Innowacje

System pomiaru czasu w pływaniu – jak to działa?

Powszechnie uważa się, że Colorado Time System (CTS) zapewnia najlepszy pomiar czasu, punktacji i wyświetleń na świecie. Jak ten niezwykły system działa?

Gigant na rynku

W przeciągu minionych trzech dekad prym na rynku instalacji pływackich wiodła amerykańska firma Colorado Time Systems. Uważa się, że jest to najlepszy, niezawodny i niezwykle dokładny system do pomiaru takich wartości jak czas i punktacja. Do tej pory nie znalazł się godny konkurent tejże firmy, która w zasadzie zdominowała rynek, ponieważ aż 80% ogólnej dystrybucji w tej branży w USA należy właśnie do niej. Firma oferuje w swoim systemie między innymi: system pomiarowy klasy mistrzowskiej (tak zwany automatyczny), system pomiarowy Dolphine (półautomatyczny system bezprzewodowy), a także system specjalny – treningowy (z angielskiego Train Right).

Dane te mówią poniekąd same za siebie – nikt nie zaufałby tak bardzo jakiejś firmie, gdyby za jej słowami nie stały czyny. Firma Colorado Time System od 30 lat prezentuje się jako pionier w tym temacie, zyskując sobie uznanie na całym świecie. 

Polski Związek Pływacki również postanowił wypowiedzieć się o firmie: „jest wiodącym producentem systemów do pomiaru czasu zawodów pływackich rekomendowanym przez Polski Związek Pływacki”.

Jak działa technologia CTS?

Na wstępie warto zaznaczyć, że system pomiaru czasu zaoferowany przez firmę z Kolorado koncentruje się przede wszystkim na działaniu Systemu 6 (o którym poniżej). Jego przenośna konsola pozwala na podłączanie różnych urządzeń w różnych miejscach, co jest dla wielu organizatorów zazwyczaj nie lada kłopotem. Tutaj problem został błyskawicznie rozwiązany. System ten pozwala ponadto kontrolować płyty dotykowe, platformy startowe oraz posiada łączność ze specjalnymi przyciskami sędziów, którzy mogą aktualizować wszystkie informacje na odległość. 

Konsola zatem stanowi serce programu, które jest połączone z resztą elementów: dużą tablicą wyników, ekranem LCD, wyświetlaczem informacji, obsługą zawodów itd. Jeżeli natomiast mówimy o kwestiach naprawdę innowacyjnych, to CTS ogarnia nawet: skoki do wody, drukarki, sygnalizatory dźwiękowe, zegary liczące trafienia (na przykład w grach typu piłka wodna) itp. 

Na czym dokładnie polega System 6?

Całość urządzenia opiera się na Systemie 6 (S6), który stanowi rdzeń mechanizmu pomiarowego. S6 to niewielka konsola, którą można swobodnie przemieszczać, podłączona do czujników rejestrujących czas oraz do ekranu wyświetlającego wyniki zawodników. W ten sposób System może m.in.:

 • obsługiwać nawet do 12 torów pływackich;
 • przełączać swobodnie interfejs;
 • zmieniać numerację torową za pomocą konsoli;
 • obsługiwać nawet 12 głośników jednocześnie.

Urządzenie zawiera:

 • baterię wbudowaną do konsoli, która została stworzona ze specjalnego materiału litowo-jonowego zabezpieczającego zasilanie wszystkich podłączonych urządzeń na wypadek awarii prądu;
 • czujniki gotowości do startu;
 • kilka gniazd od mikrofonów.

Jak więc widać jest tego sporo, a to jedynie część, nawet nie połowa, całego arsenału możliwości, jakie oferuje system CTS.

Zdj. główne: Jim De Ramos/pexels.com

Robert Grześkowiak
Copywriter, pasjonat nowinek ze świata sportu i kultury. W wolnym czasie naśladuje Tony’ego Hawka, Aleksandra Doba i Ryszarda Kapuścińskiego.
  Automatyczny spalony na mistrzostwach świata w Katarze? To możliwe!
  Poprzedni artykuł
  Czym różnią się laptopy biznesowe od laptopów do użytku domowego?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje

  System Rejestracji Pacjentów: Przychodnia Przyszłości?
  System rejestracji pacjentów to rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści zarówno dla placówek medycznych, jak i ich pacjentów, i pozwala wypracować przewagę konkurencyjną, wymaganą do wzrostów biznesowych.
  Hulajnoga miejska – transport dla każdego
  Hulajnoga miejska staje się coraz bardziej popularny wśród osób w każdym wieku, które szukają skutecznego i niedrogiego sposobu na poruszanie się po mieście.