Gadżety

Indywidualny strażnik nawodnienia organizmu. Co potrafi inteligentny bidon?

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Woda przyczynia się do regulowania wewnętrznej temperatury ciała i służy do transportowania oraz metabolizowania węglowodanów i białek. Instytut Medycyny zaleca, by mężczyźni wypijali łącznie około 3 litrów płynów dziennie, a kobiety nieco ponad 2 litry. Zdarza się, że w codziennym pośpiechu zapominamy o tym, aby co jakiś czas sięgnąć po łyk wody. Może nam w tym pomóc inteligentny bidon.

Co potrafi inteligentny bidon?

Choć na rynku można znaleźć wiele modeli inteligentnych bidonów, ich zasada działania jest mniej więcej taka sama. Bidon jest wyposażony w wyświetlacz, zazwyczaj w okolicach nakrętki, który za pomocą cyfr lub prostych sygnalizacji świetlnych informuje nas o nawodnieniu organizmu. Urządzenie śledzi ilość wypijanej przez nas wody i w zależności od wybranego przez nas modelu, na zakrętce będzie wyświetlał się procent nawodnienia organizmu lub będzie migać kolorowa lampka sygnalizująca, że czas na kolejny łyk.

Niektóre modele wyposażone są w łączność bezprzewodową bluetooth, dzięki czemu można sparować bidon ze swoim telefonem. Instalując bezpłatną aplikację, możemy „zsynchronizować bidon z naszym organizmem”. Działa to na bardzo prostej zasadzie. Aplikacja pobiera odpowiednie dane o naszym wysiłku fizycznym, takie jak ilość przebytych kroków czy ilość zaczerpniętych łyków wody. 

Dodatkowo możemy udostępnić nasze dane dotyczące zdrowia. Przykładowo inteligentna butelka na wodę Hidrate Spark 3 oferuje możliwość synchronizacji z aplikacją Hidrate Spark Smart Bottle, która za naszą zgodą pobierze dane z aplikacji Apple Health. W ten sposób nawet jeśli zapomnimy o bidonie, dostaniemy odpowiednie powiadomienie na telefon lub smartwatch, że czas na kolejny łyk wody. Ta opcjonalna funkcja umożliwia wykonanie dokładniejszych pomiarów naszego nawodnienia.

Czy więc połączenie elektroniki z wodą w bidonie jest bezpieczne? Okazuje się, że producenci pomyśleli o wszystkim. Cała elektronika jest zazwyczaj bezpiecznie odizolowana w nakrętce, a całość wykonana jest z bardzo wytrzymałych materiałów, które pozwalają na przechowywanie żywności i nie zagrażają zdrowiu. Dla przykładu inteligentny bidon Moikit Gene został wykonany z tworzywa Titan. Materiał ten uzyskał pozytywną opinię FA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków) i został zatwierdzony do użytku przy produkcji artykułów dla niemowląt. Co więcej, posiada szóstą klasę wodoszczelności (gdzie 0 to brak wodoszczelności, a 8 to najwyższa klasa).

Wodoszczelność i bezpieczeństwo

Przy zakupie inteligentnego bidonu warto zwrócić uwagę na ich parametry. Najtańsze modele z AliExpress lub Allegro mogą nie oferować odpowiedniej wodoszczelności i jakości wykonania, przez co ich trwałość może być bardzo krótka. Jednocześnie pojawiają się problemy z myciem bidonu. O ile droższe modele takie jak wymienione wyżej Hidrate Spark 3 lub Moikit Gene można bez problemu myć nawet w zmywarce, tak tańsze urządzenia mogą nie oferować takiej możliwości. Należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Czas pracy

Pojawia się kwestia ładowania urządzenia. Kolejny raz uczulamy na dokładne zapoznanie się z opisem produktu przed zakupem. Wspomniany Moikit Gene umożliwia wygodne ładowanie przy użyciu kabla USB, przy czym znajdujący się na podobnej półce cenowej Hidrate Spark 3 jest wyposażony w zwykłe baterie, które trzeba będzie co jakiś czas wymienić. W zależności od wybranego przez nas modelu czas pracy inteligentnego bidonu to średnio 20-30 dni. Przy czym trudno określić, jak ta wartość wygląda w przypadku tańszych modeli za kilkadziesiąt złotych.

Zdj. główne: Bluewater Sweden/unsplash.com

Adam Zadrożny
Ogromny pasjonat futbolu i wszystkiego, co z nim związane. Poza graniem w piłkę, trenuje także kalistenikę. Nie mogąc uprawiać sportu zawodowo, zaczął pisać - między innymi o zdrowym odżywianiu.
  Gdzie kupić smartfon?
  Poprzedni artykuł
  Jak wybrać serwis do naprawy iPhone?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Gadżety

  Nowoczesne akcesoria i gadżety dla wędkarzy
  Co kupić wędkarzowi, jeśli nie interesujesz się łowieniem ryb i nie masz pojęcia, jakie przedmioty są przydatne podczas wypraw nad jezioro? Sprawdź nasze propozycje – od drobiazgów po sprzęty, które na zawsze odmienią wędkowanie.