Magiczny tatuaż i elektroniczna pigułka, czyli nietypowe innowacje dla sportowców

Magiczny tatuaż i elektroniczna pigułka, czyli nietypowe innowacje dla sportowców
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakiego rodzaju rozwiązania wykorzystywać może profesjonalny sportowiec chcący poprawić osiągane przez siebie wyniki? Z pomocą przychodzą różne nowoczesne technologie.

E-pigułka

Pierwsza z nowoczesnych technologii została wykorzystana podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce odbywających się w 2019 roku w Dosze. Części uczestników zostały podane elektroniczne pigułki o masie około 2 gramów, które po połknięciu trafiały do jelita grubego. Dzięki nim zarówno trenerzy, jak i personel medyczny mogli na bieżąco monitorować, jak sportowiec radzi sobie w konkretnych warunkach. Pigułka miała na celu zbadać powiązanie pomiędzy wysoką temperaturą panującą w Dosze i wydajnością lekkoatletów. Oprócz tego podawała informacje na temat tętna.

Jak dokładnie działała owa elektroniczna pigułka? Przekazywała fale radiowe o niskiej częstotliwości, które były przekształcane w taki sposób, by móc je odczytać na komputerze czy telefonie komórkowym. E-pigułka wydalana była w przeciągu 48 godzin od przyjęcia. Jak podkreśla jej twórca, dzięki niej sportowiec jest w stanie uniknąć różnego rodzaju problemów w czasie zawodów. Jest to możliwe dzięki bieżącej kontroli przez lekarzy, którzy w razie konieczności mogą szybko przerwać rywalizację.

Magiczny tatuaż

Drugim niezmiernie intrygującym rozwiązaniem jest przypominający tatuaż czujnik nanoszony na skórę, który na podstawie analizy chemicznej potu wskazuje poziom zmęczenia. Został on opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jak działa? Czujnik zawiera w sobie enzym, który reaguje z kwasem mlekowym, czyli substancją wydzielaną wraz z potem. Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego do mięśni nie trafia wystarczająca ilość tlenu. By uzyskać niezbędną energię, komórki beztlenowo spalają podstawową substancję odżywczą, jaką jest glukoza. Na skutek tego dochodzi do wytwarzania kwasu mlekowego, którego obecność w mięśniach wywołuje ból skłaniający do zredukowania wysiłku lub jego zaprzestania. Dzięki temu możliwe staje się uzupełnienie zasobów tlenu. Na skutek reakcji z enzymem znajdującym się w czujniku kwas mlekowy utlenia się i uwalnia elektrony, które są następnie przetwarzane w prąd elektryczny. Małe urządzenie połączone z czujnikiem dokonuje pomiarów natężenia prądu, przekształcając je we wskaźnik poziomu zmęczenia.

Prototyp urządzenia został przebadany na grupie 10 osób w czasie ćwiczeń na rowerach treningowych. Jednocześnie próbki ich potu były analizowane w laboratorium. Odczyty z badanych prototypów zgadzały się z wynikami uzyskanymi w laboratorium. Dzięki innowacyjnemu czujnikowi sportowcy będą mogli na bieżąco monitorować poziom swojego zmęczenia, bez konieczności przerywania treningu. Pozwoli także na badanie kondycji oraz wydolności organizmu.

Nowoczesne gadżety dla sportowców

Niestety, opisane powyżej rozwiązania nie są powszechnie dostępne. Na rynku nie brakuje jednak produktów, które równie dobrze sprawdzają się do monitorowania aktywności sportowców. Zaliczają się do nich m.in. nowoczesne pulsometry pozwalające na mierzenie poziomu wydolności oraz sprawdzanie pracy serca. Do czynienia możemy mieć zarówno z akcesoriami zakładanymi na klatkę piersiową, jak i zakładanymi na palec czy wbudowanymi w sportowy zegarek. Dostępne na sklepowych półkach pulsometry mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji, takich jak krokomierz, licznik kalorii czy pomiar dystansu.

Kolejnym godnym uwagi rozwiązaniem są niezwykłe ubrania, które za pomocą specjalnych włókien przekazują do smartfona informację na temat aktualnego stanu sportowca. Spotkać można się także z obuwiem korzystającym z nanotechnologii lub takim, które za pomocą wibracji wskazuje drogę.

Foto wyróżniające: Stefan Klein / ullstein bild via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o baterię w iPhone 11 Pro?
/
Jak dbać o baterię w iPhone 11 Pro?
Odkryjmy razem, jak skutecznie zarządzać energią w naszym iPhone 11 Pro, aby mieć pewność, że zawsze będzie gotowy sprostać naszym potrzebom.
Silnik wysokoprężny diesel, co z nim będzie w najbliższych latach?
/
Silnik wysokoprężny diesel, co z nim będzie w najbliższych latach?
Silnik wysokoprężny, powszechnie określany jako diesel, rozkochał w sobie wielu miłośników czterech kółek. Istnieje od dawna, a na drogach wciąż dorównuje pojazdom napędzanym silnikami benzynowymi.
Nowa technologia sędziowania w skokach narciarskich? To możliwe!
/
Nowa technologia sędziowania w skokach narciarskich? To możliwe!
Czy technologia VAR w końcu przyniesie skokom narciarskim długo wyczekiwaną sprawiedliwość?