Gadżety

Zastosowanie siatek ochronnych

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zastosowanie siatek ochronnych jest szerokie. Pełnią one bardzo istotną funkcję i jak sama nazwa wskazuje, chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami. Siatki zabezpieczające montowane są na boiskach sportowych, budowach, czy w ogrodach. Co powinniśmy wiedzieć o ich zastosowaniu? 

Siatki ochronne i ich rodzaje

Na samym początku, warto wiedzieć, że siatki dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

 • siatki ochronne (zabezpieczające),
 • siatki bezpieczeństwa (asekuracyjne).

Siatki asekuracyjne to te, które spełniają normy PN-EN 1263-1 i zazwyczaj służą do zabezpieczenia, przed możliwością upadku z wysokości. 

Siatki ochraniające kupić można w sklepach ogrodniczych. Podczas zakupów dobrać można odpowiedni rozmiar siatki lub jej grubość. 

Aby ułatwić zakupy, najlepiej przedstawić sprzedawcy cel, w którym ma zostać wykorzystana siatka ochronna. Następnie powinien on doradzić, które modele idealnie będą się nadawały jako piłkochwyty, lub np. które spełnią funkcję ochrony okien, czy roślin.

Najczęstszym elementem różniącym poszczególne siatki zabezpieczające jest szerokość oczek. Za przykład można uznać wykorzystanie siatek w celu ochrony roślin – wtedy najlepiej wybierać takie, których średnica oczek będzie jak najmniejsza. Idealnie sprawdzi się to w przypadku ochrony przed ptakami.

Siatka ochronna z bliska

Siatka polipropylenowa – z czego wykonywane są siatki bezpieczeństwa i ochronne

Jedne z najpopularniejszych, czyli siatki zabezpieczające sznurkowe, najczęściej wykonuje się z polipropylenu. Ten materiał należy do jednych z obecnie najpopularniejszych tworzyw sztucznych na świecie, które wykorzystuje się w różnego rodzaju produkcjach. Ponadto charakteryzuje się tym, że jest niepalny i bezwonny. To nie wszystko, gdyż idealnie znosi różne warunki atmosferyczne, a szczególnie oddziaływanie wody.

Polipropylen jest materiałem obojętnym fizjologiczne, więc co za tym idzie, nie wpływa w żaden sposób na rozmaite reakcje z innymi substancjami. Skutkuje to tym, że siatka ochronna wyprodukowana z polipropylenu może być zamontowana nawet tam, gdzie będzie narażona na kontakt z innymi materiałami.

Siatki polipropylenowe są tak popularne, gdyż charakteryzują się trwałością i wytrzymałością. Co za tym idzie, takie siatki asekuracyjne mogą służyć latami, bez konieczności ich wymiany. Inwestycja taka jest zatem bardzo opłacalna.

W przypadku obiektów sportowych, gdzie najczęściej wykorzystuje się siatki ochronne, istotną kwestią jest ich masa, czy również elastyczność. 

Siatki zabezpieczające używane na boiskach i nie tylko

Omawiane siatki, często wybierane są jako dodatkowa ochrona na obiektach sportowych (korty tenisowe, orliki itp.). Dzięki zastosowaniu siatki ochronnej w danych miejscach piłka nie będzie wydostawała się poza obiekt sportowy.

Siatka ochronna jako piłkochwyt

Siatki ochronne w domu

Z powodzeniem można je zastosować w użytku domowym. Mogą służyć jako bariera ochronna dla dziecka, która zapobiegnie upadkowi ze schodów, balkonu, czy innej wysokości. 

Siatki te nadają się również do ochrony roślin. Wymienić można kwiaty, drzewka, krzewy, czy chociażby owoce i warzywa hodowane w ogródkach. 

Dodatkowo można spotkać je w pobliżu ruchliwych jezdni. 

Z zastosowań wymienić jeszcze można ochronę dla zwierząt. Najczęściej spotkać je można w pobliżu ruchliwych dróg, czy autostrad, gdzie blisko lasów, czy terenów niezabudowanych, siatki pełnią funkcję ochronną dla zwierzyny, aby ta nie wchodziła na jezdnię.

Siatka chroniąca rośliny przydomowe

Siatka zabezpieczająca na okna

Świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy ochronić okna przed uszkodzeniami. Jak wiadomo, szybę jest całkiem prosto zbić. Zastosowanie siatek idealnie ochroni okno przed stłuczeniem. Rozwiązanie to jest szczególnie stosowane w budynkach, wokół których np. dzieci często grają w piłkę – szkoły, sale gimnastyczne, ale także domowe gospodarstwa.

Siatka bezpieczeństwa na budowę, rusztowania

Siatki asekuracyjne bardzo często wykorzystywane są w przypadku placów budowy. Ich rola, to asekuracja pracowników, szczególnie tych, którzy pracują na wysokości – rusztowaniu. Zabezpieczenie to ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo pracowników budowy, ale również przechodniów.

Jeżeli chodzi o siatki bezpieczeństwa dla rusztowań, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie siatek elastycznych – dzięki temu będzie je znacznie prościej dopasować do rozmiaru konstrukcji rusztowania. 

Siatki asekuracyjne zamontowane na rusztowaniu

Siatka ochronna i bezpieczeństwa – od czego zależą ich ceny

Przeważnie cena uzależniona jest od producenta, lecz wpływa na nią również grubość sznurka, czy ilość posiadanych przez siatki zabezpieczające i asekuracyjne oczek. Co za tym idzie, mocna siatka ochronna, lub asekuracyjna może być nieco droższa od ich „lżejszego” odpowiednika.

Podsumowanie

Zabezpieczająca siatka ochronna, siatka asekuracyjna, czy jakakolwiek inna, świetnie sprawdzić się może w wielu przypadkach. Produkty te bardzo dobrze pełnią swoje role i zapewne jeszcze długo nic nie będzie w stanie ich zastąpić!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
  Co wiadomo o peptydach?
  Poprzedni artykuł
  Zadbaj o porządne oświetlenie podczas nagrywania video
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Gadżety

  Lustrzanki – jakie mają zalety?
  Lustrzanki to aparaty fotograficzne, które od dawna cieszą się popularnością wśród profesjonalnych fotografów oraz miłośników fotografii. W porównaniu do aparatów kompaktowych, lustrzanki mają wiele zalet, które sprawiają, że są one najlepszym wyborem dla osób, które chcą uzyskać najwyższą jakość zdjęć.
  Apple Watch Ultra – czy to najlepszy zegarek w teren?
  Nowoczesna technologia coraz bardziej przenika do naszego codziennego życia, a urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy smartwatche stają się nieodłącznym elementem garderoby każdego człowieka.
  Jak wybrać odpowiednie gamerskie akcesoria audio?
  Szczególnie w grach multiplayer ważne są mikrofony gamingowe, a także słuchawki. Bardzo często trzeba bowiem na przykład poinformować partnerów z drużyny o tym, w którym miejscu znajdują się przeciwnicy. Odpowiednia komunikacja to podstawa między innymi gry klanowej. W tym artykule sprawdzamy, jaki sprzęt audio będzie najbardziej odpowiedni dla graczy.