Gadżety

Co warto wiedzieć o wykrywaniu metali?

Artykuł sponsorowany

Szukanie skarbów przy pomocy profesjonalnego wykrywacza metalu to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. W artykule znajdziesz podstawowe informacje dotyczące detektorów metali, które warto znać. 

Historia powstania 

Wykrywacze metalu powstały w Polsce w latach 40. i początkowo służyły do wyszukiwania niewybuchów oraz min. Obecnie tym urządzeniem posługują się m.in. służby bezpieczeństwa, ochroniarze na imprezach masowych czy pasjonaci, chcący przy użyciu detektora odnaleźć dawno zaginione drobiazgi, takie jak monety, pierścionki czy metalowe artefakty. Nowoczesny wykrywacz metali znajduje swoje zastosowanie również w badaniach archeologicznych oraz przy lokalizowaniu sieci kabli ukrytych pod ziemią. 

Początkujących detektorystów często można spotkać na plażach, w lasach i polach, kiedy przeszukują teren, lokalizując różne metalowe obiekty, a nawet złotą czy srebrną biżuterię. Urządzenia wytwarzają pole elektromagnetyczne, które przenika do gruntu, pozwalając zlokalizować obiekty ukryte głęboko pod ziemią. Godne szczególnego zainteresowania są wykrywacze metali nowszej generacji, wyposażone w tzw. dyskryminację, dzięki której detektor będzie ignorował konkretny rodzaj sygnału, mogący pochodzić z przedmiotów, które nie mają dla nas wartości. 

Rodzaje detektorów

Wykrywacze metali różnią się od siebie pod względem parametrów technicznych oraz dodatkowych funkcji, w które są wyposażone. Wybierając urządzenie, należy wziąć pod uwagę m.in. jego przeznaczenie, rozmiar, dostosowanie do różnych warunków glebowych, zakres dyskryminacji wybiórczej przedmiotów żelaznych, typ zasilania, wodoodporność konstrukcji czy obecność wskaźnika głębokości zalegania obiektu. Na rynku wyróżniamy lekkie i praktyczne detektory ręczne oraz urządzenia bardziej zaawansowane, a tym samym cięższe modele z wieloma funkcjami. Wybierając sprzęt dla siebie, warto uwzględnić także parametr, jakim jest możliwość regulacji czułości. Zwykle fale elektromagnetyczne łatwiej przenikają przez miękkie podłoże, dlatego warto stosować wobec nich niższą czułość, pozostawiając pewien zapas dla podłoża mocno zmineralizowanego. Zaawansowane wykrywacze mają funkcję automatycznego dostosowywania się do rodzaju gruntu. Warto pamiętać o tym, że detektory wyposażone w większe sondy będą w stanie dotrzeć głębiej, a także obejmować większą powierzchnię poszukiwań. 

Aby zwiększyć szanse na znalezienie wartościowych obiektów, dobrze jest zainwestować w wykrywacz metali o wysokiej precyzji, który informuje o identyfikacji przedmiotu za pomocą dźwięku oraz obrazu na wyświetlaczu, a także wskazuje głębokość, na której znajduje się obiekt. Dla początkujących i zaawansowanych detektorystów najlepiej sprawdzi się sprzęt, który umożliwia regulowanie głośności oraz podpięcie słuchawek. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Streetwindy

Marta Marek
Miłośniczka książek i nauki języków obcych. W wolnym czasie pływa i relaksuje się na zajęciach jogi.
  Instabeat – strażnik tętna w okularach pływackich
  Poprzedni artykuł
  Nowoczesne akcesoria i gadżety dla wędkarzy
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Jak wybrać odpowiednie gamerskie akcesoria audio?
  Szczególnie w grach multiplayer ważne są mikrofony gamingowe, a także słuchawki. Bardzo często trzeba bowiem na przykład poinformować partnerów z drużyny o tym, w którym miejscu znajdują się przeciwnicy. Odpowiednia komunikacja to podstawa między innymi gry klanowej. W tym artykule sprawdzamy, jaki sprzęt audio będzie najbardziej odpowiedni dla graczy.
  Jaki zegarek podarować komuś na święta?
  Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest tradycja dawania sobie prezentów. Choć to bez wątpienia wspaniały zwyczaj, często bywa również kłopotliwy, ponieważ wybór odpowiedniego podarunku, zwłaszcza dla osoby, której nie znamy zbyt dobrze, nie należy do najłatwiejszych.