Technews

Procesor M1 w MacBookach – najważniejsze fakty

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

 Procesor stanowi serce komputera. Nie inaczej jest w przypadku maszyn firmy Apple. Firma ta już kilka lat temu zapowiedziała, że odchodzi od umieszczania w swoich komputerach procesorów innych firm i stawia na własne. 10 listopada 2020 roku stało się to faktem. Tego dnia bowiem zaprezentowano trzy komputery, które wyposażone zostały w procesor M1. Były to MacBook Air, Macbook Pro oraz Mac Mini.

Czym jest Apple M1?

Musimy wiedzieć, że M1 firmy Apple nie jest procesorem w ścisłym znaczeniu tego słowa. Zgodnie z tym, co mówiła firma Apple, M1 jest układem, który jednocześnie zawiera w sobie wszystkie elementy, które są niezbędne do pracy komputera. W skład układu M1 wchodzi przede wszystkim procesor, lecz także procesor graficzny oraz wiele innych komponentów. Nowością w tym przypadku jest zunifikowana pamięć będąca odpowiednikiem ramowej, lecz znacznie szybsza. 

W MacBookach M1 odpowiedzialny jest także za uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Obecnie dostępne są na rynku dwa warianty układów M1. Pierwszy z nich posiada 8-rdzeniowy procesor oraz 7-rdzeniowy procesor graficzny, drugi z kolei 8-rdzeniowy procesor i 8-rdzeniowy procesor graficzny. M1 może obsługiwać maksymalnie do 16 GB pamięci zunifikowanej. 

Czas pracy oraz wydajność M1

Układ M1 jest o wiele efektywniejszy od standardowych procesorów. Układ ten bowiem znacząco zmniejsza zużycie energii. Czas działania komputerów MacBook wyposażonych w procesory M1 jest znacznie dłuższy niż tych samych wyposażonych w standardowe procesory. Apple stwierdza, że stosując tę samą baterię MacBook wyposażony w M1 działa przez 15 godzin, podczas gdy mając inny procesor, zaledwie 11 godzin.

Wydajność to również druga, bardzo ważna zaleta tych maszyn. Geekbench 5 przeprowadził testy na wydajność procesorów dla operacji jednowątkowych. Pięć pierwszych pozycji przypadło komputerom wyposażonym w układy M1. Test wykazał również, że popularne procesory z serii Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5 4500U w porównaniu z maszynami M1 wypadają stosunkowo słabo.

Czy będę mieć problemy z uruchomieniem aplikacji na M1?

Zdecydowanie nie. Na obecną chwilę zdecydowana większość aplikacji bez problemu odpala się na urządzeniach wyposażonych w procesory M1. Wśród nich wymienić można np. popularny Microsoft Office, programy firmy Adobe czy chociażby wszystkie znane przeglądarki internetowe takie jak: Chrome, Opera, Mozilla lub Microsoft Edge. 

Bardzo ciekawym jest fakt, że na komputerach wyposażonych w architekturę M1 można też zainstalować niektóre aplikacje, które dedykowane są dla iPhone’a bądź iPada. Wynika to z faktu, że telefony i tablety firmy Apple oparte są na tej samej architekturze co M1.

Na jakich sprzętach mogę używać architektury M1?

W obecnej chwili można korzystać z procesora na urządzeniach typu MacBook. Są to:

 • MacBook Air z przekątną ekranu o wielkości 13 cali,
 • MacBook Pro z przekątną ekranu o wielkości 13 cali,
 • iMac z przekątną ekranu o wielkości 24 cali,
 • Mac Mini,
 • iPad Pro z przekątną ekranu o wielkości 11 cali,
 • iPad Pro z przekątną ekranu o wielkości 12,9 cala.

Wydajność wszystkich wspomnianych wyżej urządzeń jest niemal identyczna.  Urządzenia firmy Apple są zdecydowanie najwydajniejszymi i najmocniejszymi sprzętami na rynku, które warte są swojej ceny

Fot.: materiał prasowy Klienta

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
  Na czym polega wideoweryfikacja w siatkówce? Zobacz wszystkie zasady!
  Poprzedni artykuł
  Akcesoria do ćwiczeń w domu
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Technews

  Ile ramu do komputera? Jak oszacować ile potrzebuję?
  Odpowiednia ilość RAM-u w komputerze lub laptopie pozwala na komfortowe wykonywanie codziennej pracy lub granie w wymagające pozycje bez zacinania się. Co brać pod uwagę podczas szacowania, ile potrzebujemy RAM-u?
  7 najlepszych laptopów do rozrywki i gier – nasze propozycje
  Granie w gry różnego gatunku oraz korzystanie z aplikacji rozrywkowych stanowi współcześnie normę. Czynności te często wykonuje się na laptopach - od lat funkcjonuje nawet specjalna klasyfikacja laptopów dostosowana właśnie do takich zadań.
  Co robić, gdy na ekranie telefonu wyświetla się nieznany numer?
  Dla wielu osób połączenie z nieznanego numeru pojawiające się na ekranie telefonu, jest powodem do niepokoju. Nigdy nie wiadomo, kto za nim stoi – znajomy, żartowniś, naciągacz czy telemarketer? Na szczęście, istnieją sposoby na sprawdzenie nieznanych numerów telefonów.