InnowacjeTechnews

Tokeny kibica opanowują piłkarski świat. Fani mogą decydować o losach klubu!

Nowoczesna technologia z każdym rokiem zaczyna jeszcze wyraźniej zaznaczać swoją obecność w świecie sportu. Doskonałym na to przykładem są coraz popularniejsze w piłce nożnej tokeny kibica, które dają fanom upragnioną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu ukochanego zespołu. Które kluby zdecydowały się już na takie rozwiązanie?

Tokeny kibica działają w oparciu o blockchaina Chiliz (CHZ) i są dostępne na platformie socios.com. Ich posiadacze poprzez głosowania mogą brać udział w podejmowaniu niektórych decyzji dotyczących funkcjonowania klubu, a także mają dostęp do rozmaitych przywilejów, konkursów oraz nagród. Nic więc dziwnego, że tokeny robią prawdziwą furorę wśród fanów futbolu na całym świecie.

Do tej pory współpracę z Chiliz zdążyły nawiązać największe marki światowego futbolu, takie jak FC Barcelona, Juventus, AS Roma, AC Milan, czy PSG. Realizację tokenu dla swoich najzagorzalszych sympatyków planuje również zdecydowanie najbogatszy polski klub oraz czternastokrotny zdobywca tytułu mistrzowskiego – Legia Warszawa.

Nieustannie rosnąca popularność tokenów kibica znajduje odzwierciedlenie w wartości rodzimego tokena Chilliz, a więc wspomnianego CHZ. Dość powiedzieć, że od początku 2021 roku jego cena w dolarach wzrosła aż o ponad 2500 procent! Kapitalizacja rynkowa powiększyła się z kolei ze 100 mln USD do 4,5 mld USD, by następnie nieznacznie spaść do 3,2 mld USD.

Przy pomocy tokenów nagrodzony za swoje osiągnięcia sportowe został też Cristiano Ronaldo. Gwiazdor Juventusu otrzymał ostatnio 770 wycenianych na 15,26 USD tokenów JUV – po jednym za każdego strzelonego gola podczas naznaczonej wieloma sukcesami kariery. Portugalczyk stał się tym samym pierwszym piłkarzem w historii, który otrzymał nagrodę w kryptowalucie i wielce prawdopodobne, że na nim się nie skończy.

Have you heard of the Juventus Fan Tokens? $JUV are digital assets that allow you to influence official decisions, win…

Opublikowany przez Juventus Niedziela, 7 marca 2021

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Piotr Bernacik
Pasjonat sportu i nowych technologii. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, a w międzyczasie oddaje się wartościowym lekturom - zwłaszcza napisanym w języku Szekspira.
  Kamerki sportowe – „pancerne konstrukcje” dla miłośników mocnych wrażeń
  Poprzedni artykuł
  Jakie efekty daje elektrostymulacja mięśni?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Innowacje