Gadżety

Indywidualny strażnik nawodnienia organizmu. Co potrafi inteligentny bidon?

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Woda przyczynia się do regulowania wewnętrznej temperatury ciała i służy do transportowania oraz metabolizowania węglowodanów i białek. Instytut Medycyny zaleca, by mężczyźni wypijali łącznie około 3 litrów płynów dziennie, a kobiety nieco ponad 2 litry. Zdarza się, że w codziennym pośpiechu zapominamy o tym, aby co jakiś czas sięgnąć po łyk wody. Może nam w tym pomóc inteligentny bidon.

Co potrafi inteligentny bidon?

Choć na rynku można znaleźć wiele modeli inteligentnych bidonów, ich zasada działania jest mniej więcej taka sama. Bidon jest wyposażony w wyświetlacz, zazwyczaj w okolicach nakrętki, który za pomocą cyfr lub prostych sygnalizacji świetlnych informuje nas o nawodnieniu organizmu. Urządzenie śledzi ilość wypijanej przez nas wody i w zależności od wybranego przez nas modelu, na zakrętce będzie wyświetlał się procent nawodnienia organizmu lub będzie migać kolorowa lampka sygnalizująca, że czas na kolejny łyk.

Niektóre modele wyposażone są w łączność bezprzewodową bluetooth, dzięki czemu można sparować bidon ze swoim telefonem. Instalując bezpłatną aplikację, możemy „zsynchronizować bidon z naszym organizmem”. Działa to na bardzo prostej zasadzie. Aplikacja pobiera odpowiednie dane o naszym wysiłku fizycznym, takie jak ilość przebytych kroków czy ilość zaczerpniętych łyków wody. 

Dodatkowo możemy udostępnić nasze dane dotyczące zdrowia. Przykładowo inteligentna butelka na wodę Hidrate Spark 3 oferuje możliwość synchronizacji z aplikacją Hidrate Spark Smart Bottle, która za naszą zgodą pobierze dane z aplikacji Apple Health. W ten sposób nawet jeśli zapomnimy o bidonie, dostaniemy odpowiednie powiadomienie na telefon lub smartwatch, że czas na kolejny łyk wody. Ta opcjonalna funkcja umożliwia wykonanie dokładniejszych pomiarów naszego nawodnienia.

Czy więc połączenie elektroniki z wodą w bidonie jest bezpieczne? Okazuje się, że producenci pomyśleli o wszystkim. Cała elektronika jest zazwyczaj bezpiecznie odizolowana w nakrętce, a całość wykonana jest z bardzo wytrzymałych materiałów, które pozwalają na przechowywanie żywności i nie zagrażają zdrowiu. Dla przykładu inteligentny bidon Moikit Gene został wykonany z tworzywa Titan. Materiał ten uzyskał pozytywną opinię FA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków) i został zatwierdzony do użytku przy produkcji artykułów dla niemowląt. Co więcej, posiada szóstą klasę wodoszczelności (gdzie 0 to brak wodoszczelności, a 8 to najwyższa klasa).

Wodoszczelność i bezpieczeństwo

Przy zakupie inteligentnego bidonu warto zwrócić uwagę na ich parametry. Najtańsze modele z AliExpress lub Allegro mogą nie oferować odpowiedniej wodoszczelności i jakości wykonania, przez co ich trwałość może być bardzo krótka. Jednocześnie pojawiają się problemy z myciem bidonu. O ile droższe modele takie jak wymienione wyżej Hidrate Spark 3 lub Moikit Gene można bez problemu myć nawet w zmywarce, tak tańsze urządzenia mogą nie oferować takiej możliwości. Należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Czas pracy

Pojawia się kwestia ładowania urządzenia. Kolejny raz uczulamy na dokładne zapoznanie się z opisem produktu przed zakupem. Wspomniany Moikit Gene umożliwia wygodne ładowanie przy użyciu kabla USB, przy czym znajdujący się na podobnej półce cenowej Hidrate Spark 3 jest wyposażony w zwykłe baterie, które trzeba będzie co jakiś czas wymienić. W zależności od wybranego przez nas modelu czas pracy inteligentnego bidonu to średnio 20-30 dni. Przy czym trudno określić, jak ta wartość wygląda w przypadku tańszych modeli za kilkadziesiąt złotych.

Zdj. główne: Bluewater Sweden/unsplash.com

Adam Zadrożny
Ogromny pasjonat futbolu i wszystkiego, co z nim związane. Poza graniem w piłkę, trenuje także kalistenikę. Nie mogąc uprawiać sportu zawodowo, zaczął pisać - między innymi o zdrowym odżywianiu.
  Gdzie kupić smartfon?
  Poprzedni artykuł
  Jak wybrać serwis do naprawy iPhone?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Lustrzanki – jakie mają zalety?
  Lustrzanki to aparaty fotograficzne, które od dawna cieszą się popularnością wśród profesjonalnych fotografów oraz miłośników fotografii. W porównaniu do aparatów kompaktowych, lustrzanki mają wiele zalet, które sprawiają, że są one najlepszym wyborem dla osób, które chcą uzyskać najwyższą jakość zdjęć.
  Apple Watch Ultra – czy to najlepszy zegarek w teren?
  Nowoczesna technologia coraz bardziej przenika do naszego codziennego życia, a urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy smartwatche stają się nieodłącznym elementem garderoby każdego człowieka.