Gadżety

Sensoria Smart Socks – inteligentne skarpetki, które podpowiadają, jak prawidłowo biegać

Nowoczesne gadżety sportowe zwiększające komfort podczas aktywności fizycznej to stały element rozwoju technologicznego w sporcie. Tym razem na rynku pojawiły się inteligentne skarpetki. 

Jak działają Sensoria Smart Socks? 

Inteligentne skarpetki od firmy Sensoria to efekt pracy marki nad podobnymi urządzeniami umieszczonymi w staniku sportowym czy T-shircie. Plany górnej odzieży zostały zatrzymane na rzecz projektu, który miał pomóc przystosować do biegania najbardziej narażone podczas biegania kończyny. Według twórców projektu Smart Socks mają za zadanie poprawiać biegowe przyzwyczajenia zawodników, którzy podczas treningu przyswoili błędne nawyki układania stopy czy techniki biegu.

Inteligentne skarpetki mają w dosłowny sposób śledzić każdy krok zawodnika. Dodatkowe sensory umieszczone w skarpetkach monitorują najważniejsze parametry pracy organizmu podczas aktywności fizycznej. Do inteligentnych skarpetek dołączona jest także specjalna aplikacja mobilna, która analizuje i zapisuje osiągane wyniki, spełniając funkcję wirtualnego trenera. 

Zastosowane rozwiązania technologiczne

Specjalnie zaprojektowane sensory ważące około 7 gramów zostały umieszczone w środku skarpetek. Dzięki delikatnemu i wytrzymałemu materiałowi urządzenie jest odporne na tarcie czy silne uderzenia. Sensory znajdujące się w skarpetkach mają wbudowane 8 czujników, które monitorują wszystkie najważniejsze parametry pracy organizmu oraz sposób układania stopy podczas biegu. Same urządzenia są podłączone do doków znajdujących się w materiale. Dzięki temu z łatwością można je naładować za pomocą ładowarki USB. Wytrzymałość baterii jest szacowana na 20 godzin.

Opaska, w której umieszczony jest czujnik, ma kształt półksiężyca i jest wykonana z gumy. Dzięki temu zawodnik nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas biegu. Włączone urządzenie powinno się automatycznie zaświecić od razu po założeniu i rozpoczęciu ruchu nogą. Światło oznacza dla czujnika tryb pracy. Urządzenie nie zostało wyposażone w osobny, manualny włącznik, ponieważ mogłoby włączać się czy wyłączać podczas nacisku nogi. W Smart Socks znajdują się także GPS oraz funkcja Bluetooth, która pozwala na bezpośrednie połączenie sprzętu z aplikacją mobilną. 

Aplikacja mobilna 

Oprócz samych skarpetek kluczowym elementem korzystania z Sensoria Smart Socks jest specjalnie zaprojektowana aplikacja. System pozwala na monitorowanie, analizowanie oraz archiwizowanie mierzonych parametrów. Dzięki danym z aplikacji użytkownik będzie mógł dowiedzieć się o poprawności techniki lądowania stopy podczas chodu czy biegu, rytmie biegu, wysokości podnoszenia nogi. Dodatkowo program pokazuje informacje dotyczące odległości, prędkości i pokonanych podczas biegu kroków.

Mobilna aplikacja monitoruje także parametry pracy organizmu, w tym tętno, spalone kalorie czy pokonany dystans. Oprogramowanie posiada także funkcję wirtualnego trenera, który w rzeczywistym czasie biegu będzie udzielał zawodnikowi wskazówek. Powiadomienia o błędach będą się pojawiać nie tylko w systemie mobilnym, ale mogą być także głosowe, dzięki połączeniu się ze słuchawkami biegacza. W aplikacji można ustawić dowolną muzykę, która w razie potrzeby zostanie przerwana na rzecz głosu wirtualnego szkoleniowca. Inteligentne skarpetki można zakupić na oficjalnej stronie marki Sensoria, a ich koszt wynosi około 600 złotych.

Zdj. główne: Tara Glaser/unsplash.com

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  Smartwatch damski z funkcjami sportowymi – TOP 8 modeli dla aktywnych
  Poprzedni artykuł
  Facebook zawiesił technologię wykrywania twarzy
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Jak wybrać odpowiednie gamerskie akcesoria audio?
  Szczególnie w grach multiplayer ważne są mikrofony gamingowe, a także słuchawki. Bardzo często trzeba bowiem na przykład poinformować partnerów z drużyny o tym, w którym miejscu znajdują się przeciwnicy. Odpowiednia komunikacja to podstawa między innymi gry klanowej. W tym artykule sprawdzamy, jaki sprzęt audio będzie najbardziej odpowiedni dla graczy.
  Jaki zegarek podarować komuś na święta?
  Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest tradycja dawania sobie prezentów. Choć to bez wątpienia wspaniały zwyczaj, często bywa również kłopotliwy, ponieważ wybór odpowiedniego podarunku, zwłaszcza dla osoby, której nie znamy zbyt dobrze, nie należy do najłatwiejszych.