Gadżety

Bieganie pod pełną kontrolą. Smartwear opanowuje światowe bieżnie!

Smartwear, czyli inteligentne ubrania, to jedna z gałęzi szybko rozwijającej się dziedziny internetu rzeczy. To gadżety lub akcesoria, które sprawią, że trening biegowy stanie się jeszcze efektywniejszy!

Czym są inteligentne ubrania dla biegaczy?

Termin smartwear to uproszczone pojęcie dużo szerszego zagadnienia zwanego wearables. Wearables natomiast to – mówiąc w uproszczeniu – wszystkie urządzenia elektroniczne, które nosimy blisko siebie i mogą stale monitorować pracę naszego organizmu. Na początku było to kilka modeli zegarków, które mogły mierzyć tętno i kroki. Aktualnie na rynku urządzeń elektronicznych pojawia się ich coraz więcej. Mają coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności. Zawsze jednak nadrzędną ideą, jaka przyświecała twórcom takich urządzeń, była możliwość monitorowania aktywności fizycznej przez użytkowników oraz pełna kompatybilność ze sprzętem.

Jakie możliwości daje inteligentna odzież podczas aktywności fizycznej?

Z gadżetami monitorującymi parametry organizmu nie rozstajemy się nawet w czasie snu. Już niemal każdy biegacz ma przy sobie jakieś urządzenie pozwalające mierzyć efektywność treningu. Inteligentna odzież to duża rewolucja dla każdego miłośnika sportu. Wszystkie dane zapisywane są w aplikacji mobilnej i masz do nich wygodny dostęp w każdej chwili.

Inteligentne ubranie to świetny sposób na śledzenie aktywności sportowej. Do monitorowania aktywności fizycznej najczęściej używanymi gadżetami są aktualnie zegarek sportowy, smartwatch albo opaska. Te urządzenia pozwalają nam na monitorowanie pracy naszego organizmu 24 godziny na dobę. Monitorujemy w ten sposób nasz sen, bicie serca, sposób oddychania oraz ilość kilometrów, jakie pokonujemy codziennie. Co jeśli jednak potrzebujemy czegoś więcej?

Inteligentna odzież to nie tylko gadżety. Dzięki ubraniom stworzonym przez specjalistów można teraz jeszcze lepiej monitorować swój trening i pracować nad poszczególnymi partiami mięśni. Dzięki wszytym w materiał czujnikom ubranie pokazuje rytm pracy naszego serca oraz pracę mięśni. W ten sposób sportowiec wie, nad jakimi partiami musi jeszcze popracować, a jakie mogą być już przeciążone. Dzięki czujnikom EMG można mierzyć pracę mięśni w podobny sposób jak w czasie EKG.

Muzyka i kontakt z otoczeniem to istotna sprawa dla wielu miłośników treningów na świeżym powietrzu. Jednym z ciekawych rozwiązań ostatnich lat są słuchawki bezprzewodowe z możliwością sterowania naszymi urządzeniami – np. odbieraniem połączeń czy zmianą muzyki.

Coraz większą popularnością cieszą się również ubrania codzienne, nie sportowe, wyposażone w czujniki pozwalające wykryć naszą aktywność. Czujnik przesyła dane do naszego urządzenia, w którym poddawane są analizie.

Biżuteria to również na razie gadżet, niemniej jednak coraz bardziej zyskujący na popularności. Kolczyki, naszyjniki i pierścionki z wbudowanymi czujnikami Bluetooth albo NFC w niedługiej przyszłości staną się powszechne.

Smartwear a bieganie

Bieganie to sport, w którym odzież smart zagościła już jakiś czas temu. Możemy tutaj znaleźć zastosowanie oczywiście dla wszelkiego rodzaju zegarków i smartbandów, a szeroka gama słuchawek do biegania również została zainspirowana technologią wearables. Od kilku lat możemy na rynku znaleźć również buty sportowe, które pomogą nam w nauce biegania. Dzięki czujnikowi w butach oraz aplikacji możemy kontrolować naszą technikę biegu, zaś aplikacja sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Kiedy będziesz biegać ze słuchawkami, aplikacja poinformuje Cię, jakie są Twoje postępy. Raport z biegu możesz połączyć ze swoją inteligentną opaską lub zegarkiem, aby postępy zawsze mieć w jednym miejscu. Czy ktoś marzył o lepszym trenerze na początku swojej drogi biegowej?

Czy gadżety sportowe to niezbędny wydatek?

Nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co lubisz. Jeżeli jesteś fanem sportowych gadżetów, to takie innowacyjne rozwiązania z pewnością przypadną Ci do gustu. Smartwear wszak pozwala bez trudu kontrolować podstawowe parametry treningowe. Zadbasz w ten sposób o swoją kondycję i zdrowie!

#Gadżety dla biegaczy
#Bieganie to jeden z najłatwiej dostępnych sportów. Jeśli chcesz biegać, nie szukaj wykrętów – aby…

Opublikowany przez Smart Life Solutions Helo Poland Sobota, 15 grudnia 2018

Foto wyróżniające: Freepik

Marta Głogowska-Drzyzga
Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
  Bieżnia wodna, czyli nowoczesna forma rehabilitacji i fitnessu. Jak to działa?
  Poprzedni artykuł
  Nowa gra sportowa VR na gogle Oculus Quest 2. Rezzil Player 22 zadebiutuje już tego lata!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Gadżety

  Realme Band 2 – świetna opaska sportowa w uczciwej cenie wkrótce trafi na salony!
  Dla maniaków nowoczesnych gadżetów, którzy cenią sobie przede wszystkim funkcje związane z aktywnością fizyczną i poszukują jakościowej opaski fitness w przystępnej cenie, mamy doskonałą wiadomość – już wkrótce zadebiutuje na rynku Realme Band 2 idealnie mieszczący się we wspomnianych kryteriach! Co tym razem chiński producent przygotował dla amatorów sportu?