Biohacking

Jak działa kriokomora i dlaczego korzysta z niej tak wielu sportowców?

Krioterapia, inaczej leczenie zimnem, to zabieg, który doskonale sprawdza się w leczeniu dolegliwości bólowych, stanów zapalnych i obrzęków. Bardzo często korzystają z niego sportowcy. Na czym polega krioterapia? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego typu kuracji.

Krioterapia miejscowa i ogólna

Do czynienia możemy mieć z dwoma rodzajami krioterapii: miejscową oraz ogólną. Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od dolegliwości, z jakimi boryka się dana osoba. Jeżeli chodzi o krioterapię miejscową, opiera się ona o wykorzystanie specjalnego urządzenia wyposażonego w krioaplikator, który umieszcza się w niewielkiej odległości od chorego rejonu ciała, a następnie schładza przy pomocy ciekłego azotu, lodu lub wody.

Jak krok po kroku wygląda taka kuracja? W pierwszej kolejności następuje nagłe obkurczenie naczyń krwionośnych. Do czynienia mamy wówczas także z redukcją temperatury tkanek oraz spowolnieniem procesów przemiany materii. Następnie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprawia, że krew jest w stanie krążyć znacznie szybciej. Zaobserwować można wówczas zmniejszenie obrzęków i krwiaków, intensywne oddawanie ciepła oraz spowolnienie przewodnictwa nerwowego.

Jeżeli chodzi natomiast o krioterapię ogólną, jest ona przeprowadzana w specjalnej kriokomorze, do której wchodzi osoba poddająca się zabiegowi. Jako że wykonywany jest on w temperaturze poniżej -100 stopni Celsjusza, pacjent w jego trakcie powinien mieć założone grube rękawiczki i skarpetki. Personel przeprowadzający zabieg przez cały czas utrzymuje kontakt z osobą znajdującą się w komorze, dzięki czemu w dowolnym momencie może on zostać przerwany. Po wyjściu z komory pacjent udaje się na salę gimnastyczną, gdzie ćwiczy przez około 20–40 minut. W tym czasie do wyziębionych komórek, mięśni oraz organów dociera silnie utleniona krew, która dodaje organizmowi energii. To doskonały sposób na rozciągnięcie mięśni, zlikwidowanie przykurczy, usprawnienie stawów oraz poprawę odporności organizmu i nastroju. Efekty tego typu utrzymują się nawet przez 6 godzin po wykonanym zabiegu.

❄Krioterapia to dział fizykoterapii, który w ostatnich latach zyskał na popularności, szczególnie w sporcie. Jest to po…

Opublikowany przez Real health philosophy- trenuj i bądź zdrów Środa, 15 stycznia 2020

Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii

Wskazaniami do leczenia zimnem są m.in.: choroby reumatyczne tkanek mięśni, reumatoidalne i reaktywne zapalenie stawów, zapalenie okołostawowe ścięgien, ból kręgosłupa, stany pourazowe, zwichnięcia, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia stawu kolanowego, choroba Parkinsona, depresja oraz przewlekłe zmęczenie. Jeżeli chodzi natomiast o krioterapię miejscową, zalecana jest w szczególności tym pacjentom, którzy borykają się ze stanami pourazowymi, obrzękami po złamaniach i zwichnięciach, mocnymi stłuczeniami, przeciążeniami układu kostno-stawowego, przykurczami i zwyrodnieniem stawów, rwą kulszową, napadami dny moczanowej oraz hemoroidami.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do krioterapii są: zapalenie żył głębokich, stan pozawałowy, stany zapalne naczyń krwionośnych, choroby nerek oraz pęcherza moczowego, choroby nowotworowe, zatory tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, choroby dróg oddechowych, nadczynność i niewyrównana niedoczynność tarczycy, zespół Raynauda, zespół Sudecka, gorączka, otwarte rany oraz uczulenie na zimno. Z krioterapii nie powinny korzystać dzieci do 10. roku życia oraz osoby po 65. roku życia, które posiadały zakrzepy żylne.

Krioterapia w medycynie sportowej

Dlaczego tak wielu sportowców decyduje się na kurację zimnem? Do jej zalet zaliczyć można między innymi: wspomaganie treningu siłowego oraz wytrzymałościowego, wspomaganie leczenia po urazach tkanek miękkich i stawów (takich jak stłuczenia, zwichnięcia, czy skręcenia), przyspieszanie regeneracji organizmu po wysiłku, profilaktyka przetrenowania, relaksacja mięśni, minimalizacja obrzęków, krwawień i analgezji, obniżanie poziomu lęku oraz nadpobudliwości, a także wzrost aktywności psychicznej.

Na zdjęciu wyróżniającym: australijski rugbysta Sekope Kepu; foto: Dan Mullan / Getty Images

Justyna Zajdel
Copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie miłośniczka kulinariów i podróży, które zajmują większą część jej wolnego czasu.
  10 trybów sportowych w przystępnej cenie. Honor Band 6 zadebiutuje już za kilka dni!
  Poprzedni artykuł
  Smartwatch do zadań specjalnych. Apple Watch Explorer Edition trafi na rynek już w tym roku?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Biohacking

  Implanty w mózgach zrewolucjonizują sport? Neuralink rozpocznie testy na ludziach jeszcze w tym roku!
  Trener poruszający zawodnikiem po boisku niczym w znanych symulatorach gier sportowych – brzmi jak scenariusz filmu science-fiction? Nic bardziej mylnego! Firma słynnego Elona Muska, zajmująca się neurotechnologią, będzie już niebawem testować na ludziach swoje nowatorskie implanty, dzięki którym możliwe stanie się sterowanie człowiekiem za pomocą szeroko dostępnych urządzeń elektronicznych!
  Doping genowy – czy da się stworzyć sportowca idealnego?
  Wpływ na osiąganie dobrych wyników sportowych mają między innymi różnego rodzaju czynniki środowiskowe oraz genetyczne. W ostatnim czasie pojawił się szereg dowodów wskazujących na to, że istnieją geny powiązane z rezultatami osiąganymi przez sportowców. Poniżej prezentujemy garść najważniejszych informacji na temat tego zagadnienia.
  Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości
  Wpływ na to, czy danemu sportowcowi uda się wygrać zawody ma – wbrew pozorom – nie tylko jego przygotowanie fizyczne. Istotną rolę odgrywa również mózg, a dokładnie odpowiednie nastawianie oraz gotowość do podjęcia walki i zmierzenia się zarówno z przeciwnikami, jak i z samym sobą. W obecnych czasach, podczas przygotowań do różnego rodzaju rozgrywek sportowych odgrywa trening mentalny, nazywany popularnie biofeedbackiem. Polskim uczonym udało się zmodernizować tę metodę bazującą na nauce.