Reklama

Jak działają inteligentne systemy oświetleniowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeszcze kilkanaście lat temu, nikomu z nas nie przyszłoby do głowy, że oświetleniem domowym będzie można dowolnie sterować. Wiadome, że oświetlenie jest po to, żeby świecić i zapewniać nam widoczność w trakcie wieczoru czy nocy.

Okazuje się jednak, że barwa i jasność światła nienaturalnego ma podobny wpływ na nasze samopoczucie, co świecące słońce. Z pewnością w deszczowe dni każdy z nas jest zdołowany i przygnębiony, a promienie słońca i czyste niebo rozweselają nas i zachęcają do wyjścia z domu. Mając oświetlenie sterowalne możemy nawet w deszczowe dni poczuć się dobrze i radośnie.

Oświetlenie LED – co to jest?

Technologia oświetleniowa, która na ten moment zostawia wszystkie inne daleko w tyle. Emitowane przez nią promienie udostępniają użytkownikom światło czyste i wyraziste, pobierając przy tym niskie pokłady energii. 

Cały schemat działania oświetlenia opiera się na zasadzie elektroluminescencji. Dioda, która jest głównym sprawcą całego zajścia dzieli się na dwie warstwy. Wszystko odbywa się na terenie chipu półprzewodnikowego, którego zadaniem jest konwersja prądu elektrycznego na światło. Dzieje się to w sposób, w którym elektrony muszą przebić się z jednej warstwy na drugą. W czasie skoku na drugą warstwę, zostaje im sporo energii, a oddają ją poprzez wyrzucenie z siebie promieni światła.

Diody LED cechują się bardzo długą żywotnością i niskim poborem energii. Przy tym wszystkim, niektóre rodzaje potrafią zmieniać swoje barwy i poprzez inteligentne systemy, dostosować je do naszego trybu dnia.

Inteligentne oświetlenie LED

Opiszmy tutaj w skrócie, czym tak naprawdę jest fenomen inteligentnego oświetlenia. Otóż, producenci wpadli na świetny pomysł, a mianowicie, aby można było połączyć światło ze swoim telefonem bez zbędnego kombinowania i kucia ścian. Zaczęto patentować sprzęty oświetleniowe, posiadające w sobie moduły WiFi i sterowniki kontrolujące lampy.

Nam jako użytkownikom daje to bardzo wiele. Łącząc przykładowo smart żarówkę z aplikacją w naszym telefonie, a następnie z domowym routerem sprawiamy, że ten sprzęt jest na stałe zapamiętany w sieci i może być przez nią sterowany. Całym pilotem i systemem operacyjnym jest aplikacja w telefonie. Możemy za jej pomocą zmieniać dowolnie barwę światła, jasność, czy też ustawić swój własny biorytm w ciągu dnia. Taki zabieg z pewnością pozwoli czuć się dobrze każdego dnia.

Rodzaje takiego oświetlenia

Wspomnieliśmy już o inteligentnych żarówkach, jednak nie są one jedynym urządzeniem z tej serii. Prawdę mówiąc, w zależności od tego czym chcemy świecić, to taką rzecz smart można kupić. Istnieje możliwość zakupu inteligentnych lamp czy plafonów, opraw podtynkowych i nadtynkowych, czy nawet opraw na szynoprzewody. 

Nieco inna sytuacja jest w przypadku taśmy led. Wiele osób chce mieć ją w swoim domu, gdyż dodaje ona sporo uroku. Ten system oświetlenia również da się wyposażyć w inteligencję, jednak potrzebne do tego są inteligentne zasilacze do taśm led. Zajmują się one bezpośrednio konwersją napięcia na stałe, a jednocześnie możemy podłączyć je do naszej domowej sieci.

Źródło zdjęć: Materiał od klienta

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
  Technostres naprawdę istnieje! Dlaczego nowe technologie mogą powodować poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu sportowca?
  Poprzedni artykuł
  Pływanie z trackerem, czyli jak poprawiać technikę i osiągi na basenie w czasie rzeczywistym
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Reklama

  Jak wybrać dobry uchwyt do telewizora?
  Podwieszany TV to niezwykle komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie. Jednak, aby taka opcja w pełni spełniała swoją funkcję, powinieneś wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora.
  Jak zapewnić bezpieczeństwo komputera Mac?
  Ile razy słyszeliśmy, że Mac to więcej niż bezpieczny i niezniszczalny system? Apple od lat dba o jego bezpieczeństwo poprzez niejawność, czyli innymi słowy, własne oprogramowanie, produkt flagowy i gwarancję marki.
  DNS – czym jest?
  Serwery DNS mają kluczowe znaczenie dla działania internetu, jednak wielu użytkowników internetu nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Co to jest DNS, jak działa ten system i jakie funkcje spełnia? Co to jest DNS? DNS to skrót od pełnej nazwy „Domain Name System” – „system nazw domenowych”. Jest to specjalny protokół, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domenowych (adresów stron wpisywanych przez internautów, np. Google.pl) na przypisane im adresy IP. W praktyce oznacza to, że informacje zrozumiałe dla ludzi są przetwarzane na format rozpoznawany przez serwery. System nazw domenowych to w pewnym sensie internetowy odpowiednik książki telefonicznej – do […]
  Czym zajmuje się JavaScript Developer?
  JavaScript Developer odpowiada za projektowanie oraz wdrażanie aplikacji i oprogramowania, stosując konkretny język projektowania – JavaScript. Ściśle współpracuje z UX i UI designerem, by wspólnie opracować jak najlepszy i najbardziej intuicyjny produkt – np. stronę internetową lub aplikację na smartfon.