Gadżety

Komputer nurkowy – jak to działa?

Komputer nurkowy to obok skafandra oraz automatu oddechowego jeden z nieodłącznych elementów wyposażenia każdego miłośnika nurkowania. Jak działa takie urządzenie? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Komputer nurkowy – co to takiego?

Komputer nurkowy jest elektronicznym urządzeniem wspomagającym nurkowanie, które dokonuje pomiaru podstawowych parametrów, takich jak czas czy głębokość nurkowania. Dodatkowo posiada specjalistyczne algorytmy, które obliczają stopień saturacji. Dlaczego warto zdecydować się na zakup komputera nurkowego? Przede wszystkim dlatego, że gwarantuje on bezpieczeństwo podczas nurkowania. Każda sekunda jest tutaj szczegółowo analizowana i przetworzona. Komputer jest również w stanie skutecznie wyłapać każdy błąd czy chwilę dekoncentracji. Przez wielu nurków traktowany jest on jako pamiętnik, w którym zapisywane są poszczególne daty czy profile nurkowe.

Jeszcze do niedawna komputer nurkowy był drogim gadżetem, na którego zakup mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Dziś jest to urządzenie przystępne cenowo, które dodatkowo prezentuje się na tyle estetycznie, że jest w stanie z powodzeniem zastąpić zegarek sportowy. Nawet najtańszy, najprostszy komputer nurkowy posiada wbudowane wszystkie niezbędne funkcje oraz algorytmy.

Głównym zadaniem tego urządzenia jest obliczanie Non Decompression Limit (NDL). Mianem tym określa się czas, który płetwonurek może spędzić pod wodą, bez dokonywania formalnej dekompresji i ograniczając się jedynie do tzw. przystanku bezpieczeństwa. Dodatkowo komputer nurkowy podaje czas nurkowania oraz aktualną głębokość. Zaawansowane modele mogą prezentować także temperaturę czy robić analizę pracy serca.

Komputer Liquivision Lynx może monitorować zużycie własnego gazu oraz dziewięciu innych nurków jednocześnie.
Bardzo…

Opublikowany przez ECN-Systemy Nurkowe Środa, 3 sierpnia 2016

Jak wybrać idealny komputer nurkowy?

Na sklepowych witrynach można się natknąć na różnego rodzaju komputery nurkowe różniące się od siebie wieloma parametrami. Na początek warto wspomnieć o bottom timerze. Jako że nie dokonuje on pomiaru dekompresji, nie jest uznawany za komputer nurkowy. Wielu nurków korzysta z takiego sprzętu w celu wykonywania nurkowania zgodnie z planem. Jest on także używany w charakterze zapasowego urządzenia pomiarowego. Bottom timer podaje cenne informacje, takie jak czas nurkowania, głębokość, prędkość wynurzania, średnią głębokość oraz temperaturę.

Nurkowie zaopatrzyć mogą się również w komputery jednogazowe – nitroksowe. W przeciwieństwie do znanych z przeszłości podstawowych urządzeń tego typu, umożliwiają one nurkowanie nie tylko na powietrzu. Sprzęt ten jest wyposażony w funkcję nurkowania na mieszance wzbogaconej o tlen nitroks.

Warto wspomnieć tutaj także o komputerach wielogazowych – nitroksowych, które mają możliwość przełączania się między gazami w czasie nurkowania. Dzięki temu pozwalają one na nurkowanie na tak zwanym gazie podstawowym i przełączanie się podczas przystanku dekompresyjnego na nitroks dekompresyjny.

Najdroższe są komputery nurkowe trimiksowe – wielogazowe. Tym, co je wyróżnia, jest możliwość swobodnego przełączanie się pomiędzy kilkoma różnymi gazami. Urządzenia tego typu pozwalają zaprogramować tlen do 99% oraz mieszaniny wielogazowe trimiks. Dodatkowo taki komputer ma cyfrowy kompas, a także może współpracować z nadajnikiem ciśnienia.

Dostępne w sklepach komputery nurkowe można podzielić na zegarkowe oraz tradycyjne. Podstawowe modele wyposażone są jedynie w monochromatyczne wyświetlacze. Droższe mają natomiast kolorowy, czytelny ekran o dość wysokiej rozdzielczości. Jeżeli chodzi o kształt obudowy, może być ona okrągła albo prostokątna.

Na jakie parametry warto w szczególności zwrócić uwagę, wybierając komputer nurkowy? Jednym z nich jest możliwość korzystania z bezprzewodowego czujnika ciśnienia. Równie istotną funkcją jest komunikacja bezprzewodowa z komputerem lub laptopem.

Foto wyróżniające: Pixabay

Justyna Zajdel
Copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie miłośniczka kulinariów i podróży, które zajmują większą część jej wolnego czasu.
  Aktywność fizyczna = atrakcyjne nagrody. Xiaomi z ciekawym konkursem skierowanym do fanów
  Poprzedni artykuł
  Najlepsze gry ruchowe bazujące na technologii VR
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Gadżety

  Maxcom FW42 Gold – wytrzymały zegarek dla miłośniczek aktywności fizycznej
  Bogatą ofertę firmy Maxcom zasilił właśnie zupełnie nowy inteligentny zegarek od polskiego dystrybutora. Smartwatch inaugurujący serię Style posiada mnóstwo rozbudowanych funkcji, a elegancki design sprawi, że przypadnie on do gustu przede wszystkim paniom. Maxcom FW42 Gold z pewnością należy najbardziej wyjątkowych urządzeń polskiej firmy. Zegarek został wyposażony w kopertę wykonaną w chirurgicznie precyzyjnej technologii CNC, w związku z czym cechuje go niebywała wytrzymałość. Dodatkowo sprzęt może pochwalić się wysoką odpornością na pył i wodę, o czym najlepiej świadczy certyfikat IP68. To wszystko sprawia, że już na wstępie nie powinniśmy mieć najmniejszych wątpliwości, że ów smartwatch powstał z myślą o osobach […]
  Garmin Descent MK2s – „miniaturowy komputer dla nurków” w przystępnej cenie
  Wszystko wskazuje na to, że na rynek nowoczesnych technologii już wkrótce wejdzie nowy inteligentny zegarek dla nurków – Garmin Descent MK2s. Gadżet ten będzie nieco mniejszą i tańszą wersją dostępnego od jakiegoś czasu smartwatcha Descent MK2, lecz warto zwrócić na niego uwagę ze względu na niezwykle ciekawe funkcjonalności.