Reklama

DNS – czym jest?

Artykuł sponsorowany

Serwery DNS mają kluczowe znaczenie dla działania internetu, jednak wielu użytkowników internetu nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Co to jest DNS, jak działa ten system i jakie funkcje spełnia?

Co to jest DNS?

DNS to skrót od pełnej nazwy „Domain Name System” – „system nazw domenowych”. Jest to specjalny protokół, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domenowych (adresów stron wpisywanych przez internautów, np. Google.pl) na przypisane im adresy IP. W praktyce oznacza to, że informacje zrozumiałe dla ludzi są przetwarzane na format rozpoznawany przez serwery. System nazw domenowych to w pewnym sensie internetowy odpowiednik książki telefonicznej – do adresu każdej strony jest przypisany określony ciąg liczbowy, czyli właśnie adres IP. Informacje na ten temat są przechowywane na serwerach DNS zarządzanych przez różne organizacje: za adresy z domeny .pl odpowiada na przykład Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Rodzaje domen w systemie DNS

Protokół DNS działa praktycznie niezauważalnie, gdy przeglądamy strony internetowe. Dzięki niemu możemy swobodnie poruszać się po sieci bez konieczności zapamiętywania adresów IP. Całość opiera się o hierarchiczną strukturę, która sprawia, że wyszukanie i odczytanie informacji o odpowiedniej stronie odbywa się w błyskawicznym tempie. Na jej szczycie znajdują się serwery głównego poziomu – na nich znajdują się informacje o tzw. domenach najwyższego poziomu (TLD; są to domeny takie jak .com czy .pl). Dalsze stopnie kierują do kolejnych domen i subdomen w ramach systemu DNS. Szczególną uwagę warto zwrócić na domeny najwyższego poziomu – dzielimy je na krajowe i funkcjonalne.

Domeny krajowe

Praktycznie każdy kraj działający w sieci ma własną domenę TLD; własnymi adresami dysponują także niektóre regiony i terytoria zależne. Oto kilka przykładów:

  • Polska – .pl,
  • Niemcy – .de,
  • Francja – .fr,
  • Szwecja – .se.

Krajowa domena to informacja pierwszego poziomu, którą odczytuje protokół DNS. Drugą czytaną przez niego kategorią będą nazwy stron – lub, pozostając przy lokalizacjach, nazwy regionalne (np. mazowsze.pl czy malopolska.pl), w ramach których mieszczą się kolejne subdomeny.

Domeny funkcjonalne

W tym przypadku strony pogrupowane są według zastosowania, a nie lokalizacji geograficznej. Do domen funkcjonalnych należą między innymi:

  • .com – dla serwisów komercyjnych,
  • .org – dla organizacji non-profit,
  • .gov – dla serwisów rządowych,
  • .info – dla stron informacyjnych.

W ostatnich latach liczba dostępnych domen funkcjonalnych znacznie wzrosła, a wśród nowości pojawiła się m.in. domena .pizza. Wyróżniamy także tzw. domeny krajowe funkcjonalne, które łączą te dwa główne typy – na przykład .gov.pl, .info.pl czy .com.pl.

Szybkość i działanie protokołu DNS

DNS odpowiada za tłumaczenie adresów na dane liczbowe, przez co ma spory wpływ na szybkość wczytywania stron. Co sprawia, że dwie witryny o bardzo podobnej zawartości mogą ładować się w różnym tempie? Pod względem systemu DNS wiele zależy tutaj od odległości komputera od docelowego serwera. Aby uzyskać końcowy adres, przeważnie konieczne będzie „przeskoczenie” przez kilka serwerów DNS – każde z takich działań wymaga nieco czasu. Na opóźnienia wpływać może również skomplikowana struktura strony WWW czy duża liczba odwołań dostępnych pod danym adresem.

Fot.: Ilya Pavlov/unsplash.com

Panasonic rewolucjonizuje trening lekkoatletyczny – jak japoński potentat pomagał w przygotowaniach do olimpiady niemieckiemu oszczepnikowi
Poprzedni artykuł
Jak przygotować się do treningu na siłowni?
Następny artykuł

Może Ci się spodobać

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Reklama

Jakie składniki są dedykowane sportowcom?
Zdrowa dieta to podstawa w życiu każdego sportowca. Aktywność fizyczna to dla organizmu wysiłek, dlatego należy go wspierać, zdrowo się odżywiając. Zobacz, jakich składników nie może zabraknąć w diecie aktywnego człowieka.
Hulajnoga miejska – transport dla każdego
Hulajnoga miejska staje się coraz bardziej popularny wśród osób w każdym wieku, które szukają skutecznego i niedrogiego sposobu na poruszanie się po mieście.
Zakup muru piłkarskiego online
Piłka nożna jest jednym z częściej wybieranych sportów przez dzieci, młodzież, ale także dorosłych, grających w profesjonalnych i amatorskich drużynach. Z tego też powodu dobrze jest orientować się czy zakup muru piłkarskiego okaże się dobrym rozwiązaniem.