Reklama

Full stack developer – kim jest i co potrafi?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybierając ścieżkę kariery w IT, programiści bardzo często zastanawiają się nad odpowiedzią na pytanie, czy chcą zajmować się back-endem czy może jednak zostać front-end developerem. Rozwój branży i nowe potrzeby sprawiają, że odpowiedź na to pytanie przestaje być konieczna, ponieważ wśród coraz popularniejszych stanowisk pojawia się full stack developer. Kim on jest i czym się zajmuje?

Czy full stack developer to człowiek do zadań specjalnych?

Nazwa stanowiska full stack developer pochodzi od tak zwanych stosów (z ang. stack) technologicznych. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna sprawnie poruszać się po wszystkich warstwach stosu technologicznego. Do zadań osób pełniących tę funkcję należą kwestie, które łączą w sobie kompetencje programistów front-end i back-end, a także testera aplikacji czy administratora baz danych. Zakres zadań jest ogromny, jednak nie oznacza to, że full stack developer musi być ekspertem w każdej z tych dziedzin – wystarczy ogólna znajomość, ponieważ do jego zadań najczęściej należy wykrywania potencjalnych błędów na różnych etapach realizacji projektu. 

Istotne w przypadku pracy programisty, który pracuje w firmie jako full stack developer jest przede wszystkim obycie i swoboda w wykonywaniu i sprawdzaniu zadań na wszystkich warstwach stosu technologicznego. Specjaliści na tym stanowisku zazwyczaj mają co najmniej kilkuletnie doświadczenie i posługują się płynnie więcej niż jednym językiem programowania. Wszystko po to, aby móc sprawnie działać podczas realizacji różnych zadań dla różnych klientów. 

Zalety pracy na stanowisku full stack developera

Praca w IT na pozycji full stack developera może wydawać się bardzo odpowiedzialna ze względu na ogrom zadań, jakie należy wykonywać. W rzeczywistości jednak duża ilość zadań sprawia, że to stanowisko daje ogromną elastyczność. Zapewnia także możliwość ciągłego, dynamicznego rozwoju oraz gwarantuje pogląd na cały proces tworzenia produktu (oprogramowania, strony czy aplikacji) dzięki znajomości wszystkich jego elementów. Pełnienie funkcji full stack developera w firmie to więc na pewno ogromne wyzwanie, które jednak zapewnia ogrom satysfakcji. 

Dobry specjalista z tego zakresu nie musi być ekspertem w każdej dziedzinie, ale musi mieć bardzo szeroką wiedzę i doświadczenie. Istotne jest również, aby stale podnosił swoje kwalifikacje, rozwijając je o nowości wykorzystywane w branży IT. Kariera w tym kierunku to opcja, która zapewnia szeroki wybór różnych ofert pracy. Obecnie specjaliści na stanowiska full stack developera są poszukiwani przez wiele renomowanych firm z branży nowych technologii i nie zanosi się, aby ta kwestia miała ulec zmianie. Dlatego jest to zawód bardzo przyszłościowy i coraz popularniejszy.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
  Poznaj gadżety, które przydadzą się w czasie biegania
  Poprzedni artykuł
  Komoot – mobilna nawigacja dla rowerzystów i wspinaczy
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Reklama

  Jak wybrać dobry uchwyt do telewizora?
  Podwieszany TV to niezwykle komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie. Jednak, aby taka opcja w pełni spełniała swoją funkcję, powinieneś wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora.
  Jak zapewnić bezpieczeństwo komputera Mac?
  Ile razy słyszeliśmy, że Mac to więcej niż bezpieczny i niezniszczalny system? Apple od lat dba o jego bezpieczeństwo poprzez niejawność, czyli innymi słowy, własne oprogramowanie, produkt flagowy i gwarancję marki.
  DNS – czym jest?
  Serwery DNS mają kluczowe znaczenie dla działania internetu, jednak wielu użytkowników internetu nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Co to jest DNS, jak działa ten system i jakie funkcje spełnia? Co to jest DNS? DNS to skrót od pełnej nazwy „Domain Name System” – „system nazw domenowych”. Jest to specjalny protokół, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domenowych (adresów stron wpisywanych przez internautów, np. Google.pl) na przypisane im adresy IP. W praktyce oznacza to, że informacje zrozumiałe dla ludzi są przetwarzane na format rozpoznawany przez serwery. System nazw domenowych to w pewnym sensie internetowy odpowiednik książki telefonicznej – do […]
  Czym zajmuje się JavaScript Developer?
  JavaScript Developer odpowiada za projektowanie oraz wdrażanie aplikacji i oprogramowania, stosując konkretny język projektowania – JavaScript. Ściśle współpracuje z UX i UI designerem, by wspólnie opracować jak najlepszy i najbardziej intuicyjny produkt – np. stronę internetową lub aplikację na smartfon.