Innowacje

Jak działa inteligentna koszulka dla sportowców zaprojektowana przez naukowców z WAT?

Innowacyjny projekt polskich inżynierów pozwala na monitorowanie pracy zawodnika na nowym poziomie. W zestawie z koszulką powstała specjalna aplikacja mobilna archiwizująca osiągane wyniki.

Twórcy pionierskiego projektu

Za stworzenie inteligentnej koszuli dla sportowców odpowiada zespół inżynierów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Grupą naukowców kierował płk dr inż. Mariusz Chmielewski współpracujący z zajmującym się częścią cyfrową ppłk. dr. inż. Tadeuszem Sondejem. Zespół z WAT-u stworzył innowacyjny projekt w kolaboracji z firmą NUTPro, która będzie odpowiedzialna za komercjalizację urządzenia. Dotychczas autorom wynalazku udało się zdobyć liczne nagrody, w tym dwa złote medale międzynarodowych wystaw innowacyjnych i wynalazków EUROINVENT oraz IWIS 2020. Pionierska koszulka dla sportowców ma szansę wzbogacić rynek rozwiniętych technologii dla profesjonalnych sportowców i amatorsko trenujących zawodników różnych dyscyplin sportowych.

Nowoczesna technologia

Urządzenie powstało w ramach ubieralnej elektroniki wearables, które pozwala na swobodne monitorowanie aktywności fizycznej, parametrów organizmu zawodnika oraz poziomu realizowanego wysiłku. Jak podkreśla jeden z twórców koszulki, do jej stworzenia wykorzystano technologię zintegrowaną z tekstyliami użytymi do uszycia koszulki. Zazwyczaj w tego typu urządzeniach zbierających mobilny pomiar biomedyczny stosuje się technikę fotopletyzmografii – czyli badania przepływu krwi przez naczynia krwionośne w danym fragmencie ciała – oraz elektromiografii umożliwiającej badanie aktywności mięśni sportowca. Stworzona w Polsce koszulka wykorzystuje funkcje spotykane dotychczas w profesjonalnej aparaturze medycznej, na przykład w holterze, dzięki czemu umożliwia dokładniejsze odczytywanie danych. Koszulka została zaprojektowana w taki sposób, by nawet centymetrowe, grafitowe elektrody dokładnie przylegały do ciała i były bezpieczne dla użytkownika. Włókna przewodzące sygnał w ubraniu zostały szczegółowo zaprojektowane i zintegrowane z materiałem, tak aby nie powodowały żadnych otarć u zawodnika, co często zdarza się przy korzystaniu z technicznej odzieży.

Jakie parametry monitoruje urządzenie?

Dzięki zaawansowanej technologii monitorującej dokładne dane pracy organizmu koszulka pozwala rozpoznawać pracę aktywnych mięśni, analizować zebrane dane i określać prawidłowe wzorce techniczne realizowane podczas treningu. Dzięki wszytym w materiał sensorom zawodnik może dokładnie poznać możliwości swojego organizmu i sprawdzić jego wydolność. Wśród parametrów monitorowanych przez urządzenie znajdują się między innymi puls, poziom potliwości, równomierne obciążenie organizmu czy praca konkretnych partii mięśniowych. Analiza wyników pulsu pozwala algorytmowi zdiagnozować aktualny stan wydolnościowy organizmu, przewidywać możliwe przeciążenia i uszkodzenia oraz uniknąć prawdopodobnych omdleń, zasłabnięć, a nawet udarów, które mogą być wynikiem zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Kontrola potliwości ciała zawodnika pozwala na monitorowanie zawartości wody w jego organizmie, tym samym zapobiegając odwodnieniu w czasie długotrwałej aktywności sportowej lub zbyt wymagającego treningu. Jeśli koszulka wykryje nieprawidłowości w realizowaniu ćwiczeń lub błąd w parametrach zdrowotnych zawodnika, natychmiast go o tym informuje i ostrzega przed możliwym zagrożeniem.

Dedykowana aplikacja

Do inteligentnej koszulki dołączona jest specjalna aplikacja mobilna ułatwiająca kontrolę nad zebranymi podczas treningu danymi. Liczne funkcje aplikacji pozwalają między innymi na realizowanie treningów wielosegmentowych, gdyż wykorzystana do stworzenia urządzenia technologia sensorów samodzielnie rozpoznaje aktualny sposób ćwiczenia. Zawodnik może więc rozpocząć aktywność od biegania, później wsiąść na rower, a na końcu swobodnie zrealizować trening siłowy bez konieczności zmieniania opcji ćwiczeń. System pozwala na dzielenie się swoimi wynikami z innymi użytkownikami i zapraszanie ich do sportowej rywalizacji, by wzajemnie się motywować. Szacowana cena produktu to około 2 tysięcy złotych.

Inteligentna koszulka dla sportowców i sensory do monitorowania pacjentów z chorobą Parkinsona

Inteligentna koszulka dla sportowców i sensory do monitorowania pacjentów z chorobą Parkinsona – nagrodzone złotymi medalami na wystawie wynalazków IWIS 2020.

#naukaitechnologiaWAT

Opublikowany przez Nauka i technologia WAT Środa, 4 listopada 2020

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  OnePlus Watch opanuje rynek wearables? Premiera jeszcze w tym miesiącu!
  Poprzedni artykuł
  TOP 5 słuchawek sportowych, czyli treningowe brzmienia najwyższej jakości
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje