InnowacjeTechnews

Powtórki wideo i technologia goal-line wspomogą sędziów piłki ręcznej w europejskich pucharach

Nowoczesne technologie z każdym sezonem coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w świecie profesjonalnego sportu. Tym razem ułatwią zadanie arbitrom prowadzącym decydujące spotkania europejskich pucharów w piłce ręcznej. Przy podejmowaniu decyzji sędziowie będą mogli skorzystać m.in. z powtórek wideo oraz technologii goal-line.

Sędziowanie ma niebagatelny wpływ na przebieg oraz – co jeszcze bardziej istotne – rezultaty meczów, w związku z czym od dłuższego czasu dąży się do ułatwienia w podejmowaniu prawidłowych werdyktów przez arbitrów sportowych. Nie inaczej jest w piłce ręcznej, gdzie już wkrótce zostaną zastosowane nowoczesne technologie w postaci natychmiastowych powtórek wideo bezpośrednio po zakończonej akcji oraz technologii goal-line, która pozwala upewnić się, czy piłka rzeczywiście przekroczyła linię bramkową.

Wprowadzenie wspomnianych nowinek technologicznych to pokłosie przedłużenia umowy pomiędzy Europejską Federacją Piłki Ręcznej (EHF) a francuską firmą Vision Sport. Sędziowie będą mogli wspomóc się powtórkami wideo i goal-line technology już 22-23 maja w trakcie turnieju finałowego Ligi Europy w Mannheim, w którym zagrają szczypiorniści Orlen Wisły Płock. Popularni Nafciarze zmierzą się w półfinale z Magdeburgiem. Technologie będą obecne również podczas żeńskich oraz męskich turniejów Final Four Ligi Mistrzów EHF.

Zastosowane rozwiązania najpewniej przyczynią się do wyłapania niejednej pomyłki w arcyważnych meczach. Federacja zaznacza jednak, że ostateczna decyzja wciąż należeć będzie do arbitra głównego, który ma prawo do dysponowania technologią wedle własnego uznania.

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) poinformowała o rozszerzeniu współpracy z francuską firmą Vision Sport,…

Opublikowany przez TVN24 Sport Czwartek, 20 maja 2021

Foto wyróżniające: Christof Koepsel / Bongarts / Getty Images Sport

Piotr Bernacik
Pasjonat sportu i nowych technologii. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, a w międzyczasie oddaje się wartościowym lekturom - zwłaszcza napisanym w języku Szekspira.
  5 najlepszych aplikacji, które przypomną Ci o odpowiednim nawodnieniu
  Poprzedni artykuł
  Maxcom FW42 Gold – wytrzymały zegarek dla miłośniczek aktywności fizycznej
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Innowacje