Innowacje

Nowe technologie w skokach narciarskich

Skoki narciarskie to jeden z tych sportów, w których rozwiązania technologiczne zrewolucjonizowały rywalizację. Wyścig zbrojeń, jaki trwa obecnie pomiędzy poszczególnymi reprezentacjami, do złudzenia przypomina batalię o każdy detal w Formule 1.

Kiedyś do oddania skoku wystarczyły dwie drewniane narty, ciepłe ubranie i czapka. Dziś nawet najmniejszy element wyposażenia skoczka lub odczyt parametrów wietrznych na skoczni może zdecydować o zwycięstwie. Wraz z postępem technologicznym zmieniły się także zasady rozgrywek i przepisy regulaminu. Zwiększyły się wymagania techniczne dotyczące stroju skoczków, dlatego podczas zawodów Pucharu Świata coraz częściej dochodzi do dyskwalifikacji skoczków ze względu na nieregulaminowy kombinezon. Pojawiające się zmiany technologiczne w skokach narciarskich dotyczą kasków, typu wiązań, butów, kroju kombinezonu czy materiału, z jakiego wykonane jest wyposażenie.

Chip

W 2017 roku podczas 66. Turnieju Czterech Skoczni testowano sprzęt, który miał pozwolić na uzyskanie nowych danych. Pomysł polegał na montażu 31 gramowego pudełka ze specjalnym chipem w środku tuż za wiązaniem nart zawodnika. Urządzenie miało za zadanie odczytywać prędkość najazdową osiąganą na progu, kąt ułożenia nart w różnych fazach skoku i rozkład prędkości w czasie lotu.

Dzięki odpowiedniemu przekaźnikowi i wysoce rozbudowanej transmisji telewizyjnej zapisane dane były prezentowane nie tylko zawodnikom i ich sztabom szkoleniowym, ale także widzom. Początkowo technologia była dostępna tylko dla ekipy niemieckiej, dla której stworzono projekt, jednak obecnie pomiary są stosowane przy skokach wszystkich zawodników.

Kamera GoPro

Montaż sprzętu na kasku lub klatce piersiowej jednego z zawodników pozwolił na prezentację lotu na skoczni z perspektywy profesjonalnego skoczka narciarskiego. Kamera nie ma dużego wpływu na przebieg rywalizacji, jednak stanowi interesujący element transmisji telewizyjnej i rodzaj urozmaicenia sportu. Żadna z kamer telewizyjnych nie jest w stanie oddać widoku i wysokości, z jaką spotyka się zawodnik na skoczni. Zamontowanie kamery GoPro pozwoliło na doświadczanie uczuć towarzyszącym podczas oddawania skoku.

Dodatkowym aspektem kamery GoPro jest także wykorzystanie podczas treningu. Dzięki dokładnym nagraniom zawodnicy oraz trenerzy mają okazję wyłapywać najmniejsze nawet błędy wykonywane podczas skoku i od razu nanosić korektę.

Rękawiczki

Sztaby szkoleniowe z różnych krajów co sezon wnoszą do rywalizacji nowy element technologiczny. Polscy zawodnicy postawili na rękawiczki, które miały poprawić prędkość najazdu i zwiększyć aerodynamikę zawodnika podczas lotu.

Kluczem do skonstruowania nowego wyposażenia jest znalezienie luki w przepisach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Zadaniem osób zajmujących się sprzętem jest skupienie się na poprawie elementów nieuregulowanych w oficjalnych przepisach. W ten sposób zawodnicy mogą wyprzedzić system i stworzyć nowe rozwiązanie technologiczne, które na stałe zagości w dyscyplinie. Czasem wystarczy medialne ogłoszenie wprowadzenia nowinki technicznej. Wytworzona presja może odbić się na formie, szczególnie psychicznej, zawodników innych drużyn i wpłynąć na ich wyniki sportowe.

Kombinezon

Strój skoczka narciarskiego to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, który podlega nieustannym zmianom technologicznym. Zmiany rozpoczynają się już na etapie projektu. Choć przepisy ściśle precyzują wymiar i krój stroju, istnieje możliwość udoskonalenia zapisanych norm. Podstawową kwestią jest materiał, z którego wykonany jest kombinezon. W tym aspekcie istotną rolę odgrywają kolory strojów, gdyż każdy z nich ma inną przepuszczalność powietrza, co sprawia, że inaczej pracuje podczas lotu. Istotnym elementem jest także krój i sposób uszycia. Według przepisów kombinezon może maksymalnie odstawać 4 centymetry od ciała zawodnika, a suma wielkości otworów, przez które wpada powietrze, nie może przekraczać 45 centymetrów.

Zachowując prawidłowe odległości oraz przestrzegając aktualnie obowiązujących przepisów, projektanci kombinezonów mogą regularnie wprowadzać nowatorskie rozwiązania. Jedną z takich nowinek była na przykład taśma służąca do rozciągania stroju w trakcie lotu.

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  Ogrom funkcji fitness i niezawodna bateria – Garmin Enduro wkracza na rynek!
  Poprzedni artykuł
  Tizen odejdzie do lamusa? Samsung zamierza postawić na Androida
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Innowacje

  Jak działa system hawk-eye?
  Sokole oko pojawiło się po raz pierwszy w telewizyjnej transmisji krykieta w 2001 roku. Od tego momentu technologia zrewolucjonizowała sport, a system hawk-eye stosuje się w kilkunastu dyscyplinach na całym świecie.
  VR fitness – trening jak z Matrixa!
  Szukając alternatywy dla klasycznych zajęć fitness czy treningu na siłowni i chcąc w ciekawy sposób spędzić czas, warto zainteresować się aktywnością nowej generacji, jaką jest VR fitness. Chcesz w kilka chwil przenieść się do wirtualnego świata, a przy okazji spalić trochę kalorii? Virtual Reality Fitness Games to coś w sam raz dla Ciebie!
  Jak technologia pomaga biegaczom bić kolejne rekordy?
  Bieganie to sport, który z roku na rok zyskuje coraz szersze grono fanów. Każdy za cel stawia sobie życiówki, a część z biegaczy zaczyna śmielej inwestować w nowoczesne technologie, które obecne są już w zawodowym bieganiu. W jaki sposób te innowacyjne rozwiązania pomagają sportowcom w biciu kolejnych rekordów?