Gadżety

Słuchawki wodoszczelne – pływaj w rytmie ulubionych dźwięków!

Muzyka stała się nieodłącznym elementem treningu. Naprzeciw potrzebom osób aktywnych fizycznie wyszli więc producenci, którzy regularnie wypuszczają na rynek wodoodporny sprzęt umożliwiający słuchanie muzyki nawet w trakcie pływania!

Jaki sprzęt wybrać?

Podstawową kwestią przy wyborze słuchawek jest sposób ich użytkowania. Dostępne na rynku modele są przeznaczone zarówno dla rekreacyjnych użytkowników, jak i dla profesjonalistów. W ofercie różnych producentów można znaleźć słuchawki do pływania z mp3, funkcją bluetooth, wgranym radiem, dyskiem pamięci lub sprzęt wodoodporny z przewodem i specjalną obudową na telefon. Wybierając słuchawki, warto także podjąć decyzję dotyczącą typu sprzętu, czyli wybór między słuchawkami dousznymi lub zewnętrznymi.

Przed ostatecznym zakupem słuchawek dobrze jest je przymierzyć, tak aby mieć pewność, że są prawidłowo dopasowane, nie uwierają, nie wypadają z ucha, a wkładki douszne są szczelne. Wgrane funkcje w interfejs słuchawek, ich wygląd i komfort noszenia mogą okazać się także pomocne w trakcie treningów pływackich, dlatego warto na początek rozważania zakupu określić cel, w jakim będzie używany sprzęt, tak aby dostosować słuchawki do indywidualnych potrzeb.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając wodoodporne słuchawki, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które pozwolą na komfortowe użytkowanie. Większość dostępnych modeli ma podobne parametry, a najbardziej różnią je wgrane funkcje dodatkowe. W zależności od sposobu i miejsca korzystania ze sprzętu, odmienne parametry i opcje będą obowiązkowe w wyposażeniu. Kupując słuchawki wodoodporne, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak wygodne sterowanie przyciskami, opływowy kształt, redukcję szumów, rodzaj mocowania, możliwość odbierania połączeń, poziom impedancji czy zamontowany mikrofon. Istotnymi aspektami są również:

Głębokość

Wodoodporne słuchawki różni przede wszystkim parametr głębokości, w której prawidłowo działają. Standardowym wymiarem jest głębokość około 2 metrów, natomiast nie wszystkie modele gwarantują nawet takie możliwości. Najnowocześniejsze słuchawki przeznaczone do nurkowania mają zasięg do maksymalnie 5 metrów.

Rodzaj akwenu wodnego

Wszystkie wodoodporne słuchawki są przystosowane do użytkowania w wodach słodkich, czyli na basenie, w jeziorach czy rzekach. Kwestia wód słonych pozostaje w gestii producenta, dlatego przy wyborze modelu słuchawek należy dokładnie sprawdzić, czy sprzęt jest zalecany podczas pływania w morzu, czy oceanie.

Bateria

Istotnym elementem dobrych słuchawek wodoszczelnych jest również okres pracy baterii. W zależności od producenta czas działania słuchawek bez ładowania jest różny, ale standardowy okres pracy to około 8 godzin. Korzystając z funkcji bluetooth, warto również sprawdzić, jak długo wytrzymuje bateria w sparowanym telefonie. Bez sprawnego nośnika muzyki, słuchawki do wody stają się bezużyteczne.

Bluetooth, radio, mp3 i inne funkcjonalności

Słuchawki mogą odtwarzać muzykę za pomocą połączenia bluetooth i urządzenia z dostępem do katalogu muzycznego, na przykład telefonu. Tę samą łączność można uzyskać także za pomocą zwykłego przewodu typu AUX, aczkolwiek przy słuchawkach wodoodpornych wymaga to równie wodoszczelnego telefonu. Decydując się na funkcje bluetooth, należy sprawdzić zasięg łączności, który standardowo powinien wynosić około 10 metrów. W przypadku korzystania z przewodu typowa długość kabla mierzy maksymalnie 1,5 metra, jednak w połączeniu ze słuchawkami wodoodpornymi, im krótszy przewód, tym lepiej. Krótki kabel nie będzie przeszkadzał podczas dynamicznych ruchów w wodzie.

Ostatnią z możliwych opcji są słuchawki ze zintegrowanym odtwarzaczem muzyki. Sprzęt z mp3 to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wodoodpornego telefonu. Wybierając model takich słuchawek, należy zwrócić uwagę na pojemność wbudowanej pamięci. Zazwyczaj jest to od 2 do około 4 GB, które powinno wystarczyć większości z użytkowników. Dla bardziej wymagających słuchaczy znajdą się również modele z dyskiem mieszczącym nawet 16 GB danych.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  Nowa kampania Huawei – paruj bezprzewodowe słuchawki i smartwatche z dowolnym smartfonem!
  Poprzedni artykuł
  Jak działa system hawk-eye?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Lustrzanki – jakie mają zalety?
  Lustrzanki to aparaty fotograficzne, które od dawna cieszą się popularnością wśród profesjonalnych fotografów oraz miłośników fotografii. W porównaniu do aparatów kompaktowych, lustrzanki mają wiele zalet, które sprawiają, że są one najlepszym wyborem dla osób, które chcą uzyskać najwyższą jakość zdjęć.
  Apple Watch Ultra – czy to najlepszy zegarek w teren?
  Nowoczesna technologia coraz bardziej przenika do naszego codziennego życia, a urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy smartwatche stają się nieodłącznym elementem garderoby każdego człowieka.