Artykuł sponsorowany
W każdej kuchni niezależnie od jej wielkości i ilości dostępnych produktów istnieje ryzyko zatrucia pokarmowego. Niewłaściwe przechowywanie czy przygotowanie posiłków może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zadbaj o swój komfort i dowiedz się, których objawów nie warto ignorować i jak sobie radzić w sytuacji zatrucia.
Objawy zatrucia pokarmowego mogą pojawić się niespodziewanie i szybko narastać, stając się poważnym źródłem niepokoju. Najczęstszym z nich jest intensywny ból brzucha, sięgający często aż do kręgosłupa. Jednak to nie jedyny sygnał, że coś jest nie tak. Występują również wymioty, które są naturalną reakcją organizmu na spożycie szkodliwych substancji. Tuż za nimi, pojawia się biegunka, która również odpowiada za naturalne oczyszczanie organizmu. Bardzo częściej objawem zatrucia pokarmowego jest gorączka, wysoka temperatura ciała, która sygnalizuje, że walka z patogenami jest w pełnym toku. Każde z tych objawów nie jest do ignorowania. Szczególnie ból brzucha, wymioty, biegunka oraz gorączka mogą być sygnałami, że nasz organizm walczy z silnymi patogenami, takimi jak Salmonella. Więcej informacji na temat tego, jak sobie radzić w takich sytuacjach, znajduje się na stronie https://salvemedica.pl/blog/okiem-specjalisty/salmonella-jak-uniknac-zatrucia-pokarmowego-i-co-robic-gdy-dojdzie-do-zakazenia. Pamiętaj, że wciąż aktualna jest zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Zatrucie pokarmowe może nie zawsze wymagać wizyty u lekarza, często można je leczyć domowymi sposobami. Wiele osób ma tendencję do samoleczenia, pod warunkiem że objawy są łagodne. Niemniej jednak istnieją pewne oznaki, które powinny wzbudzić nasz niepokój. Gdy zatrucie pokarmowe występuje ze znacznym nasileniem objawów, takich jak: wysoka gorączka, ciężkie bóle brzucha, obfite wymioty, krew w stolcu, omdlenia czy trwające dłużej niż trzy dni objawy zatrucia – niezbędna jest wizyta u lekarza. Konsultacja medyczna jest również niezbędna w przypadku osób ze zwiększonym ryzykiem powikłań, takie jak: dzieci, osoby starsze, ciężarne oraz osoby z chorobami przewlekłymi czy osłabionym układem immunologicznym. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ zdrowie i życie pacjenta mogą być w niebezpieczeństwie.
Domowe sposoby na radzenie sobie z objawami zatrucia pokarmowego mogą być niezwykle skuteczne, jeżeli odpowiednio wcześnie zastosowane. Na wstępie, najważniejsze to zachowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu w wyniku często występujących objawów, takich jak wymioty czy biegunka. Możemy sięgnąć po roztwory nawadniające dostępne w aptekach lub sporządzić je samodzielnie z soli, cukru i wody. Innym powszechnym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest zażycie węgla aktywnego, który pomaga wchłonąć szkodliwe substancje z przewodu pokarmowego. Pamiętajmy o odpowiednim odpoczynku, który pomoże naszemu ciału poradzić sobie ze stresem związanym z zatruciem. Ważne jest także, aby spożywać lekkie posiłki, takie jak rosół, ryż czy gotowane warzywa. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 48 godzin, bez względu na stosowane domowe sposoby, zalecamy skontaktować się z lekarzem.