Programista a zespół – jakie są najważniejsze cechy dobrego programisty?

Programista a zespół – jakie są najważniejsze cechy dobrego programisty?
/
/
Aplikacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zgodnie z popularnym stereotypem praca programisty polega na samotnym siedzeniu przed komputerem i klikaniu w klawiaturę. Jest w tym trochę prawdy, ale w praktyce większość programistów pracuje w zespołach, przez co koordynacja oraz planowanie czasu są równie istotne, co twarde umiejętności. Jakie są najważniejsze cechy dobrego programisty? Jak efektywnie zarządzać pracą zespołu?

Cechy dobrego programisty

Wysokie zarobki oraz atrakcyjne warunki zatrudnienia sprawiły, że oferty dla programistów cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a o pracy w IT marzy coraz większe grono Polaków. Część z nich wręcz planuje przebranżowienie. To ciekawy pomysł na rozwój kariery zawodowej, choć warto pamiętać, że nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie. Kandydaci na programistę powinni wyróżniać się odpowiednimi predyspozycjami. Jakie są cechy dobrego programisty?

Najważniejsze cechy dobrego programisty to umiejętność logicznego myślenia, kreatywność oraz zdolność dostrzegania schematów. Duże znaczenie ma czytanie ze zrozumieniem, ponieważ na każdym kroku trzeba korzystać z bibliotek wiedzy oraz różnych źródeł informacji. Kluczowa jest też pracowitość, bo programiści muszą ciągle się doszkalać – każdego roku wychodzi nawet po kilka aktualizacji narzędzi oraz języków programowania. W sektorze IT przez większość czasu pracuje się po angielsku, dlatego należy dobrze znać ten język.

programowanie

To nie koniec, bo w tym zawodzie duże znaczenie mają umiejętności miękkie. Stereotyp aspołecznego informatyka możemy włożyć między bajki. Programiści powinni cechować się komunikatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie. Oczywiście w większości projektów rozdzielanie zadań jest obowiązkiem team leadera, ale w praktyce trzeba samodzielnie planować czas pracy i dbać o efektywność. Natomiast komunikatywność przydaje się podczas współpracy z innymi członkami zespołu.

Zarządzanie projektami IT – co warto wiedzieć?

Wszyscy wiemy, że programiści dobrze zarabiają, przez co koszty ich pracy są bardzo wysokie. Zadaniem firm działających w sektorze IT jest efektywne zarządzanie projektami – w taki sposób, by zminimalizować liczbę roboczogodzin niezbędnych do ich wykonania. Duże znaczenie ma też jakość kodu. Jeśli o niej zapomnimy, to aplikacja będzie miała poważne problemy z długiem technologicznym.

Metodyki zarządzania projektami IT

Żeby uniknąć problemów i możliwie efektywnie wykorzystać czas pracy programistów, przyjęto różne sposoby na zarządzanie projektami IT. Obecnie najpopularniejsze metody to Agile i Scrum, choć sporym zainteresowaniem wciąż cieszy się tradycyjny Waterfall. Na czym polega każdy z tych sposobów?

Agile

W ramach metody Agile całość projektu jest dzielona na mniejsze części, nazywane sprintami lub iteracjami. Zespół musi zakończyć każdy sprint w określonym czasie, a następnie oddać go do akceptacji. Dopiero po jej uzyskaniu i wprowadzeniu zmian przechodzi się do dalszego etapu. Metoda agile zapewnia wysoką jakość oraz dużą swobodę w rozwoju projektu. Jest szczególnie chętnie wybierana w przypadku dużych projektów, gdzie koszty nie mają aż takiego znaczenia.

Scrum

Scrum to ewolucja metody Agile. Sprinty w Scrumie są podzielone na jeszcze mniejsze etapy, które powinno się zrealizować w jeden dzień. Metodyka kładzie duży nacisk na pracę w zespole – pod koniec dnia powinno odbyć się krótkie spotkanie, które podsumuje dzień pracy i wyznaczy cel na następny etap. Nad przebiegiem prac czuwa Scrum Master – to on nadzoruje listę zadań i działania programistów, ale też prowadzi kontakt z klientem.

Waterfall

W Waterfall każdy etap projektu jest jasno określony i szczegółowo rozpisany w dokumentacji. Przed rozpoczęciem prac trzeba podjąć większość decyzji, dzięki czemu programiści wiedzą dokładnie, nad czym mają pracować. Niestety ta metoda zapewnia niewielką elastyczność, bo wszelkie zmiany generują problemy. Mimo to Waterfall wciąż świetnie nadaje się do zarządzania zespołem IT, szczególnie w mniejszych projektach, nawet jeśli firmy coraz częściej rezygnują z tej metodyki na rzecz Scrum i Agile. W praktyce warto rozważyć wszystkie opcje i wybrać taką, która najlepiej wpasuje się w potrzeby klienta.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Odkryj świat Samsung – smartfony z dużym wyświetlaczem
/
Odkryj świat Samsung – smartfony z dużym wyświetlaczem
Znak rozpoznawczy marki Samsung, czyli smartfony Galaxy, cechuje wyjątkowa estetyka i technologie, które są wynikiem długotrwałych badań i rozwoju. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie, takie jak ekrany AMOLED, Samsung stale podnosi poprzeczkę w dziedzinie jakości wyświetlania.
Jak skutecznie wykorzystać funkcje iPada do pracy zdalnej?
/
Jak skutecznie wykorzystać funkcje iPada do pracy zdalnej?
Odkryj sposoby na efektywne wykorzystanie iPad do pracy zdalnej. Podpowiadamy jak optymalizować użycie narzędzi i funkcji, które ułatwią Twoje codzienne zadania.
Fotokomórka w sporcie – tu liczą się tysięczne sekundy
/
Fotokomórka w sporcie – tu liczą się tysięczne sekundy
W jaki sposób precyzyjnie zmierzyć czas sportowcom przekraczającym linię mety? Co w przypadku, gdy ludzkie oko zawodzi i pojawiają się wątpliwości? Wówczas do gry wkracza nowoczesna technologia.