Aplikacje

UI designer i jego codzienne wyzwania

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wraz z rozwojem technologii w obszarze IT powstają nowe stanowiska, które mają na celu dostosowywać oprogramowanie, aplikacje i inne produkty do potrzeb współczesnych użytkowników. Jednym z nich, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności, jest UI designer. Czym się zajmuje  i jakie są jej zadania? Czym różni się od UX designera i dlaczego odgrywa coraz ważniejszą rolę w świecie cyfrowym?

Dbałość o pierwsze wrażenie użytkownika 

User interface design to część branży IT, która odpowiedzialna jest za projektowanie interfejsów, czyli wizualnego sposobu prezentacji danych i możliwości oprogramowania. Ta dziedzina dotyczy bardzo wielu kwestii, bo UI designer przydaje się nie tylko przy tworzeniu paneli w przypadku stron internetowych, aplikacji i oprogramowania na rozmaite urządzenia elektroniczne, ale także do sprzętów AGD i RTV. Obecnie rola takiego projektanta jest coraz bardziej istotna, co związane jest nie tylko z postępem technologicznym, ale także rozwijającą się konkurencją i rosnącymi wymaganiami finalnych odbiorców. 

Zadaniem osoby na stanowisku UI designera jest zadbanie o to, aby aplikacja lub inny produkt prezentował się w odpowiedni sposób. Czuwa ona na tym, aby to, z czym obcują użytkownicy było przejrzyste i czytelne. Nie odpowiada ona za funkcjonalność czy użyteczność oprogramowania lub aplikacji, ale o jej estetykę i atrakcyjność wizualną. Ta kwestia obecnie jest bardzo ważna, a UI designer musi czuwać nad naprawdę wieloma aspektami. 

Podczas tworzenia wizualnej strony aplikacji, paneli obsługi produktów czy oprogramowania specjalista zajmujący się projektowaniem interfejsów musi zadbać o to, aby były one dopasowane do charakteru produktu i obowiązujących trendów. Musi dopasować produkt do KV marki, a także do odbiorcy finalnego i tego, jakie ma on oczekiwania względem aplikacji czy oprogramowania. Idealne dobranie wszystkich elementów i stworzenie estetycznej całości to największe wyzwanie na stanowisku UI designera. 

Stała współpraca z innymi członkami zespołu

Jeśli interesuje Cię kariera w IT, to musisz mieć na uwadze, że ważne są nie tylko umiejętności, zaplecze merytoryczne oraz doświadczenie, ale także zdolność pracy z innymi członkami zespołu. UI designer musi współpracować z osobami odpowiedzialnymi za programowanie oraz za aspekty UX. Bardzo ważna jest więc otwartość umysłu i elastyczność oraz pomysłowość. Podczas pracy nad aplikacją lub oprogramowaniem może okazać się, że niektóre pomysły UI designera są niemożliwe do wdrożenia. W takich momentach ważne jest poszukiwanie nowych rozwiązań, które będą jednocześnie estetyczne i funkcjonalne.

Zdj. główne: materiał od klienta

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
  Jak wybrać serwis do naprawy iPhone?
  Poprzedni artykuł
  Szukasz pomysłów na nowe triki skateboardingowe? Sprawdź te aplikacje!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Aplikacje

  Carl Jorgensen/unsplash.com
  TOP 5 aplikacji dla fanów Formuły 1
  Nowy sezon Formuły 1 coraz bliżej – w jakie aplikacje powinien wyposażyć się przed nim każdy fan prestiżowych wyścigów?