Mikroprocesor ukryty pod nogami. Co potrafią inteligentne wkładki do butów sportowych?

Mikroprocesor ukryty pod nogami. Co potrafią inteligentne wkładki do butów sportowych?
/
/
Gadżety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Według specjalistów profil chodzenia jest tak samo unikatowy, jak DNA każdego człowieka. Dzięki zbieranym przez nowoczesne wkładki do butów informacjom zawodnik ma szansę poszerzyć wiedzę o swoim ciele.

Jak działają inteligentne wkładki do butów?

Nowoczesne rozwiązanie technologiczne zamontowane w butach to kolejny przejaw innowacyjności na rynku odzieży sportowej. Dzięki umieszczonemu we wkładce czujnikowi specjalnie stworzony program zbiera bardzo szeroki zakres danych. Elektroniczne urządzenia zbierają informacje zarówno podczas chodzenia, biegania, a nawet jazdy na rowerze. Wbrew pozorom, inteligentne wkładki do obuwia są wykorzystywane nie tylko w sporcie, ale i w medycynie. Dzięki analizie odpowiednich parametrów specjaliści są w stanie określić ryzyko wystąpienia niektórych chorób i odpowiednio wcześnie wprowadzić korekty do codziennego poruszania się.

Zamontowane w butach czujniki ruchu analizują specyfikę chodu, siłę uderzenia, poprawność postawy, rozmiar kroku czy prędkość poruszania się. Specjalnie stworzony algorytm gromadzi zebrane dane i na ich podstawie tworzy raport, który pokazuje pełną specyfikę chodu czy biegu zawodnika. Niektóre ze stworzonych wkładek mają także w zestawie dostosowaną do nich aplikację mobilną, która na bieżąco dostarcza informacje i śledzi aktualną lokalizację zawodnika.

Jakie dane zbierają czujniki?

Inteligentne wkładki do obuwia sportowego mogą badać ruchy zawodnika podczas różnorodnych treningów. W czasie ich trwania zbierają szereg danych, które pozwalają wykreować pełen obraz sposobu poruszania się zawodnika. Czujniki ruchu potrafią określić i zbadać między innymi poziom zmęczenia, poprawność techniki, sposób ułożenia stopy, prędkość poruszania się czy siłę nacisku. Niektóre z technologii pozwalają także na zdalną regulację temperatury w bucie.

Rozbudowany algorytm jest również w stanie stworzyć wirtualny model stopy odtwarzający jej sposób poruszania się. Inteligentne wkładki do butów pozwalają ekspertom na przeanalizowanie WPP, czyli Walking Profile Parameters. Badacze są przekonani, że podobnie jak kod DNA, istnieje unikatowy profil chodzenia każdego człowieka, którego analiza może poprawić jego wyniki sportowe oraz zapobiec kontuzjom czy chorobom.

Adidas GMR – projekt Adidas, EA SPORTS i Google

Światowe koncerny w ramach współpracy stworzyły wkładki Adidas GMR. Urządzenie łączy ze sobą świat rzeczywistego wysiłku fizycznego z wirtualną grą w FIFA. Inteligentne wkładki dla gamerów są przeznaczone dla zawodników grających w piłkę nożną nawet na amatorskim poziomie. Elektroniczne czujniki zbierają dane dotyczące wykonanych sprintów, podań czy uderzeń. System analizuje grę zawodnika, monitoruje jego postępy i punktuje każdy trening. Oceny zebrane podczas realnych ćwiczeń są przyznawane profilowi gracza w świecie FIFA. Gracz ma szansę na zdobycie bonusów dla swojego zespołu w Ultimate Team i rozbudowanie swojej postaci w wirtualnym świecie. Koszt inteligentnych wkładek od marki Adidas wynosi od 100 złotych do 150 złotych.

Inteligentne wkładki a medycyna

Oprócz poprawy wyników sportowych oraz bonusów w wirtualnej grze piłkarskiej, inteligentne wkładki mają także wpływ na rozpoznawanie niektórych chorób. Stworzenie indywidualnego profilu stopy pozwala na przeanalizowanie sposobu chodzenia, poprawności postawy kręgosłupa, stóp czy bioder oraz wcześniejsze zapobieganie kontuzji. Według ekspertów dane zebrane przez wkładki w obuwiu pozwalają również na wcześniejsze zdiagnozowanie chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, zespół Parkinsona czy Alzheimer. Wynika to z faktu, że około 7 tysięcy nerwów znajdujących się w stopie jest bezpośrednio połączonych z mózgiem. Dzięki analizie danych pracy układu nerwowego lekarze mają możliwość wykrycia zaburzeń ruchu czy pracy konkretnych nerwów odpowiedzialnych za występowanie niektórych schorzeń.

Inteligentne wkładki do butów wykryją choroby neurologiczne. Podpowiedzą też sportowcom, jak zwiększyć wydajność i ostrzegą przed kontuzją

Każda osoba ma swój profil chodzenia, podobnie jak DNA. Dzięki nowoczesnym wkładkom, które umożliwiają dokładną analizę wzoru chodzenia, można przeanalizować aktywność fizyczną, przeciążenia czy wykryć zaburzenia ruchowe towarzyszące np. chorobie Parkinsona czy Alzheimera. Mikroprocesory śledzą w czasie rzeczywistym, jak skuteczne są metody leczenia chorób. Na rynku jest coraz więcej obuwia, które potrafi zliczyć liczbę kroków czy za pomocą smartfona ustawić odpowiednią temperaturę wewnątrz buta.

https://innowacje.newseria.pl/news/inteligentne-wkladki-do,p34573535
#medycyna #technologie #buty #gadgety #Digitsole

Opublikowany przez Newseria Innowacje Piątek, 8 marca 2019

Foto wyróżniające: pxfuel.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Suplementy diety. Kiedy warto je stosować?
/
Suplementy diety. Kiedy warto je stosować?
Podstawą zdrowego odżywiania jest zawsze różnorodna i dobrze zbilansowana dieta. Jednak z różnych przyczyny to, co ląduje na Twoim talerzu może nie zaspokajać potrzeb Twojego organizmu.
Premierowy smartwatch marki Citizen, czyli jak połączyć funkcjonalność z eleganckim wyglądem
/
Premierowy smartwatch marki Citizen, czyli jak połączyć funkcjonalność z eleganckim wyglądem
Wyjątkowy model zegarka Citizen nawiązuje wyglądem do analogowych egzemplarzy, a funkcjonalnością przypomina najlepsze smartwatche na rynku. Sprawdziliśmy jego funkcjonalności!
Co warto wiedzieć o wykrywaniu metali?
/
Co warto wiedzieć o wykrywaniu metali?
Marzyło Ci się kiedyś poszukiwanie skarbów przy pomocy wykrywacza metalu? Przeczytaj, jak zostać początkującym detektorystą.