Biohacking

Technostres naprawdę istnieje! Dlaczego nowe technologie mogą powodować poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu sportowca?

Zastanawiałeś się kiedyś, co współcześnie może wywoływać nadmierny stres, zdenerwowanie, pobudzać agresję oraz w szybkim tempie uzależniać? Nie mylisz się – technologia!

Rozwój technologiczny pędzi przed siebie jak torpeda. Dzięki obecnym w dzisiejszych czasach urządzeniom ludzie są bardziej ze sobą połączeni niż kiedykolwiek w historii świata – a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że sprzęty używane do rozrywek coraz częściej wpadają w ręce osób, które łatwo się od nich uzależniają. Ten problem dotyczy również sportowców.

Na czym polega zjawisko technostresu

Technostres pojawia się, gdy ktoś jest już tak uzależniony, że większość lub cały swój wolny czas spędza wpatrzony w ekran (poza kilkoma wyjątkami, w których osoby takie potrzebują ekranu np. do pracy twórczej). Spora część z tych osób spędza czas całkowicie bezproduktywnie. W związku z tym pojawia się poczucie przytłoczenia lub właśnie stres. Jak widać, problem ten nie musi dotyczyć tylko młodych, „internetowych” pokoleń, ale również sportowców, którzy przecież dużo czasu poświęcają na trening fizyczny i dbanie o zdrowie organizmu.

Nowy narkotyk?

Niestety ten typ uzależnienia to coś, co znajduje się poza ciałem, nie można wykryć jego objawów tak łatwo, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Wpływa to jednak bezpośrednio na stan psychiczny osoby uzależnionej, a wraz z psychiką upada również ciało.

Skąd zatem bierze się ten problem? Wiele osób obwinia samą technologię, a jednak nikt nie zmusza drugiej osoby do poświęcania jej całego swojego czasu. Problem polega na tym, że ludzie nie potrafią sobie poradzić z dawkowaniem rozrywki, którą ta technologia przynosi.

Wychodzi na to, że problem ten pojawia się również w grupach ludzi, którzy ze względu na karierę nie mogą stosować innych używek (takich jak alkohol). Coraz częściej sportowcy zamieniają alkohol np. na gry komputerowe. 

Problem społeczny

Wiele osób wychowujących się od maleńkości w swobodnym dostępie do technologii nie potrafi sobie już nawet wyobrazić odłożenia telefonu na dobę. Pojawia się potrzeba bycia ciągle „podłączonym” i poinformowanym. Odpowiedź na prawie każde pytanie można już znaleźć w zaledwie kilka sekund i to jedynie za pomocą kilku kliknięć. Ze względu na skuteczność naszych urządzeń oraz ich powszechność rośnie odsetek uzależnionych od technologii, w efekcie czego pojawiają się frustracja, poczucie dyskomfortu, niski poziom samokontroli.

Narkotyczne objawy 

Coraz dłuższe korzystanie z urządzeń jeszcze bardziej zwiększa tolerancję u uzależnionego, co w przypadku odejścia od technologii przypomina palacza rzucającego nikotynę. Taka osoba potrzebuje coraz częstszego kontaktu z technologią i coraz bardziej odcina się od fizycznego kontaktu z innymi ludźmi.

Wszystko dlatego, że technologia potrafi w łatwy sposób, zaledwie w chwilę, zalać mózg dawką dopaminy i serotoniny (np. poprzez gry czy pornografię). Nie jest to na szczęście nieuleczalne i zawsze można znaleźć sposób, aby się od tego odwrócić. Zaleca się np. bezpośredni kontakt z drugą osobą, odnalezienie innego (zdrowego) hobby, np. takiego jak sport, regulowanie czasu poświęcanego na technologię i rozrywkę lub ustalanie celów, których osiągnięcie można nagrodzić sobie chwilą zabawy.

Zdj.główne: Daria Nepriakhina/unsplash.com

Robert Grześkowiak
Copywriter, pasjonat nowinek ze świata sportu i kultury. W wolnym czasie naśladuje Tony’ego Hawka, Aleksandra Doba i Ryszarda Kapuścińskiego.
  TOP 10 przydatnych urządzeń elektronicznych do 200 złotych!
  Poprzedni artykuł
  Jak działają inteligentne systemy oświetleniowe?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Biohacking

  Jakie składniki są dedykowane sportowcom?
  Zdrowa dieta to podstawa w życiu każdego sportowca. Aktywność fizyczna to dla organizmu wysiłek, dlatego należy go wspierać, zdrowo się odżywiając. Zobacz, jakich składników nie może zabraknąć w diecie aktywnego człowieka.
  Hal Gatewood/unsplash.cm
  Nowoczesne sposoby hakowania mózgu
  Hakowanie mózgu - idea rodem z science-fiction staje się rzeczywistością! Czy w przyszłości ludzie posiądą nadprzyrodzone “moce”?
  Jak trzymać dietę?
  W jaki sposób wspierać dobre dla organizmu decyzje żywieniowe? Przygotuj swoją dietę, zacznij gotować zdrowe posiłki i postaw na zdrowie, dzięki przyjaznym dla ciała nawykom.