Gadżety

Moda na smartbandy. Poznaj zalety i wady opasek fitness

Smartband to niewielka opaska zakładana na rękę. Zakochały się w niej miliony pasjonatów aktywności fizycznej, jaką jest fitness. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zalety i wady mają te niewielkie urządzenia i kto będzie miał z nich największy użytek.

Smartband – co to takiego?

Prywatny trener, inteligenta opaska, sportowy gadżet monitorujący podstawowe parametry aktywności fizycznej – określeń na smartband można znaleźć wiele. Z wyglądu opaska ta jest bardzo niepozorna, jednak kryje w sobie funkcje, które pozwalają na monitorowanie postępów oraz optymalne planowanie jednostek treningowych.

Jakie zalety ma smartband?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wspomniany już wcześniej niepozorny wygląd tego inteligentnego urządzenia. Nie rzuca się w oczy, dzięki czemu kolorową opaskę możesz nosić także na co dzień.

Kolejna zaleta to niewielka waga. Opaska jest na tyle lekka, że nie zauważysz różnicy, gdy ją założysz. Jest to ciekawa propozycja, zwłaszcza dla osób, które nie lubią mieć na ręce cięższego zegarka sportowego.

Atutem tych niewielkich opasek jest także ich wytrzymałość. Są odporne nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, lecz powinny także działać w skrajnie wysokich i niskich temperaturach, choć w tym przypadku sporo zależy od możliwości konkretnego modelu.

Smartband komunikuje się z Twoim telefonem. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące treningów znajdziesz w jednym miejscu i będziesz mieć na wyciągnięcie palca.

Smartband – czy ma jakieś wady?

Dla niektórych sporym minusem może okazać się, paradoksalnie, niewielki rozmiar opaski fitness. Można się również spotkać ze stwierdzeniami, że popularne modele mogą pochwalić się ograniczoną funkcjonalnością, jednak trzeba mieć w tym miejscu na uwadze ich cenę. Wśród użytkowników słychać także głosy, że opaski na rękę są nieco mniej dokładne w pomiarach, niż np. specjalne zegarki dla sportowców. Wydaje się jednak, że liczba zalet przeważa nad pewnymi niedoskonałościami tego sportowego gadżetu.

Na co zwrócić uwagę wybierając smartband?

Propozycji na rynku jest tyle, że z łatwością można się wśród nich pogubić. Która opaska będzie najlepsza? Jaki model spełni pokładane w nim oczekiwania? Przy wyborze inteligentnej opaski, nie kieruj się wyłącznie jej wyglądem, choć względy estetyczne dla wielu osób również będą miały niebagatelne znaczenie. Dużo istotniejsze są jednak dostępne funkcjonalności konkretnego modelu.

Można przyjąć, że wszystkie dostępne na rynku smartbandy pozwolą na zliczanie korków, mierzenie dystansu, jaki jest pokonywany podczas treningów, czy oszacują liczbę spalonych kalorii. Jednak coraz więcej osób ma znacznie większe wymagania co do sportowych gadżetów. Zaawansowane urządzenia mogą pochwalić się dodatkowymi funkcjami. Mierzenie czasu snu, pomiar tempa czy wbudowany moduł GPS to tylko niektóre z nich.

Istotne cechy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ten gadżet sportowy, to między innymi:

•  dostępne funkcje – wybierz taką opaskę, która pozwoli Ci monitorować wszystkie parametry, jakimi jesteś zainteresowany;

•  wodoodporność – cecha ta istotna jest nie tylko dla miłośników pływania – może się okazać również niezwykle przydatna podczas mocnej ulewy;

•  waga – im lżejsza będzie opaska, tym mniej będzie przeszkadzać podczas treningu;

•  czas pracy – im bateria dłużej trzyma – tym lepiej;

•  kompatybilnoś z telefonem – zwróć uwagę na to, jaki system jest obsługiwany.

Opaska czy zegarek sportowy – na co się zdecydować?

Smartband to zdecydowanie tańszy gadżet niż zegarek sportowy. Jeżeli funkcjonalność konkretnego produktu pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami, nie trenujesz regularnie albo zależy Ci na tym, aby monitorować wyłącznie podstawowe parametry dotyczące Twojej aktywności fizycznej, to smartband będzie wystarczającym rozwiązaniem. Natomiast jeżeli chcesz do kwestii analizy treningów podejść w sposób kompleksowy i przy planowaniu jednostek treningowych uwzględniasz szereg szczegółowych parametrów, wówczas zdecyduj się na zegarek sportowy.

Zdjęcie wyróżniające: Maurizio Pesce from Milan / Wikipedia

Marta Głogowska-Drzyzga
Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
  Aplikacje, które pomagają w domowym treningu
  Poprzedni artykuł
  OnePlus Band szturmem wchodzi na światowy rynek!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Lustrzanki – jakie mają zalety?
  Lustrzanki to aparaty fotograficzne, które od dawna cieszą się popularnością wśród profesjonalnych fotografów oraz miłośników fotografii. W porównaniu do aparatów kompaktowych, lustrzanki mają wiele zalet, które sprawiają, że są one najlepszym wyborem dla osób, które chcą uzyskać najwyższą jakość zdjęć.
  Apple Watch Ultra – czy to najlepszy zegarek w teren?
  Nowoczesna technologia coraz bardziej przenika do naszego codziennego życia, a urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy smartwatche stają się nieodłącznym elementem garderoby każdego człowieka.