Poczuć się jak na stadionie. Jakie możliwości dają nowoczesne telewizory do oglądania sportu?

Poczuć się jak na stadionie. Jakie możliwości dają nowoczesne telewizory do oglądania sportu?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aktualna sytuacja pandemiczna sprawiła, że największe wydarzenia sportowe można w większości śledzić tylko z własnego zacisza domowego. Jakość oraz komfort oglądania może jednak znacząco poprawić dostosowany do sportu telewizor.

Najważniejsze parametry

Podczas przeglądania oferty wiodących marek produkujących elektronikę należy dokładnie przyjrzeć się parametrom sprzętu oraz wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Najważniejszą kwestią jest rozmiar ekranu. Komfort oglądania, szczególnie rozgrywek sportowych, zwiększa ekran, który można swobodnie objąć w całości wzrokiem. Przekątna obrazu powinna być dopasowana do pomieszczenia, w którym będzie umieszczony telewizor. Odległość od siedzenia do ekranu powinna wynosić co najmniej dwa metry. W ten sposób można zabezpieczyć wzrok przed szkodliwym działaniem obrazu oraz swobodnie oglądać nawet najdrobniejsze szczegóły akcji dziejące się na boisku, stadionie czy korcie. Optymalne wymiary to ok. 55 cali.

Na jakość oglądania wpływa także ostrość, rozdzielczość i płynność obrazu. Od wielu lat najwyższej klasy modele posiadają opcję 4K lub Ultra HD. Na rynku można znaleźć także modele 8K, jednak ich jakość może nie być widoczna w przypadku transmisji sportowych, gdyż większość stacji udostępnia obraz w nieco gorszej jakości. Zakup tak rozbudowanego telewizora może zwyczajnie się nie opłacać.

Najlepsze telewizory oferują odświeżanie 100 Hz i gwarantują lepszą płynność ruchu na ekranie, co przydaje się m.in. w…

Opublikowany przez Łowcy Promocji Czwartek, 18 lutego 2021

Wbudowane mechanizmy

Nowoczesne telewizory wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne, które przekładają się na komfort i jakość wyświetlanego obrazu. W przypadku transmisji sportowych różnica jest widoczna gołym okiem i może pozwolić na niemal fizyczne przeniesienie na areny sportowe. Pierwszym elementem wspierającym tak wysoki poziom jest dobra matryca. Wersja ponadstandardowa, świetnie sprawdzająca się u fanów sportu, to częstotliwość zaczynająca się od poziomu 100 Hz. Takie parametry zmniejszają różnice między klatkami obrazu, a także niwelują smugi wytwarzane za szybko poruszającymi się obiektami, na przykład piłką czy pojazdem.

Warto także zwrócić uwagę na typ matrycy – LED, QLED lub OLED. Każda z nich zwiększa kontrast obrazu, poprawia ostrość jego kolorystyki i zwiększa kąt widzenia. Klasyczny model LED sprawdzi się podczas transmisji sportowych, ale jeśli użytkownikowi nie zależy aż tak mocno na cenie sprzętu, to warto zainwestować w wyższej klasy matrycę. W realny świat rozgrywek pomaga się przenieść również dobry dźwięk, dlatego warto dokładnie sprawdzić wbudowane w telewizor głośniki. Ich moc powinna wynosić minimum 20 W. Istnieje także możliwość podłączenia osobnego systemu audio, na przykład kina domowego, lub przełączenia dźwięku na dobrej jakości słuchawki.

Dodatkowe funkcje

Wymienione dotychczas parametry sprawią, że oglądanie transmisji sportowej będzie na dobrym poziomie, a różnica między mniej rozbudowanym telewizorem a sprzętem wysokiej jakości stanie się natychmiast widoczna. Jednak fani sportu mogą także poszukać w urządzeniu dodatkowych opcji, które jeszcze bardziej poprawiają nie tylko sam komfort oglądania, ale także rozszerzą możliwości śledzenia sportowych rozgrywek.

Jedną z takich funkcji jest Timeshift, który polega na buforowaniu aktualnego programu na podłączony dysk twardy czy pendrive. Dzięki temu użytkownik może zatrzymać, przewinąć lub ponownie odtworzyć nagranie, na przykład w zwolnionym tempie. Tego typu opcja u różnych producentów określana jest innymi nazwami, ale zazwyczaj pozwala na te same czynności.

Istotnym dla niektórych użytkowników może być także system Smart TV podłączony do internetu. Tego typu możliwość sprawdzi się, gdy transmisja meczu odbywa się na platformie streamingowej, a nie na tradycyjnym kanale telewizyjnym. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja podzielenia ekranu, dzięki której istnieje możliwość oglądania dwóch interesujących rozgrywek jednocześnie.

Foto wyróżniające: LG 전자 / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • oczko 30.04.2021

    Niedługo zresztą będzie miał miejsce cały wysyp telewizorów z rocznika 2021. Ja czekam na Philipsa, bo mają matrycę microLED, a to zupełna nowość i ma szanse być tak dobry jak OLED bez ryzyka wypaleń.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru odpowiedniego papieru termicznego dla twojego urządzenia fiskalnego
/
Poradnik wyboru odpowiedniego papieru termicznego dla twojego urządzenia fiskalnego
Odkryj, jak wybrać najodpowiedniejszy papier termiczny dla swojego urządzenia fiskalnego, aby zapewnić mu długą żywotność i bezawaryjność.
10 innowacji, które zmieniły oblicze światowego kolarstwa
/
10 innowacji, które zmieniły oblicze światowego kolarstwa
Jakie wynalazki człowieka przyczyniły się do nowoczesnej formy rowerów, którą znamy dzisiaj? Oto 10 najistotniejszych innowacji, które zmieniły jednośladowe pojazdy nie do poznania!
Jak skutecznie korzystać z usług logopedycznych online?
/
Jak skutecznie korzystać z usług logopedycznych online?
Odkryj skuteczne metody korzystania z usług logopedycznych online, zwalczaj problemy z mową i podnoszą swoje umiejętności komunikacji do wyższego poziomu.