Gadżety

Straffr, czyli inteligentna taśma treningowa – jak to działa?

Wyposażenie technologiczne ułatwiające samodzielne ćwiczenia fizyczne nieustannie się rozrasta. Do smartwatchy, aplikacji mobilnych, wirtualnych trenerów i urządzeń monitorujących postępy zawodnika dołączy niebawem taśma treningowa typu smart.

Gumy do ćwiczeń to jeden z najprostszych gadżetów sportowych przydatnych podczas domowych treningów. Taśmy dzielą się ze względu na poziom wytwarzanego oporu i mają za zadanie angażować do wysiłku wszystkie mięśnie. Dotychczas kluczowymi aspektami przy wyborze gumy była jej szerokość, grubość i stopień oporu. Teraz na rynku pojawił się nowy rodzaj gumy, który w sposób nowoczesny podchodzi do ćwiczeń domowych. Niemiecka firma Straffr postanowiła udoskonalić prosty gadżet i wprowadzić go do świata rozwiniętych technologii sportowych.

Charakterystyka modelu

Dzięki specjalnemu modułowi, umieszczonemu na gumie, możliwe jest śledzenie każdego ruchu zawodnika wykonującego trening. Zapisywane dane są przesyłane do specjalnie zaprojektowanej aplikacji, która analizuje osiągnięte parametry i samodzielnie proponuje indywidualnie dopasowane do możliwości zawodnika treningi. Aplikacja jest dostosowana zarówno do oprogramowania Android, jak i iOS. Wirtualny trener zainstalowany w aplikacji może motywować użytkownika do poprawienia wyniku, a także wykryć czy dane ćwiczenie jest wykonywane poprawnie i angażuje wszystkie zalecane partie mięśni. Guma do ćwiczeń Straffr ma wgrane około kilkuset rodzajów ćwiczeń, które będą dopasowywać się do umiejętności użytkownika. Sensor zamontowany na gumie mierzy liczbę wykonywanych powtórzeń, a także szybkość i siłę rozciągania urządzenia. Wgrane w program bazy treningów są specjalnie przygotowane przez profesjonalnych trenerów oraz fizjoterapeutów.

Dostępność produktu

Guma nie jest jeszcze dostępna na rynku, ponieważ niemieccy inżynierowie odpowiadający za projekt wciąż zbierają fundusze na jego realizację. W serwisie Kickstarter odbywa się zbiórka, której celem jest uzyskanie 33 tysięcy euro. Dotychczas udało się zgromadzić ponad 20 tysięcy, więc jak podkreślają producenci, guma może trafić do klientów jeszcze w tym roku. Cena pojedynczej gumy treningowej wynosi obecnie 69 euro.

Zalety ćwiczeń z gumą oporową

Wykonane z lateksu gumy świetnie sprawdzają się zarówno w domowych warunkach, jak i na siłowni czy sali treningowej. Zestaw ćwiczeń, jaki można wykonywać przy użyciu gumy, jest szeroki, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do indywidualnych potrzeb zawodnika. Trening z gumą do ćwiczeń angażuje wszystkie partie mięśni, równo rozkładając siłę nacisku i oporu. Guma może zastępować hantle do ćwiczeń, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących ćwiczyć z dodatkowym obciążeniem.

Przykładowe treningi z użyciem taśmy obejmują dolne części ciała, na przykład nogi i uda, pośladki, barki, plecy czy ręce. Gadżet należy do jednego z najtańszych sprzętów sportowych, zajmuje mało miejsca w torbie treningowej lub domowej szafie i jest mało kontuzyjny. Efekty regularnych ćwiczeń z gumą są widoczne po stosunkowo krótkim czasie. Taki rodzaj treningu redukuje tkankę tłuszczową, wzmacnia mięśnie, przyspiesza metabolizm, pobudza budowę nowych komórek tkanki mięśniowej, wysmukla ciało i pozwala na rozwijanie kondycji fizycznej.

Gumy do ćwiczeń w rehabilitacji

Taśmy oporowe uznaje się za jeden z najlepszych gadżetów wspierających sportowców zmagających się z kontuzjami i leczeniem urazów. W tym kontekście guma typu smart firmy Straffr zdaje się być wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zawodnikowi na pełną kontrolę osiąganych wyników, analizę zapisanych parametrów i źródło motywacji do kolejnych postępów. Rozciągliwe opaski wzmacniają wybrane partie ciała i mięśnie, które uległy uszkodzeniu. Badania wykazały, że gumy do ćwiczeń świetnie sprawdzają się podczas rehabilitacji zerwanych więzadeł, skręcenia lub nadwyrężenia, zwichnięcia barku czy tzw. kolana biegacza.

Zdjęcie wyróżniające: Straffr

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  Zegarek sportowy dla początkujących – które parametry wziąć pod uwagę?
  Poprzedni artykuł
  Garmin Lily – gustowny smartwatch dla aktywnych kobiet
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Lustrzanki – jakie mają zalety?
  Lustrzanki to aparaty fotograficzne, które od dawna cieszą się popularnością wśród profesjonalnych fotografów oraz miłośników fotografii. W porównaniu do aparatów kompaktowych, lustrzanki mają wiele zalet, które sprawiają, że są one najlepszym wyborem dla osób, które chcą uzyskać najwyższą jakość zdjęć.
  Apple Watch Ultra – czy to najlepszy zegarek w teren?
  Nowoczesna technologia coraz bardziej przenika do naszego codziennego życia, a urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy smartwatche stają się nieodłącznym elementem garderoby każdego człowieka.