Gadżety

Premierowy smartwatch marki Citizen, czyli jak połączyć funkcjonalność z eleganckim wyglądem

Z okazji 100. rocznicy istnienia firmy Citizen powstała specjalna kolekcja gadżetów elektronicznych. Wśród nowych modeli wyprodukowano też pierwszy smartwatch tej marki.

Różnorodność japońskich zegarków

W ramach serii powstały 3 podstawowe egzemplarze. Pierwsze dwa mają paski wytworzone ze sztucznego tworzywa, natomiast trzeci model posiada stalową bransoletę. Jako wersja premium dostępny jest także skórzany pasek, który można zamówić dodatkowo. Wygląd smartwatchy nawiązuje designem do klasycznych zegarków marki Citizen, jednak posiadają rozbudowane funkcje i nowe połączenia kolorystyczne. Trzy dostępne wersje to połączenie kolorów czarnego i czerwonego, srebra z niebieskim oraz model klasyczny w całości czarny.

Elegancki wygląd podkreśla ekskluzywność marki i w subtelny sposób koresponduje z analogowymi modelami. Taki design japońskich zegarków zupełnie nie przypomina tradycyjnych smartwatchy, które są obecnie jednymi z najważniejszych gadżetów sportowych. Oprócz designu oraz kolorystycznych wyborów równie imponujące jest oprogramowanie zegarka oraz jego wbudowane funkcje.

System operacyjny

Interesującym rozwiązaniem jest samo oprogramowanie smartwatcha Citizen CZ Smart. Wgrany system powstał przy współpracy z jednym z największych koncernów elektronicznych na świecie. Nowe zegarki oferują Wear OS by Google, co znacznie poszerza ich możliwości. Dzięki tej kolaboracji użytkownik ma stały dostęp do Asystenta Google, poczty Gmail i wszystkich danych na dysku, a także może płacić zdalnie za pomocą Google Pay i wgranej funkcji NFC. Japoński smartwatch jest przystosowany do połączenia z iPhone 5 oraz kolejnymi nowymi wersjami produktów Apple.

System operacyjny wspiera procesor Qualcomm Snapdragon 3100 Wear, a także pamięć o pojemności 8 GB. Producenci Citizen CZ Smart zapewniają, że inteligentny zegarek ma zasięg synchronizacji z telefonem użytkownika na odległość 10 metrów, dzięki czemu pozwala na swobodną realizację treningów czy aktywności fizycznej, bez konieczności posiadania telefonu blisko.

Parametry zegarka

Smartwatch japońskiej marki jest wodoszczelny w klasie 3 ATM, co oznacza, że nie jest on przeznaczony do korzystania w wodzie. Zegarek z taką klasą wodoodporności umożliwia kontakt z wodą jedynie w przypadku mycia rąk, potu, deszczu czy przypadkowego zachlapania. Nieznana jest szczegółowa pojemność baterii sprzętu, jednak szacunkowo powinien on działać bez ładowania około 24 godzin. Czas ładowania do 80% pojemności baterii ma zajmować zaledwie 40 minut, co w przypadku mniej pojemnego akumulatora jest pozytywną informacją. Smartwatch wykonano ze stali szlachetnej i dodatkowo zabezpieczono wyświetlacz elastycznym szkłem mineralnym, które chroni go przed zniszczeniami.

Funkcje smartwatcha Citizen

Dzięki systemowi operacyjnemu Google użytkownicy zegarka mogą korzystać ze sklepu z aplikacjami. Opcja ta umożliwia między innymi zainstalowanie Spotify czy sportowego programu Google Fit, który będzie dokładnie analizować zebrane przez zegarek dane. Dzięki umieszczeniu w zegarku systemu Bluetooth użytkownik może sparować urządzenie z telefonem i swobodnie sterować muzyką, zapisywać dane oraz odbierać połączenia głosowe czy wiadomości tekstowe.

W modelu zainstalowano także GPS, który pozwala na śledzenie, zapisywanie i planowanie trasy podczas treningu. Ponadto zegarek posiada pulsometr, krokomierz, barometr, akcelerometr i żyroskop. W praktyce oznacza to, że smartwatch Citizen monitoruje puls, pokonaną odległość, prędkość podczas biegu, zmiany w wysokości na trasie oraz ruch zawodnika podczas ćwiczeń. Dodatkowo urządzenie pokazuje informacje o przychodzących wiadomościach, połączeniach oraz e-mailach, a także przypomina o zapisanych w kalendarzu wydarzeniach. Sparowanie zegarka z telefonem pozwala także na jego zdalne uruchomienie za pomocą funkcji „znajdź telefon”.

Foto wyróżniające: Artur Łuczka / unsplash.com

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  Garmin Descent MK2s – „miniaturowy komputer dla nurków” w przystępnej cenie
  Poprzedni artykuł
  x-kom AGO Team wygrywa ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2021!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Lustrzanki – jakie mają zalety?
  Lustrzanki to aparaty fotograficzne, które od dawna cieszą się popularnością wśród profesjonalnych fotografów oraz miłośników fotografii. W porównaniu do aparatów kompaktowych, lustrzanki mają wiele zalet, które sprawiają, że są one najlepszym wyborem dla osób, które chcą uzyskać najwyższą jakość zdjęć.
  Apple Watch Ultra – czy to najlepszy zegarek w teren?
  Nowoczesna technologia coraz bardziej przenika do naszego codziennego życia, a urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy smartwatche stają się nieodłącznym elementem garderoby każdego człowieka.