Reklama

Serwis motocykla przed podróżą – ważne etapy

Artykuł sponsorowany

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę na motocyklu, tak jak w przypadku samochodu, należy przeprowadzić dokładne oględziny i serwis pojazdu. O ile na odcinku drogi do najbliższego sklepu raczej niewiele może się stać, a w przypadku awarii możesz bez problemu wrócić pieszo, tak z dala od domu usterka w motocyklu może być poważnym kłopotem. Dodatkowo stan techniczny pojazdu wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania motocyklu na dłuższą podróż.   

Stan opon   

Jednym z najważniejszych etapów serwisowania motocyklu przed trasą jest sprawdzenie opon. Zadbane, sprawne, regularnie zmieniane opony to gwarancja bezpieczeństwa podczas jazdy. Przyczepność na drodze oraz stabilność pojazdu zależą właśnie od stanu opon. Przyjrzyj się im dokładnie, zwróć uwagę szczególnie na głębokość bieżnika oraz sprawdź, czy na powierzchni opony nie ma przetarć. Skontroluj też, czy żadne ciała obce nie wbiły się w ogumienie. W przypadku, kiedy opony są łyse lub widać na nich poważne uszkodzenia mechaniczne, które mogą prowadzić do pęknięcia, przed wyjazdem wymień opony na nowe. W sklepie https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-sportowo-turystyczne znajdziesz opony motocyklowe do turystycznych i sportowych modeli motocykli, które doskonale sprawdzą się na długich trasach.   

Stan hamulców   

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że sprawne hamulce to absolutny obowiązek przy każdym pojeździe. Niezależnie od długości trasy i typu nawierzchni, bez hamulców w idealnym stanie nie możesz wyjechać nawet z garażu. Jeśli motocykl nie był już od jakiegoś czasu używany, sprawdź, czy tarcze hamulcowe nie zaszły rdzą. Choć taki scenariusz to nie koniec świata i nalot zetrze się samoistnie po kilkudziesięciu kilometrach, rdza może przez pierwszy odcinek trasy negatywnie wpływać na funkcjonowanie hamulców.  

Poziom oleju i płynów eksploatacyjnych   

Przed wyruszeniem w podróż, jeszcze przy zimnym silniku, koniecznie sprawdź poziom oleju. Regularna kontrola poziomu oleju to dobry nawyk, który warto w sobie wyrobić, by dbać o dobrostan swojego motocyklu. Olej należy sprawdzać nie tylko przed dłuższą jazdą, ale tak naprawdę co kilka miesięcy, by mieć pewność, że silnik jest dobrze lubrykowany i się nie zatrze. Nie zapomnij przy okazji skontrolować też pozostałych płynów eksploatacyjnych. Jeśli po drodze okaże się, że ich poziom jest za niski, można oczywiście kupić je na stacji benzynowej, jednak jest to niepotrzebny przystanek na trasie, który zaburzy beztroską podróż.   

Każdy wyjazd w dłuższą trasę, wymaga dokładnego sprawdzenia stanu technicznego motocyklu czy samochodu. Awarie, które dzieją się z dala od domu są dużo bardziej poważne i stresujące, dlatego przed wyruszeniem w podróż zwróć uwagę na stan swojego pojazdu i zadbaj o niego z wyprzedzeniem, by w drodze już niczym się nie przejmować.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio

Aleksandra Nowak
Przyszły filmoznawca, miłośniczka czworonogów i muzyki jazzowej. Od lat zafascynowana jogą i tańcem. Wolne chwile spędza ze swoimi zwierzętami - psem i świnkami morskimi.
  Co trzeba wiedzieć o wyszukiwaniu głosowym?
  Poprzedni artykuł
  Czy w najnowszej FIFIE 23 będzie VAR? Zobacz sam!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Reklama

  Jakie składniki są dedykowane sportowcom?
  Zdrowa dieta to podstawa w życiu każdego sportowca. Aktywność fizyczna to dla organizmu wysiłek, dlatego należy go wspierać, zdrowo się odżywiając. Zobacz, jakich składników nie może zabraknąć w diecie aktywnego człowieka.
  Hulajnoga miejska – transport dla każdego
  Hulajnoga miejska staje się coraz bardziej popularny wśród osób w każdym wieku, które szukają skutecznego i niedrogiego sposobu na poruszanie się po mieście.
  Zakup muru piłkarskiego online
  Piłka nożna jest jednym z częściej wybieranych sportów przez dzieci, młodzież, ale także dorosłych, grających w profesjonalnych i amatorskich drużynach. Z tego też powodu dobrze jest orientować się czy zakup muru piłkarskiego okaże się dobrym rozwiązaniem.