Technews

Izraelski system Pegasus zakazany w USA!

Firma wojskowa NSO Group z Izraela, odpowiedzialna za skonstruowanie systemu szpiegowskiego, została wpisana przez Waszyngton na czarną listę handlową – dlaczego?

Wcześniej z podobną sytuacją spotkała się chińska firma Huawei, która zaczęła inwigilować użytkowników swoich telefonów, a następnie sprzedawać te informacje. Teraz do grona firm zakazanych dołączyła wojskowa grupa z Bliskiego Wschodu, która opracowała system szpiegowski pozwalający dostać się do telefonu każdej osoby. Dzięki temu NSO Group śledziło nie tylko „osoby niebezpieczne”, ale również zaczęło kontrolować dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Choć początkowo system Pegasus miał być wykorzystywany jedynie do walki z terroryzmem, to niepokój wielu osób natychmiast wzbudziły możliwości programu. Od dawna bowiem w mediach protestowano przeciwko izraelskiej technologii. To już zresztą nie pierwsza taka sytuacja, ponieważ poza NSO Group czy Huaweiem do grona cenzurowanych firm należą także: rosyjska spółka Positive Technologies oraz CSIC (Singapur). Jest to jednoznaczny sprzeciw władz Stanów Zjednoczonych wobec inwigilowaniu ludzi przez potężne obce korporacje.

Zdj. główne: Bernard Hermant/unsplash.com

Robert Grześkowiak
Copywriter, pasjonat nowinek ze świata sportu i kultury. W wolnym czasie naśladuje Tony’ego Hawka, Aleksandra Doba i Ryszarda Kapuścińskiego.
  Jak zapewnić bezpieczeństwo komputera Mac?
  Poprzedni artykuł
  Czy SARM-y zastąpią niedługo sterydy anaboliczne w kulturystyce i sportach siłowych?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Technews