Technews

Jak wybrać odpowiednią pamięć ram do komputera?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pamięć ram to istotny podzespół, który jest potrzebny do działania każdego komputera, czy też laptopa. Istotne jest właściwe dobranie tego produktu. Dzięki czemu – wydajność sprzętu zostanie zwiększona. Odpowiedni wybór wpłynie także na szybkość działania systemu operacyjnego i wszystkich użytkowanych programów.

Jakie jest najważniejsze kryterium przy wyborze pamięci RAM?

Stoisz przed wyborem pamięci ram? Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj RAM-u. Obowiązkowo musi on być kompatybilny z Twoją płytą główną. Musisz też dowiedzieć się, jaka wielkość pamięci, będzie Ci potrzebna. Do jednego z najważniejszych kryteriów można zaliczyć rozmiar. W przypadku, gdy chcesz wykorzystać komputer do pracy biurowej, absolutne minimum to 4 GB. Chcesz na sprzęcie renderować i obrabiać wideo? W tej sytuacji – im więcej pamięci, tym lepiej. Poziomem wyjściowym powinno być 16 GB RAM. Urządzenie ma Ci służyć również do grania? Tutaj będzie wymagane od 8 do  16 GB pamięci RAM. 

Jakie parametry musisz wziąć pod uwagę, wybierając pamięć RAM?

Do takich parametrów można zaliczyć: podkręcenie, timing, chłodzenie, rodzaj pamięci, RAM ECC. Esus IT posiada bogatą ofertę pamięci operacyjnych RAM dostosowanych do konkretnych wymagań sprzętowych. Więcej o produktach, które oferuje – możesz dowiedzieć się ze strony: https://www.esus-it.pl/pol_n_PAMIEC-RAM-8488.html. Warto szczegółowo zapoznać się z wymienionymi wyżej kryteriami, które uwzględnia się przy wyborze pamięci. Pierwszy parametr może poprawić częstotliwość i timing Twojej kości pamięci. Warto wiedzieć, że przykładowo standardowe moduły DDR3 taktowane są na 1333 MHz. Pamięć ram powinna mieć możliwie najniższe opóźnienia. Należy zaznaczyć, że niskie timingi sprawdzą się w pracy, która wymaga obliczeń z wykorzystaniem małych plików. W kwestii chłodzenia, trzeba wspomnieć o tym, że niektóre pamięci oferowane są z dodatkowym odpromiennikiem ciepła. W temacie rodzajów, dostępna jest np. pamięć ram DDR5. Technologia ECC to korekcja błędów.

Co koniecznie trzeba wiedzieć o specyfikacji pamięci RAM DDR4 i DDR5?

Pamięć ram DDR5 została zwiększona o gęstość zapisu. To przekłada się na jej pojemność. W przypadku pamięci ram DDR4, gęstość jest na poziomie 16GB. W DDR5 wynosi 64GB. Co to oznacza? Nowe pamięci umożliwiają wykorzystanie, jak najmniejszej liczby chipów w jednym module w celu otrzymania identycznej pojemności, jak w przypadku DDR4. Inną zmianą jest też zmniejszenie bazowego napięcia z 1,2 V do 1,1 V. Ich zakupu możesz dokonać poprzez stronę: https://www.esus-it.pl/.

ECC to korekcja błędów, czym więc wyróżniają się pamięci ram z tą funkcją?

Kości ram, które posiadają funkcję ECC mają rozszerzoną szynę danych. Przesyłane są nie tylko dane, ale również kod sprawdzający, kontrolny i wychwytujący ewentualne błędy transmisji. Stosowane są głównie w komputerach, które świadczą takie usługi jak np. udostępnianie pewnych zasobów innym urządzeniom lub przekazywanie danych. Jednak musisz wiedzieć o tym, że ECC wymaga odpowiedniej płyty głównej. Jej chipset oraz BIOS muszą obsługiwać tego rodzaju transmisję.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
    Jakie wyposażenie zabrać na survival?
    Poprzedni artykuł
    Instabeat – strażnik tętna w okularach pływackich
    Następny artykuł

    Może Ci się spodobać

    Komentarze

    Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Więcej w Technews

    Ile ramu do komputera? Jak oszacować ile potrzebuję?
    Odpowiednia ilość RAM-u w komputerze lub laptopie pozwala na komfortowe wykonywanie codziennej pracy lub granie w wymagające pozycje bez zacinania się. Co brać pod uwagę podczas szacowania, ile potrzebujemy RAM-u?
    7 najlepszych laptopów do rozrywki i gier – nasze propozycje
    Granie w gry różnego gatunku oraz korzystanie z aplikacji rozrywkowych stanowi współcześnie normę. Czynności te często wykonuje się na laptopach - od lat funkcjonuje nawet specjalna klasyfikacja laptopów dostosowana właśnie do takich zadań.
    Procesor M1 w MacBookach – najważniejsze fakty
    Procesor stanowi serce komputera. Nie inaczej jest w przypadku maszyn firmy Apple. Firma ta już kilka lat temu zapowiedziała, że odchodzi od umieszczania w swoich komputerach procesorów innych firm i stawia na własne.