Innowacje

OptoJump Next – technologia na miarę olimpijskiego złota

Włoski lekkoatleta Marcell Jacobs właśnie tej technologii zawdzięcza swój spektakularny sukces. Technologia ta może zrewolucjonizować dzieje sportu!

Złoty trening

Igrzyska w Tokio już za nami. Znamy zwycięzców, medale rozdane. Wśród zdobywców złota znalazł się włoski mistrz sprintu, który zdominował konkurencję w biegu na 100 metrów. Wielu pokonał, a jeszcze więcej osób zaskoczył tak znamienitą formą. Jak się okazało, jego trening to nie tylko pot i łzy, ale również inteligentna technologia. Jak podała polskatimes.pl, włoscy dziennikarze pisali:

„OptoJump Next, opracowany przez firmę Microgate w Bolzano, odegrał kluczową rolę w sukcesie Jacobsa w finale biegu na 100 metrów w Tokio. […] Marcell Jacobs biegnie, przyspiesza, zwalnia między dwiema żółtymi metalowymi listwami podczas treningu z trenerem Paolo Camossi”. 

W dalszej części artykułu podkreślano, że system operacyjny pozwala trenerowi olimpijczyka na śledzenie każdego kroku podopiecznego. Skanowany jest nawet profil stóp. Ponadto technologia rejestruje ruchy podczas biegu i styczności z bieżnią, kąt nachylenia, uderzenia, nawet jak wysoko Jacobs podnosił nogę!

W jaki sposób technologia ta wspomogła sportowca? Otóż wyznaczyła najlepszy z możliwych stylów biegu dla Marcella Jacobsa. Mikrokamery pozwoliły odtworzyć z niezwykłą precyzją ruch aerodynamiczny, który po przeanalizowaniu pozwolił wypracować zwycięską metodę. 

Technologia wkracza w świat sportu

Nie pierwszy raz mistrzowie świata sięgają po najnowsze zdobycze techniki, aby przygotować się do mistrzostw. Tym razem mamy jednak dobitne potwierdzenie tego, że technologia pozwala po prostu zdobyć Olimp. Dyrektor generalny Microgate Vinicio Biasi w wypowiedzi dla prasy podkreślał, że jest dumny, iż jego firma stworzyła technologię, która dołożyła swoją cegiełkę do historii włoskiego sportu. Podkreślał, że OptoJump Next powinno stać się podstawowym narzędziem treningowym dla wszystkich sportowców lekkoatletów, którzy mierzą tak wysoko jak Marcell Jacobs. Dlaczego? Powód jest prosty: umożliwia pozyskanie najbardziej precyzyjnych parametrów każdego kroku. A to przecież podstawa do osiągnięcia sukcesu w tej dyscyplinie.

Jak działa OptoJump Next?

Technologia ta bazuje na optycznym systemie detekcji, która jest przeznaczona do wykrywania, a następnie przetwarzania, obliczania i analizowania każdej przerwy w ruchu użytkownika. W ten sposób można udoskonalić stawianie każdego kroku z nieprawdopodobną dotychczas precyzją, która wynosi aż jedną tysięczną sekundy! Dzięki temu system pozwala poprawić zachowania sportowca podczas biegu, pracę stawów, postawę statyczną oraz dynamiczną, koordynację ruchów, siły itd. Dlatego technika ta jest kierowana nie tylko do biegaczy, ale także piłkarzy, siatkarzy, koszykarzy i innych sportowców. 

Zdj. główne: pixabay/pexels.com

Robert Grześkowiak
Copywriter, pasjonat nowinek ze świata sportu i kultury. W wolnym czasie naśladuje Tony’ego Hawka, Aleksandra Doba i Ryszarda Kapuścińskiego.
  Oglądaj mecze na żywo, gdziekolwiek jesteś! Oto 5 najlepszych aplikacji mobilnych z transmisjami live
  Poprzedni artykuł
  W jaki sprzęt sportowy dla pracowników warto zainwestować?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje