Innowacje

Prawdziwy mecz jak gra komputerowa. BT Sport rewolucjonizuje transmisje piłkarskie w TV!

1

Stacja BT Sport, która transmituje na żywo znaczące wydarzenia sportowe, wprowadziła nową funkcję dla fanów komputerowych gier piłkarskich. Na czym polega innowacyjny system „Matchday Experience”, który przybliża prawdziwy mecz piłkarski do słynnej gry FIFA?

BT Sport technologicznym innowatorem

Brytyjska telewizja od kilku lat jest jednym z czołowych broadcasterów meczów piłkarskich na Wyspach Brytyjskich. Obecnie sieć jest dostępna w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Kibice mają do dyspozycji relacje z meczów Premier League, Pucharu Anglii oraz piłkarskiej Ligi Mistrzów. Fani innych sportów mogą za pomocą BT Sport oglądać również rugby, wybrane pojedynki bokserskie oraz MMA, jednak nowoczesny sposób oglądania rywalizacji wprowadzono póki co tylko do relacji piłkarskich.

„Matchday Experience” umożliwia wybór trybu oglądania spotkania, relacje z kilku kamer oraz wirtualny spacer po stadionie. Pierwotnie funkcja była dostępna tylko dla posiadaczy urządzeń marki Apple, ale aktualizacja pozwoliła na wprowadzenie funkcji na Smart TV i Androida. Transmisje z przełomowym rozwiązaniem technologicznym można oglądać na telewizorze, smartfonie, tablecie, laptopie lub konsoli. Docelowo program ma być dostępny wyłącznie na Androida.

Manager mode

Podstawową funkcją wprowadzoną do projektu „Matchday Experience” jest tryb menadżera. To właśnie za pomocą takiego sposobu śledzenia rozgrywek piłkarskich można oglądać mecz na żywo w formie gry komputerowej przypominającej mecze w FIFIE czy Football Managerze. Piłkarze poruszający się po boisku są podpisywani tak samo jak w grze, a ich osoba jest podkreślana podczas posiadania piłki. Dodatkowo na ekranie wyświetlają się statystyki na żywo, które urozmaicają całą transmisję.

Z aktualizowanych na bieżąco danych można uzyskać informację o prędkości sprintu zawodnika czy piłki. System automatycznie oznacza najwyższy wynik, pokazując nad postacią piłkarza aktualne tempo biegu po murawie. W dolnym ekranie transmisji umieszczona jest specjalna mapka, która na żywo pokazuje położenie wszystkich zawodników na boisku, dzięki czemu łatwiej śledzić konkretne pozycje oraz sposób prowadzenia gry całej drużyny.

Dowolny wybór trybu oglądania meczu

Do dyspozycji użytkownika pozostaje także kilka innych trybów oglądania meczów, które można dowolnie zmieniać i dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest tryb 360 stopni, w którym kibic ogląda mecz tylko z jednej kamery szerokokątnej (pozwala ona na oglądanie całego boiska jednocześnie). Kolejną propozycją jest tryb „Watch Together”. Dzięki niemu można połączyć się z innym użytkownikiem, który śledzi to samo spotkanie. Na jednej połowie odbywa się transmisja w czasie rzeczywistym, natomiast na drugiej można obserwować swoich znajomych i ich reakcje na aktualne wydarzenia.

Zwiedzanie wirtualnego stadionu

Równie interesującą z perspektywy kibica propozycją jest możliwość przeniesienia się na stadion. Użytkownik może zobaczyć widok z kilku wybranych lokalizacji na arenie sportowej, a także odwiedzić najciekawsze miejsca na obiekcie. Najczęściej na liście wyboru pojawia się tunel, z którego zawodnicy wychodzą na murawę, szatnie zawodników, klubowe muzeum lub loże VIP. Dostępność do konkretnych lokalizacji jest uzależniona od klubu, jednak większość zespołów udostępniła kuluary swojego boiska, szczególnie drużyny z Premier League.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  Inteligentne akcesoria treningowe dla koszykarzy
  Poprzedni artykuł
  Xiaomi szykuje wyjątkową niespodziankę! Wszystko, co wiadomo o futurystycznej opasce Mi Band X
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  1 Komentarz
  1. No i super! Na zywo gra inne emocje 😉 szczegolnie jak sie gra samemu. Ja oglądam jak graja na twitchu i sam czekam az zagram w fife nowa;)

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje