Video

Zadbaj o porządne oświetlenie podczas nagrywania video

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli chcesz nagrywać swoje popisowe wsady, serie ćwiczeń, triki z piłką czy figury akrobatyczne, to konieczne będzie dobre oświetlenie planu. Współcześnie wydajne lampy wideo są łatwo dostępne. Technologia LED umożliwiła znaczne obniżenie ich ceny i kosztów eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu ogromnej wydajności świecenia. Sprawdź, co dają lampy wideo podczas nagrywania sportu i dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Idealna moc i jasność lampy do nagrywania sportu

W teorii, im większa jasność lampy wideo, tym lepiej. Warto jednak przy tym pamiętać, że od tego parametru jest uzależniona cena i koszt pracy źródła światła. Optymalnym rozwiązaniem będą lampy o jasności od około 1000-1200 luksów / 1 m, co pozwoli na równomierne oświetlenie pomieszczenia. Niestety, takie lampy nie zapewnią światła niezbędnego do oświetlenia tak ogromnych powierzchni jak boisko do koszykówki, ale sprawdzą się idealnie np. podczas omawiania różnych technik kozłowania na vlogu sportowym.

Dobór temperatury barwowej w lampie do filmowania 

Najlepiej wybrać taką lampę światła ciągłego LED, która pozwoli na regulowanie temperatury barwowej. Większy zakres regulacji na pewno ułatwi dostosowanie kolorystyki oświetlenia do pozostałych źródeł światła znajdujących się na planie, a tym samym na wprowadzenie odpowiedniego nastroju do ujęcia. 

Sięgając się po lampę ze stałą temperaturą barwową, warto zwrócić uwagę na neutralność światła. Najlepszym rozwiązaniem będą takie lampy dostarczające światło 5600 K. Jest to powszechnie oferowana wartość tego parametru. 

Współczynniki odwzorowania barw – co to jest?

Oświetlenie studyjne opisuje jeszcze jeden bardzo ważny parametr – współczynnik odwzorowania barw. Jest on wyrażony m.in. poprzez CRI i TLCI, w dużym uproszczeniu trzeba pilnować, aby te wartości były maksymalnie zbliżone do 100 (np. 95 i 98). Dzięki temu po oświetleniu danego obiektu światłem z takiej lampy LED zostanie zachowana jego kolorystyka. Ułatwi i skróci to postprodukcję oraz umożliwi wykonanie optymalnie prezentujących się streamingów. 

Wbudowane efekty specjalne do filmowania sportu

Ciekawym urozmaiceniem dostępnym w lampach studyjnych LED są wbudowane efekty specjalne, pozwalające m.in. na błyskawiczne uzyskanie odpowiedniego nastroju czy dynamiki sceny. Do takich efektów należą fajerwerki, burza czy ogień. Ta opcja przyda się w szczególności podczas filmowania sportu, dodając ujęciom emocjonującej dramaturgii.

Lampa LED w plenerze 

Nagrywanie sportowych trików i ćwiczeń często wymaga wyjścia w teren – czy to na boisko, trawnik lub bieżnię. Aby zapewnić sobie optymalne źródło światła podczas takich eskapad, dobrze jest sięgnąć po lampy video LED zasilane za pomocą akumulatorów. Najczęściej te urządzenia wykorzystują opcjonalne akumulatory, np. z serii NP-F. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z oświetlenia w dowolnym miejscu. Jednocześnie takie lampy pracują wykorzystując również zasilanie sieciowe, przez co można korzystać z nich także w pomieszczeniach, nawet gdy wyczerpią się baterie.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
  Zastosowanie siatek ochronnych
  Poprzedni artykuł
  Sposoby na urozmaicenie diety
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Video

  Najlepsze aplikacje sportowe na telefon – TOP 10 (benchmark.pl)
  Na rynku dostępnych jest już dziesiątki tysięcy aplikacji treningowych. Jak wybrać tą najlepszą i najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb? Z pomocą przychodzi redakcja specjalistycznego serwisu benchmark.pl, która opracowała ranking TOP 10 najlepszych aplikacji sportowych na telefon.
  Lepszy od Xiaomi Mi Band 5? Recenzja Samsung Galaxy Fit 2 (Szymon Kosek)
  Niedawno na rynku pojawiła się upragede’owana wersja popularnej opaski Samsung Galaxy Fit. Czym najnowszy model smartbanda różni się od swojego poprzednika i czy rzeczywiście jest lepszy od konkurencyjnego Xiaomi Mi Band 5? Na te pytania – i nie tylko – odpowiada znany vloger technologiczny Szymon Kosek.