Magazyny przyszłości – Jak VERSABOT-y automatyzują procesy intralogistyczne w magazynach

Magazyny przyszłości – Jak VERSABOT-y automatyzują procesy intralogistyczne w magazynach
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Automatyzacja magazynów to jedna z gałęzi koncepcji przemysłu 4.0. Dzięki niej można zapewnić znacznie sprawniejszy przepływ towarów w obrębie obiektu o dowolnej powierzchni. Dostępne obecnie nowoczesne technologie pozwalają zmienić nawet niedomagający magazyn w idealnie działający obiekt obsługujący towary z pełną precyzją. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej automatyzacji magazynu, jej zaletom oraz jednej z lepszych opcji na jej rozpoczęcie, dostępnej na polskim rynku – VERSABOT-om.

Automatyzacja magazynów – na czym polega?

Proces automatyzacji magazynu można podsumować jako częściowe lub całkowite zastąpienie pracy ludzkiej w logistyce wewnątrzmagazynowej pracującymi automatycznie maszynami. We w pełni zautomatyzowanym magazynie rola człowieka znacząco się zmienia. Z wykonawcy pracy fizycznej staje się nadzorcą i “opiekunem” maszyn realizujących większość zadań i podejmujących wiele bieżących decyzji. Oczywiście – ciągle istnieją zadania, którym nie są w stanie podołać automaty, ale obszar zaangażowania człowieka w prostą, powtarzalną pracę zmniejsza systematycznie i nieuchronnie.

Dostępne obecnie technologie pozwalają na zautomatyzowanie praktycznie każdego procesu logistycznego zachodzącego w magazynie od momentu odebrania produktu, przez proces transportu towarów w obrębie magazynu i ich składowanie, po etap kompletacji towaru do złożonych zamówień i przekazania go do wysyłki z magazynu.

Najczęściej spotykanymi w magazynach automatycznych maszynami/urządzeniami są:

  • przenośniki rolkowe/taśmowe
  • regały windowe
  • windy magazynowe
  • roboty AGV (Automated Guided Vehicle) i AMR (Autonomous Mobile Robots)
  • regały automatyczne

Jak nadzoruje się pracę magazynu po automatyzacji? To bardzo proste – służy do tego specjalistyczne oprogramowanie klasy WMS (od Warehouse Management System). Tego typu systemy cechują się bardzo przejrzystym interfejsem oraz pozwalają w czasie rzeczywistym nadzorować każdy proces zachodzący w magazynie i planować zadania dla poszczególnych stanowisk/maszyn, np. robotów AGV. WMS zapisuje również historię wszystkich działań wykonywanych w obrębie magazynu – na podstawie tych danych można optymalizować poszczególne procesy. System tej klasy pozwala również na integrację z innymi narzędziami informatycznymi takimi jak platformy e-commerce i obsługujące dostawy kurierskie czy nadrzędne systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstw (system ERP).

Dowiedz się więcej o tym, czym jest intralogistyka magazynowa i jak przebiega robotyzacja przestrzeni magazynowej.

Stopnie automatyzacji magazynów

Na podstawie tego, w jakim zakresie została wprowadzona, wyróżnia się 3 poziomy automatyzacji pracy w magazynie:

  • Niski – w tym przypadku wszystkie procesy decyzyjno-operacyjne są obsługiwane przez ludzi, a pracownicy wykonują większość zadań z zakresu transportu i magazynowania towarów.
  • Średni – na tym poziomie część obowiązków zostaje przeniesiona na maszyny, a do zarządzania pracą w magazynie (tak pracowników, jak i robotów/maszyn) wykorzystuje się oprogramowanie WMS.
  • Wysoki – tutaj mamy do czynienia z niemal pełnym lub całkowitym przejęciem obsługi magazynu przez inteligentne urządzenia i maszyny. W takich magazynach ludzie jedynie nadzorują procesy lub wykonują pojedyncze zadania, których nie można powierzyć maszynom.
VERSABOT 1500 z Modułem Przenośnika Rolkowego

Dlaczego warto inwestować w automatyzację magazynu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – automatyzacja magazynu niesie ze sobą wymierne korzyści, obok których nie sposób przejść obojętnie. Zalety takiego rozwiązania to bez wątpienia:

Wyższa ergonomia i bezpieczeństwo pracy

Nawet niewielki stopień automatyzacji ma ogromny wpływ na ergonomię i komfort pracy – maszyny nie tylko usprawnią transport towarów w obrębie magazynu, ale też przejmą najbardziej niebezpieczne i monotonne/powtarzalne czynności. Wiele przedsiębiorstw, które zdecydowały się na automatyzację magazynów, przyznaje, że znacznie ograniczyła ona liczbę wypadków, kontuzji oraz innych niepożądanych zdarzeń.

Co więcej, na rynku są obecnie dostępne specjalne roboty współpracujące (tzw. coboty), które mogą bezpiecznie pracować w pobliżu ludzi – są wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym mogą sprawnie omijać przeszkody i zatrzymywać np. ruch ramienia, gdy w jego zasięgu pojawi się człowiek.

Niższe koszty obsługi

Mimo dość sporego kosztu implementacji, automatyka przynosi wręcz ogromne oszczędności – zaczynając od tych wynikających z wyższej efektywności (brak przestojów w przepływie towarów i kosztów związanych z koniecznością zatrudnienia dużej liczby pracowników oraz możliwość ciągłej pracy 24/7), przez optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej (automatyczne magazyny nie wymagają dużej przestrzeni między regałami), po niższe koszty eksploatacyjne magazynu (np. roboty nie potrzebują oświetlenia).

Szybsza i lepsza jakościowo obsługa

Nawet częściowa automatyzacja magazynu może w krótkim czasie przyspieszyć jego działanie – praca maszyn cechuje się wysoką precyzją i dokładną powtarzalnością ruchów. Jej wprowadzenie oznacza więc zwiększenie wydajności oraz eliminację błędów i przestojów wynikających np. ze zmęczenia personelu. Po automatyzacji magazyn może obsługiwać każdego dnia te same duże ilości towaru bez ryzyka błędów i konieczności rozpisywania grafików dla wielu osób.

Klienci magazynu na pewno docenią wyższą sprawność jego pracy i wynikającą z niej lepszą jakość obsługi.

Lepsze wykorzystanie przestrzeni

Jak już tutaj wspomniano, w automatycznym magazynie nie trzeba zostawiać dużo miejsca między regałami – roboty oraz automatyczne windy magazynowe potrzebują go znacznie mniej niż tradycyjne wózki widłowe. Wyeliminowanie lub ograniczenie wykorzystania (np. tylko do załadunków ciężarówek) wózków widłowych pozwoli zatem wykorzystać więcej przestrzeni do składowania towarów – automatyzacja magazynu umożliwi zatem zwiększenie jego pojemności, co przekłada się wyższe potencjalne zyski.

VERSABOT-y W Magazynie

VERSABOT-y i system zarządzania flotą – pierwszy krok na drodze do automatyzacji magazynu

VERSABOT-y to roboty AMR proponowane przez firmę VERSABOX, które mogą wykonywać większość prac logistycznych w magazynie. Są dostępne w 2 wersjach, mogących przewozić odpowiednio do 700 lub 1500 kg. Można je wyposażyć w różne moduły dodatkowe zwiększające ich funkcjonalność i pozwalające dopasować je do potrzeb firmy, m.in. sprzęg stały, podnośnik czy przenośnik rolkowy. Do oferty dodano również automatyczne wózki paletowe (VERSABOT FS16) o udźwigu do 1600 kg.

VERSABOT-y są w pełni programowalne i mogą zostać dostosowane do warunków danego obiektu. Dzięki pakietom wizyjnym 3D są w stanie wykonywać nawet bardzo skomplikowane manewry, samodzielnie dobierać optymalną drogę przejazdu i sprawnie omijać przeszkody.

Już pojedynczy robot może znacznie usprawnić logistykę wewnątrzmagazynową, wyręczając przynajmniej kilku pracowników. Flota robotów AMR może radykalnie zwiększyć wydajność całego magazynu, niezależnie od jego wielkości. Ich zastosowanie ułatwia wprowadzanie kolejnych automatycznych usprawnień, a przy tym nie wymaga wprowadzania zmian w istniejącej infrastrukturze magazynu, takich jak instalacja linii magnetycznych czy wbudowanie przewodów indukcyjnych w podłogę. Ponadto, dzięki tzw. internetowi rzeczy (Internet of Things, IoT) i innym rozwiązaniom jak technologia RFID (Radio Frequency Identification) roboty mogą komunikować się ze sobą i innymi urządzeniami, w jeszcze większym stopniu zwiększając koordynację procesów magazynowych.

Dlatego ważną rolę w automatyzacji magazyny odgrywa – obok robotów – system zarządzania flotą i procesem transportowym. Dostarczany przez VERSABOX system AUTONOMY@WORK to swego rodzaju cyfrowy kierownik floty robotów. Odpowiada za optymalny przydział zadań, koordynację ich tras przejazdu, egzekwowanie reguł poruszania się robotów w przestrzeni magazynu. Raportuje on operatorom stan i ważne parametry procesu, takie jak czas realizacji zleceń, poziom naładowania robotów, czy utylizację każdego z urządzeń. Pozwala na modyfikację procesu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewnia on też naturalny i prosty mechanizm integracji z systemami WMS od których może w pełni automatycznie przyjmować zlecenia i raportować ich realizację.

Z automatycznych rozwiązań na szeroką skalę korzystają nie tylko giganci rynku logistycznego jak Amazon czy bardziej swojskie Allegro, ale też lokalne firmy chcące usprawnić pracę w swoim przedsiębiorstwie i ograniczyć koszty obsługi przepływu towaru. Sporo zyskają na nich również małe przedsiębiorstwa, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie dużej liczby pracowników, a dysponują kilkoma tysiącami miejsc paletowych. Nie ma więc co zwlekać – zdecydowana większość firm ma już świadomość, ile może zyskać na automatyzacji i odkładanie tego procesu może poważnie zdestabilizować pozycję na rynku.

Automatyczny magazyn przyszłości – podsumowanie

Automatyzacja magazynu to pewny sposób na zwiększenie produktywności danego przedsiębiorstwa – nawet w niewielkiej skali pozwala na wyraźne ograniczenie kosztów obsługi magazynu, zwiększenie szybkości kompletacji zamówień i podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy. Automatyczne rozwiązania magazynowe dostępne obecnie na rynku są łatwe w implementacji i proste w obsłudze/konfiguracji – przy odpowiednim przygotowaniu mogą pracować całkowicie samodzielnie i wymagają jedynie minimalnego nadzoru. Nowe technologie mogą zostać zaimplementowane w praktycznie każdym magazynie – wymierne korzyści będą z nich czerpać zarówno małe obiekty, jak i duże magazyny i punkty przeładunkowe. Dzięki automatyzacji Twojego magazynu możesz więc zyskać bardzo wiele, a przy tym przygotować go na przyszłość i osiągnąć przewagę nad konkurencją. Choć wdrożenie automatyzacji pociąga za sobą dość znaczne koszty, zwrot inwestycji jest stosunkowo szybki, a wyraźne efekty pojawiają się w przeciągu zaledwie kilku miesięcy od wdrożenia.

Fot. materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • MasterID 29.08.2022

    W automatyzacji magazynu bardzo pomocne są także rozwiązania oparte na technologii RFID. Fale radiowe zapewniają szybszą i bardziej efektywną identyfikację obiektów, nie tylko towarów, ale także wózków widłowych, regałów czy samochodów transportowych. RFID połączeniu z opisywanymi systemami automatyki może znacznie poprawić efektywność procesów magazynowych.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Problemy ze snem – kiedy warto skorzystać z porady lekarza?
/
Problemy ze snem – kiedy warto skorzystać z porady lekarza?
Warto zrozumieć, kiedy powinniśmy skorzystać z porady lekarza, aby skutecznie rozwiązać nasze problemy ze snem.
Jak zbilansowane posiłki z naszej diety pudełkowej wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie?
/
Jak zbilansowane posiłki z naszej diety pudełkowej wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie?
Posiłki z diety pudełkowej w odpowiedni sposób zbilansowane mogą mieć ogromny wpływ na twoje zdrowie oraz samopoczucie. Czytaj więcej i dowiedz się, jak to działa.
Królestwo liczb i statystyk – jak działa InStat Sport?
/
Królestwo liczb i statystyk – jak działa InStat Sport?
Nowoczesna platforma sportowa obsługuje kluby z najlepszych piłkarskich lig oraz najważniejsze reprezentacje narodowe w trzech popularnych dyscyplinach. Przekonaj się, jak działa InStat Sport!