Biohacking

Najważniejsze neuroprzekaźniki, czyli jak „zaprogramować” mózg na wygrywanie

Informacja – to w niej kryje się klucz do sukcesu. Gdy jej zabraknie, można poczuć się zagubionym. Na szczęście nowoczesne technologie pomagają nam zadbać o właściwy przepływ informacji. Nieocenione okazują się też mózg oraz neuroprzekaźniki.

Neuroprzekaźniki to motor napędowy

Ludzki mózg w dużej mierze wciąż pozostaje tajemnicą. Oczywiście nauka wciąż się rozwija, jednak wielu tajemnic wciąż nie udało się odkryć. Naukowcy są zdania, że wykorzystujemy zaledwie niewielki ułamek możliwości, jakie daje nam własny mózg. Wiele pytań dotyczy też tego, jak to się dzieje, że u jednych osób możliwości regeneracyjne mózgu (np. w sytuacji po wylewie czy udarze) są znacznie większe niż u innych pacjentów z takim samym schorzeniem. Czasem się zdarza, że uszkodzony mózg jest w stanie wytworzyć specjalne obejścia wadliwych obszarów, dzięki czemu możliwy jest powrót przynajmniej do częściowej sprawności.

Za przepływ informacji w mózgu odpowiadają neurony. Jest ich bardzo dużo, tak dużo, że zliczenie ich staje się nie lada wyzwaniem. Można natrafić na informacje mówiące o tym, że w ludzkim mózgu występuje ponad 86 miliardów neuronów. Ich zadaniem jest transport informacji przy wykorzystaniu sygnału energetycznego. Komunikacja między neuronami nie mogłaby istnieć, gdyby zabrakło chemicznych przekaźników. To neurotransmitery – substancje odpowiadające za to, aby właściwie regulować nasz nastrój.

Jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Neurotransmitery są także odpowiedzialne za sterowanie zachciankami oraz za takie umiejętności, jak sprawne zapamiętywanie czy koncentracja na wykonywanych aktualnie zadaniach. Jeżeli występują u Ciebie zaburzenia ze snem, masz problemy z koncentracją, a Twój nastrój przypomina jazdę kolejką górską, może to oznaczać, że Twoje neuroprzekaźniki uległy zupełnemu rozregulowaniu.

Chcesz zwiększyć wydajność swojego mózgu? Zadbaj o neuroprzekaźniki!

Nie sposób wymienić wszystkich neuroprzekaźników występujących w naszym mózgu. Pełnią one zresztą różnorodne funkcje. Niektóre z nich są bardzo ważne, inne o wiele mniej istotne. Warto skoncentrować się przede wszystkim na kilku z nich, na tych, które do tej pory zostały najlepiej zbadane:

•  dopamina – to bardzo ważny neuroprzekaźnik. Do jego zadań należą między innymi koordynowanie ruchów naszego ciała oraz troska o to, aby mięśnie były odpowiednio napięte. Kontroluje również proces wydzielania hormonów. Chcesz zwiększyć swoją produktywność? Zadbaj o wysoki poziom dopaminy w organizmie. Dzięki niej poprawi się Twoja koncentracja. W efekcie wyznaczone zadania będziesz wykonywać sprawniej oraz dokładniej.

•  serotonina – jest to neurotransmiter, który w dużej mierze odpowiada za to, czy jesteśmy szczęśliwi, czy odczuwamy smutek. Serotonina uznawana jest za bardzo ważny regulator nastroju. Gdy w organizmie człowieka jej poziom znacznie spada, to występuje zwiększone ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych. Wbrew pozorom, serotonina nie jest magazynowana w mózgu człowieka, lecz w jelitach. Jeżeli masz trudne do okiełznania napady głodu, Twoje libido jest niskie, podobnie jak samoocena i ciągle zmagasz się z bezsennością, to są to objawy, które mogą świadczyć o tym, że w Twoim organizmie jest za mało serotoniny.

Mówi się, że sport to zdrowie i zgadzamy się z tym w 100%! ❗Dziś poruszymy temat wpływu aktywności fizycznej na nasze…

Opublikowany przez Smart Oak Projects Sobota, 26 września 2020

Neuroprzekaźniki w walce o lepszą efektywność

Chcesz zaprogramować swój mózg na wygrywanie? Zadbaj o prawidłowy przepływ informacji! Wyeliminuj przeszkody, które mogą być związane ze zbyt niskim poziomem neuroprzekaźników. Udaj się do lekarza na specjalistyczną konsultację. Rada doświadczonego eksperta z pewnością okaże się pomocna. Zadbaj również o prawidłową dietę. Dobierając codzienne potrawy według odpowiedniego klucza, jesteś w stanie podnieść poziom neuroprzekaźników, które są kluczowe dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Foto wyróżniające: Freepik

Marta Głogowska-Drzyzga
Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
  x-kom AGO Team wygrywa ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2021!
  Poprzedni artykuł
  5 najlepszych aplikacji, które przypomną Ci o odpowiednim nawodnieniu
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Biohacking

  Implanty w mózgach zrewolucjonizują sport? Neuralink rozpocznie testy na ludziach jeszcze w tym roku!
  Trener poruszający zawodnikiem po boisku niczym w znanych symulatorach gier sportowych – brzmi jak scenariusz filmu science-fiction? Nic bardziej mylnego! Firma słynnego Elona Muska, zajmująca się neurotechnologią, będzie już niebawem testować na ludziach swoje nowatorskie implanty, dzięki którym możliwe stanie się sterowanie człowiekiem za pomocą szeroko dostępnych urządzeń elektronicznych!
  Doping genowy – czy da się stworzyć sportowca idealnego?
  Wpływ na osiąganie dobrych wyników sportowych mają między innymi różnego rodzaju czynniki środowiskowe oraz genetyczne. W ostatnim czasie pojawił się szereg dowodów wskazujących na to, że istnieją geny powiązane z rezultatami osiąganymi przez sportowców. Poniżej prezentujemy garść najważniejszych informacji na temat tego zagadnienia.
  Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości
  Wpływ na to, czy danemu sportowcowi uda się wygrać zawody ma – wbrew pozorom – nie tylko jego przygotowanie fizyczne. Istotną rolę odgrywa również mózg, a dokładnie odpowiednie nastawianie oraz gotowość do podjęcia walki i zmierzenia się zarówno z przeciwnikami, jak i z samym sobą. W obecnych czasach, podczas przygotowań do różnego rodzaju rozgrywek sportowych odgrywa trening mentalny, nazywany popularnie biofeedbackiem. Polskim uczonym udało się zmodernizować tę metodę bazującą na nauce.
  Piracetam w sporcie – myśl szybciej, działaj sprawniej!
  Piracetam jest najstarszym lekiem nootropowym wykorzystywanym w neurologii. Od niego się praktycznie wszystko zaczęło. Został stworzony w 1973 roku i był przedstawiany jako złoty środek na leczenie mózgu, a konkretniej zaburzenia krążenia, chorobę Alzheimera czy też utratę pamięci. Jak ten sam lek działa w sporcie? Czy jest skuteczny?