BiohackingTechnews

Implanty w mózgach zrewolucjonizują sport? Neuralink rozpocznie testy na ludziach jeszcze w tym roku!

Trener poruszający zawodnikiem po boisku niczym w znanych symulatorach gier sportowych – brzmi jak scenariusz filmu science-fiction? Nic bardziej mylnego! Firma słynnego Elona Muska, zajmująca się neurotechnologią, będzie już niebawem testować na ludziach swoje nowatorskie implanty, dzięki którym możliwe stanie się sterowanie człowiekiem za pomocą szeroko dostępnych urządzeń elektronicznych!

Właściciel firmy Neuralink Elon Musk zapowiedział na Twitterze, że pierwsze testy mogą dojść do skutku jeszcze w tym roku. Jego post był odpowiedzią na wpis jednego z użytkowników, który wyraził pełną gotowość do udziału w tym odważnym eksperymencie. Mężczyzna ów przed dwudziestoma laty uległ groźnemu wypadkowi, na wskutek czego po dziś dzień jest sparaliżowany od ramion w dół.

Neuralink od lat zajmuje się niesieniem pomocy nie tylko osobom sparaliżowanym, ale również chorym na Parkinsona czy Alzheimera. Nowo powstałe implanty mają stanowić istny przełom w dziedzinie neurotechnologii. Będą one wszczepiane bezpośrednio do mózgu, jednak zgodnie z zapowiedziami Muska najciekawsze są możliwości, które nabędą ich „posiadacze”. Miliarder jest przekonany, że poza wspomaganiem oraz monitorowaniem pracy mózgu, implanty wyposażą ludzi w umiejętność telepatii! W przypadku dyscyplin drużynowych taka umiejętność byłaby na wagę złota.

Warto wspomnieć, że na spotkaniu, które odbyło się w ubiegłą niedzielę za pośrednictwem aplikacji Clubhouse, Musk wszczepił implant swojej firmy… małpie. Naczelny ssak miał rzekomo – dzięki pionierskiemu rozwiązaniu – grać w gry wideo. Teraz przedsiębiorca zapewnia, że przed wykonaniem testów na ludziach Neuralink dołoży wszelkich starań, aby implanty były w stu procentach bezpieczne. Jeśli projekt przedsiębiorcy i filantropa rodem z Pretorii rzeczywiście zostanie niedługo upowszechniony, świat sportu może czekać dziejowa rewolucja.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Piotr Bernacik
Pasjonat sportu i nowych technologii. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, a w międzyczasie oddaje się wartościowym lekturom - zwłaszcza napisanym w języku Szekspira.
  Tętno pod kontrolą! Jak działają sport testery?
  Poprzedni artykuł
  Walentynkowe promocje – spraw swojej drugiej połówce sportowy gadżet w okazyjnej cenie!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Biohacking

  Doping genowy – czy da się stworzyć sportowca idealnego?
  Wpływ na osiąganie dobrych wyników sportowych mają między innymi różnego rodzaju czynniki środowiskowe oraz genetyczne. W ostatnim czasie pojawił się szereg dowodów wskazujących na to, że istnieją geny powiązane z rezultatami osiąganymi przez sportowców. Poniżej prezentujemy garść najważniejszych informacji na temat tego zagadnienia.
  Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości
  Wpływ na to, czy danemu sportowcowi uda się wygrać zawody ma – wbrew pozorom – nie tylko jego przygotowanie fizyczne. Istotną rolę odgrywa również mózg, a dokładnie odpowiednie nastawianie oraz gotowość do podjęcia walki i zmierzenia się zarówno z przeciwnikami, jak i z samym sobą. W obecnych czasach, podczas przygotowań do różnego rodzaju rozgrywek sportowych odgrywa trening mentalny, nazywany popularnie biofeedbackiem. Polskim uczonym udało się zmodernizować tę metodę bazującą na nauce.
  Piracetam w sporcie – myśl szybciej, działaj sprawniej!
  Piracetam jest najstarszym lekiem nootropowym wykorzystywanym w neurologii. Od niego się praktycznie wszystko zaczęło. Został stworzony w 1973 roku i był przedstawiany jako złoty środek na leczenie mózgu, a konkretniej zaburzenia krążenia, chorobę Alzheimera czy też utratę pamięci. Jak ten sam lek działa w sporcie? Czy jest skuteczny?