Aplikacje

Czy korzystanie z aplikacji sportowych mających dostęp do lokalizacji jest w pełni bezpieczne?

Na pytanie postawione w ten sposób nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz korzystał ze zdobyczy technologii. 

Im więcej uwagi poświęcisz kwestiom bezpieczeństwa, tym mniej obaw możesz mieć o to, że Twoje dane dostaną się w niepowołane ręce. Rozsądne korzystanie z aplikacji sportowych to klucz do bezpieczeństwa.

Urządzenia mobilne i lokalizacja

Korzystanie z tabletów czy smartfonów to nasza codzienność. Chcesz zaplanować podróż samochodem i szukasz optymalnej trasy? O pomoc w tym zakresie zapewne poprosisz wirtualną mapę. Jesteś w obcym mieście i nie wiesz, jak dostać się do muzeum czy do teatru? Wystarczy, że włączysz w swoim telefonie lokalizację, a mapa sama doprowadzi Cię do wybranego punktu.

Coraz więcej sportowców (zarówno trenujących amatorsko, jak i zawodowo), korzysta z aplikacji internetowych, które mają dostęp do lokalizacji. To jeden z najlepszych sposobów na to, aby rejestrować każdą jednostkę treningową i by śledzić sportowy progres. Pojawia się jednak pytanie, czy korzystanie z takich aplikacji jest bezpieczne?

Odpowiednie zabezpieczenie urządzenia to kluczowy czynnik bezpieczeństwa każdej aplikacji. Nieważne, czy mówimy o aplikacji sportowej, czy bankowej. Jeśli chodzi o lokalizację, to z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej włączać ją wtedy, kiedy jest Ci ona naprawdę niezbędna. Nie musi być aktywna przez cały czas – włącz ją jedynie wówczas, gdy rozpoczynasz trening i wyłącz zaraz po jego zakończeniu.

Jak zabezpieczyć aplikacje sportowe?

Producenci aplikacji sportowych prześcigają się w zapewnieniach, że ich produkty są całkowicie bezpieczne. Jak wygląda rzeczywistość? Wszystko jest w porządku do momentu, w którym nie pojawi się jakieś złośliwe oprogramowanie, które przez dziurę w systemie postanowi przechwycić informacje o użytkownikach. 

Podstawą Twojego zabezpieczenia powinno być mocne hasło. Błędem jest używanie tego samego hasła w różnych aplikacjach. Postaraj się, aby w każdym programie wymagającym zabezpieczenia hasłem zastosować inny ciąg znaków. Układaj hasła w taki sposób, aby zawierały losowo dobrane cyfry, litery i znaki specjalne. Im dłuższy i bardziej skomplikowany jest szyfr, tym trudniej go złamać.

Ogranicz widoczność aktywności. Co do zasady, większość aplikacji sportowych jest domyślnie ustawiona w taki sposób, że Twoje treningi mają status publiczny. Samo w sobie nie jest to jeszcze niebezpieczne, pod warunkiem, że przy treningu nie ma mapy. Gdy każdy może sprawdzić trasę, po której regularnie biegasz, to w momencie, gdy zaczynasz trucht pod blokiem, łatwo jest sprawdzić, w jakiej okolicy mieszkasz. Ogranicz widoczność treningów tylko do grona zaufanych osób.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby dzielić się z innymi kompletem informacji o swoim treningu, to wykaż się odrobiną sprytu. Nie zaczynaj treningu pod własną klatką. Zmieniaj trasy biegu. Dzięki temu trudniej będzie przewidzieć, skąd i kiedy rozpoczniesz kolejną jednostkę treningową. Nie chodzi o to, aby popadać w paranoję i podejrzewać każdego o złe zamiary. Jednak jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony.

Nie da się ukryć, że lokalizacja wykorzystywana na szeroką skalę w aplikacjach sportowych to funkcja niezwykle użyteczna. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób wpłynie ona na bezpieczeństwo Twoje i Twoich danych.

Zdjęcie główne: Blue Bird/pexels.com

Marta Głogowska-Drzyzga
Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
  Akumulatory Nimh – wszystko co musisz o nich wiedzieć
  Poprzedni artykuł
  Najlepsze aplikacje mobilne dla zagorzałych wędkarzy
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Aplikacje