Innowacje

Jakie efekty daje elektrostymulacja mięśni?

Artykuł sponsorowany

Postawa podczas wykonywania ćwiczeń, cele treningowe oraz biomechanika są istotne nie tylko podczas klasycznej aktywności fizycznej, ale także w trakcie elektrostymulacji. Gdzie są zatem różnice i jakie są efekty oraz benefity EMS?

Kiedy trenujemy w kombinezonie do elektrostymulacji, jesteśmy w stanie stymulować znacznie większą liczbę włókien mięśniowych za sprawą mimowolnego skurczu, jaki otrzymują nasze mięśnie. Ćwiczenie z elektrostymulacją jest więc znacznie intensywniejsze i w krótszym czasie osiągniemy zamierzone efekty.

Efektywność we wzmacnianiu mięśni za pomocą ich elektrostymulacji to ważna zaleta, ale nie można zapomnieć też o innych plusach. Jeśli jesteśmy w trakcie rekonwalescencji po kontuzji lub operacji i chcemy jak najszybciej powrócić do pełni zdrowia, trening EMS z pewnością to umożliwi. Ponadto dzięki niemu spalimy więcej kalorii. Istnieją badania, które mówią, że podczas jednej sesji trwającej 20 minut o wysokiej intensywności możemy spalić około 3500 kalorii na EPOC (dług tlenowy).

EMS idealny na bóle

Elektrostymulacja wpływa też na głębokie mięśnie posturalne, które trudno jest pobudzić w trakcie zwykłej aktywności fizycznej. Regularne uprawianie EMS pozwoli wyeliminować dolegliwości spowodowane przez złą postawę lub siedzący tryb życia, czyli np. bóle pleców.

Oszczędność czasu

Sesja EMS jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w ciągu dnia nie mogą pozwolić sobie na dłuższe ćwiczenia. Przy tradycyjnym treningu (bez elektrostymulacji), aby osiągnąć nasz cel, musimy iść na siłownię lub zaplanować minimum trzy sesje tygodniowo. W przypadku elektrostymulacji programowanie ogranicza się do półgodzinnej sesji dziennie lub maksymalnie dwóch w tygodniu.

Połączenie większej intensywności w krótszym czasie daje nam lepszą jakość treningu, a co ważniejsze, wymagając mniejszego szkolenia, łatwiej jest utrzymać czas sesji i osiągnąć cele.

Remedium na wady stawów

Wszyscy wiemy, że aby wzmocnić mięśnie, musimy je obciążać, a w większości przypadków uzyskujemy to poprzez pracę z ciężarami. Jednak ma to kilka wad: duża część populacji nie może osiągnąć danych celów z powodu trudnych do skorygowania wad stawów – szczególnie u osób w podeszłym wieku lub w procesie rekonwalescencji. Ćwiczenia z elektrostymulacją pozwalają na trenowanie mięśni bez narażania ich na urazy. Pobudzenie na poziomie prawie 90% pozwala nam wywołać pęknięcia mikrowłókien, które są niezbędne do wzrostu mięśni i przyrostu siły.

Elektrostymulacja wzmacnia elastyczność, siłę i szybkość mięśni oraz postawę. Ćwiczenie z EMS może również dać nam – w zależności od rodzaju wykonywanego treningu – niekwestionowany wzrost poziomu mocy, a także progres w zakresie elastyczności, szybkości oraz korekty postawy.

Zmiana gęstości kości

Większość z nas osiąga najbardziej optymalny stopień gęstości kości między 20. a 30. rokiem życia, który zaczyna spadać po „trzydziestce”. Oczywistym jest, że im większa gęstość kości, tym lepiej będziemy w stanie uniknąć upadków i złamań, a nasze ciało będzie miało większą stabilność, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Można zatem stwierdzić, że ćwiczenia z elektrostymulacją są odpowiednie dla osób z osteoporozą lub w podeszłym wieku.

Wpływ na psychikę

Dzięki ćwiczeniom o wysokiej intensywności, takim jak omawiana elektrostymulacja mięśni, mózg zaczyna wydzielać dopaminę kilka minut po treningu. Hormon pomaga stać się bardziej czujnym i skoncentrowanym. Im więcej trenujesz, tym więcej dopaminy jest uwalniane.

Po sesji elektrostymulacji organizm wytwarza również serotoninę. Jest ona odpowiedzialna za regulację temperatury ciała, a także za korygowanie zaburzenia równowagi w cyklu żywieniowym. Dodatkowo wykonywanie krótkich, intensywnych sesji treningowych powoduje redukcję kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za stres.

Zdjęcie wyróżniające: MEON EMS

Bartosz Promiński
Wielbiciel pieszych wycieczek. Przy sprzyjającej pogodzie lubi zwiedzać Polskę na rowerze. Uwielbia wypoczynek w otoczeniu przyrody. Poza sportem interesuje go historia.
  Tokeny kibica opanowują piłkarski świat. Fani mogą decydować o losach klubu!
  Poprzedni artykuł
  10 trybów sportowych w przystępnej cenie. Honor Band 6 zadebiutuje już za kilka dni!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje

  Czym jest wirtualny numer telefonu?
  Wirtualny numer telefonu, często nazywany również numerem VoIP (Voice over Internet Protocol), to numer, który nie jest przypisany do konkretnej linii telefonicznej, ale jest związany z kontem użytkownika w Internecie.