Jak działa system hawk-eye?

Jak działa system hawk-eye?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sokole oko pojawiło się po raz pierwszy w telewizyjnej transmisji krykieta w 2001 roku. Od tego momentu technologia zrewolucjonizowała sport, a system hawk-eye stosuje się w kilkunastu dyscyplinach na całym świecie.

Na czym polega system hawk-eye?

Rozwiązanie technologiczne powstało w Wielkiej Brytanii, a jego autorem jest Paul Hawkings. Obecnie firma posiadająca patent na system sokolego oka jest częścią japońskiego giganta Sony. Hawk-eye to elektroniczny system pomagający rozstrzygać kontrowersyjne sytuacje w sporcie. Skonstruowany system wizyjny pozwala na odtworzenie trajektorii lotu piłki i ustalenie niemal dokładnego miejsca jej upadku. Hawk-eye ułatwia pracę sędziom liniowym, którzy w przeciwieństwie do maszyny częściej popełniają błędy. System nosi różne nazwy, w zależności od dyscypliny, w której jest używany. Tę samą funkcję spełniają: sokole oko, hawk-eye, challange czy jastrzębie oko. Cyfrowy system sprawia, że sport staje się bardziej sprawiedliwy, uczciwy i bezbłędny. Dzięki systemowi można także ograniczyć liczbę osób biorących udział w meczu, ponieważ sędziów liniowych zastępuje skomplikowana technologia monitorująca każdy ruch piłki. Kamery hawk-eye zamontowane na wszystkich kortach tenisowych w Melbourne pozwoliły na bezpieczne zorganizowane tegorocznego Turnieju Wielkoszlemowego Australian Open, którego obecność w sportowym terminarzu była zagrożona, ze względu na sanitarne obostrzenia epidemiczne.

Sposób działania

W zależności od dyscypliny sportu miejsce, kąty i liczba ustawionych kamer jest odmienna. Wszystkie kamery sokolego oka wykorzystują obrazy wizualne i dane czasowe dostarczane przez urządzenia umieszczone wokół obszaru gry. System przetwarza zebrany materiał wideo i dane lokalizacyjne z mechanizmów śledzących piłkę, a następnie oblicza dla każdej klatki pozycję piłki, porównując jej położenie na co najmniej dwóch fizycznie oddzielonych kamerach, w tym samym momencie. W bazie danych systemu znajdują się informacje o modelu obszaru gry oraz obowiązujących regułach, co pozwala na automatyczną weryfikację danych z przepisami dyscypliny i podjęciu decyzji o ich ewentualnym naruszeniu. Dodatkowo tworząc zapis klatkowy system hawk-eye identyfikuje grupę pikseli, która odpowiada obrazowi piłki – dzięki temu znacznie łatwiej jest prześledzić jej lot. Ciąg przeanalizowanych klatek tworzy zapis ścieżki, jaką przebyła piłka, a inteligentny system przewiduje prawdopodobne miejsce, w którym weszła w interakcję z polem gry, na przykład z linią końcową boiska.

Hawk-eye generuje graficzny obraz toru lotu piłki, który później jest wyświetlany sędziom, trenerom, zawodnikom oraz telewidzom oglądającym transmisję na żywo. Choć system samodzielnie interpretuje, czy ruch piłki naruszył reguły gry, to ostateczna decyzja o przyznaniu punktu należy do głównego sędziego zawodów. Zaletą technologii sokolego oka jest również możliwość archiwizacji danych, która pozwala na swobodne tworzenie statystyk między innymi rodzajów zagrań, zachowań zawodników, przebiegniętego dystansu i najczęstszych miejsc upadku piłki.

Jak działa system Hawk-Eye?

Sprawdźcie!

Opublikowany przez Eurosport Środa, 3 maja 2017

W jakich dyscyplinach używa się sokolego oka?

System po raz pierwszy został użyty podczas rozgrywek krykieta w 2001 roku i od tego momentu jest systematycznie wprowadzany do innych dyscyplin sportowych. Obecnie hawk-eye jest wykorzystywany w tenisie ziemnym, snookerze, piłce nożnej, badmintonie, siatkówce, rugby, GAA, hurlingu, koszykówce, baseballu, hokeju na lodzie i trawie, wyścigach konnych, lekkoatletyce, a także podczas wyścigów samochodów seryjnych NASCAR.

Kamery sokolego oka stały się obowiązkowym wyposażeniem każdej międzynarodowej imprezy sportowej i powoli wchodzą na stałe do rozgrywek ligowych. Do lig krajowych, w których regularnie korzysta się z tej technologii, można zaliczyć między innymi siatkówkę w Polsce, Rosji, Niemczech, Włoszech, Holandii czy Japonii, NHL, NBA czy Major League Rugby w Stanach Zjednoczonych.

System z użyciem 14 wysokiej klasy kamer, który ma wskazywać sędziemu, czy piłka przekroczyła całym obwodem linię bramkową. Jak działa Hawk-Eye, czyli popularna goal-line technology? Zapraszamy do obejrzenia materiału szkoleniowego FIFA.
źródło: FIFA TV

Opublikowany przez Warszawskie Mistrzostwa „Zostań Sędzią” Sobota, 25 lutego 2017

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak osiągnąć cele biznesowe dzięki Google Ads?
/
Jak osiągnąć cele biznesowe dzięki Google Ads?
Google Ads to największy i najpopularniejszy na świecie system reklamowy. Sprawdź, jak może pomóc Ci w wypromowaniu swojego biznesu.
Jaki zegarek podarować komuś na święta?
/
Jaki zegarek podarować komuś na święta?
Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest tradycja dawania sobie prezentów. Choć to bez wątpienia wspaniały zwyczaj, często bywa również kłopotliwy, ponieważ wybór odpowiedniego podarunku, zwłaszcza dla osoby, której nie znamy zbyt dobrze, nie należy do najłatwiejszych.
Czujniki zdrowia na ciało, czyli jak zagwarantować sobie komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas ćwiczeń
/
Czujniki zdrowia na ciało, czyli jak zagwarantować sobie komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas ćwiczeń
Chcesz wiedzieć, co dzieje się w Twoim organizmie podczas intensywnego wysiłku fizycznego? Sięgnij po nowoczesne czujniki zdrowia, które wyposażą Cię we wszystkie niezbędne informacje!