Reklama

Ile ramu do komputera? Jak oszacować ile potrzebuję?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpowiednia ilość RAM-u w komputerze lub laptopie pozwala na komfortowe wykonywanie codziennej pracy lub granie w wymagające pozycje bez zacinania się. Co brać pod uwagę podczas szacowania, ile potrzebujemy RAM-u? Jaki RAM wybrać w zależności od naszych potrzeb? Doradzamy w niniejszym artykule.

Jak oszacować, ile pamięci RAM jest nam potrzebne?

Zazwyczaj standardowi użytkownicy, którzy nie są profesjonalnymi graczami i nie grają w wolnym czasie w wymagające pozycje, są zadowoleni z komputerów posiadających 8 GB RAM-u. Warto jednak mieć na uwadze, że komputery z 8 GB RAM są nieco wolniejsze niż te, które mają więcej pamięci i nie chodzą płynnie w trakcie pracy na kilku programach jednocześnie. W komputerach średniej klasy instaluje się zazwyczaj 16 GB RAM-u. 

W trakcie szacowania tego, ile pamięci RAM jest nam potrzebne, warto brać pod uwagę przede wszystkim sposób użytkowania (praca biurowa/granie w gry) oraz optymalną konfigurację pamięci systemu operacyjnego (ilość i rodzaj RAM). Zastanawiając się nad tym, ile pamięci RAM potrzebujemy, powinniśmy sprawdzić także, jakie wymagania mają używane przez nas programy.

Jaki RAM-u do sprzętu biurowego?

Sprzęt którego głównym przeznaczeniem jest praca biurowa, występuje najczęściej w wersjach z 8 GB RAM oraz 4 GB RAM. Sprzęt wyposażony w 4 GB RAM pozwala jednak na jedynie wykonywanie podstawowych funkcji, takich jak pisanie maili, korzystanie z internetu czy uruchamianie aplikacji systemowych. Taka ilość pamięci utrudnia jednak wykonywanie kilku czynności jednocześnie i korzystanie z wielu kart naraz albo uruchamianie kilku programów jednocześnie. 

Mając zatem nieco większe wymagania warto zdecydować się na sprzęt z 8 GB RAM-u. Komfort pracy oraz możliwości będą wtedy o wiele większe. 

Ile RAM-u do sprzętu gamingowego?

Granie w gry komputerowe, zwłaszcza te oparte na najnowocześniejszej technologii i innowacyjnych rozwiązaniach, wymaga posiadania sprzętu opartego o sprzęt z wyższej półki. Najlepsze okazują się wtedy laptopy lub komputery typowo gamingowe. Jeśli natomiast nasz komputer nie jest już wystarczający, aby czerpać radość z grania, warto rozważyć jego aktualizację w tym rozbudowę i dołożenie większej ilości pamięci RAM.”

Decydując się na zakup, to właśnie komputery z 16 GB RAM są najczęściej wybierane do grania. Istotne jest jednak także posiadanie nowoczesnego typu pamięci DDR4 lub najnowszych DDR5, który zapewnia mniejsze pobieranie energii i szybszy zapis danych w porównaniu do starszych kart pamięci. Dla osób, które chcą cieszyć się możliwie najwyższą wydajnością, polecane są komputery z 32 GB RAM

Rozszerzenie pamięci RAM – czy warto?

Pamięć RAM przetwarza programy, których używamy, ale nie tylko. Umożliwia także swobodne korzystanie z przeglądarek, granie w gry oraz oglądanie filmów.

Pamięć RAM wpływa na szybkość i komfort korzystania z komputera bądź laptopa. Gdy programy działają zbyt wolno, warto rozszerzyć ilość dostępnej pamięć RAM. Dołożenie kości RAM lub ich zmiana na taką, która ma więcej GB, umożliwia najczęściej skuteczne rozwiązanie problemu wydajności komputera. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem zdiagnozować i upewnić się, że to właśnie pamięć RAM jest przyczyną wolnego działania komputera.

Pamięć jest też zależna od innych części komputerowych. Ponadto przy rozbudowie lub kupnie należy uwzględnić wszystkie podzespoły, aby były one ze sobą kompatybilne. Wymieniamy zawsze wszystkie pamięci i kupujemy komplet nowych. Z kolei jeśli się nie znamy, prosimy o pomoc specjalistów.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
  Czy zawsze na narty trzeba jechać w góry? Zobacz listę stoków w północnej Polsce
  Poprzedni artykuł
  BCAA – czym tak naprawdę jest i jak go suplementować?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Reklama

  Zakup muru piłkarskiego online
  Piłka nożna jest jednym z częściej wybieranych sportów przez dzieci, młodzież, ale także dorosłych, grających w profesjonalnych i amatorskich drużynach. Z tego też powodu dobrze jest orientować się czy zakup muru piłkarskiego okaże się dobrym rozwiązaniem.
  Jak wybrać odpowiednie gamerskie akcesoria audio?
  Szczególnie w grach multiplayer ważne są mikrofony gamingowe, a także słuchawki. Bardzo często trzeba bowiem na przykład poinformować partnerów z drużyny o tym, w którym miejscu znajdują się przeciwnicy. Odpowiednia komunikacja to podstawa między innymi gry klanowej. W tym artykule sprawdzamy, jaki sprzęt audio będzie najbardziej odpowiedni dla graczy.