Na czym polega znakowanie laserowe?

Na czym polega znakowanie laserowe?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ułatwia magazynowanie, to dobra wizytówka producenta, a do tego umożliwia postępowanie zgodnie z obowiązującym prawem – właśnie po to powstało znakowanie laserowe, które jest wręcz konieczne w przemyśle. Dlatego dowiedz się, na czym polega ten proces i czy warto go stosować.

Co to jest znakowanie laserowe?

Zwróć uwagę na to, czym w ogóle jest znakowanie laserowe. Przede wszystkim to trwałe nanoszenie znaku na konkretny produkt. W tym celu wykorzystywany jest laser, co sprawia, że poszczególne napisy czy oznaczenia są tak wyraźne i trwałe. W ten sposób mogą być nanoszone m.in.:

  • numer seryjny,
  • logo firmy,
  • podstawowe informacje o produkcie,
  • data produkcji,
  • numer katalogowy,
  • termin ważności,
  • wymiary produktu.

Znakowanie przy pomocy lasera służy również do oznaczenia luksusowych towarów, co daje gwarancję tego, że produkt nie zostanie podrobiony.

Na czym polega laserowe znakowanie?

Oznaczanie produktów przy pomocy lasera polega na nanoszeniu poszczególnych informacji czy numerów przy pomocy skoncentrowanej wiązki światła. W ten sposób powstają trwałe zmiany w zewnętrznej warstwie materiału. Ogromne znaczenie podczas tego procesu mają również reakcje termofizyczne bądź termochemiczne. Na skutek tego zjawiska powstają inne barwy oraz efekt grawerowania.

Podczas znakowania laserowego bardzo często produkty są pokrywane warstwą tlenku lub farby. Dzięki temu poprawia się kontrast znakowania, a to znowu sprawia, że oznakowania zyskują jeszcze większą widoczność.

Jakie zalety ma laserowe znakowanie?

Nowoczesny sposób znakowania produktów przy pomocy lasera wyróżnia się ogromną trwałością i odpornością na ścieranie. Dzięki temu oznaczenia są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie itp. Dlatego poszczególne informacje będą widoczne przez długi czas. Dodatkowo takie znakowanie jest doskonale radzi sobie w trudnych warunkach – zarówno z wysokimi temperaturami, jak i niskimi. Nawet środki chemiczne czy światło UV nie wpłynie na kształt lub widoczność tych informacji.

Wśród innych zalet jest też możliwość tworzenia unikalnych danych dla każdego produktu. Oprócz tego znakowanie laserowe może być wykorzystywane nawet w ruchu np. na taśmie produkcyjnej. Dodatkowo cały proces jest całkowicie bezdotykowy, więc nie musisz obawiać się deformacji czy przypadkowego zabrudzenia produktów.

Szerokie zastosowanie znakowania laserowego

Znakowanie towarów przy pomocy lasera ma naprawdę szerokie zastosowanie. Szczególnie chętnie ta technologia jest wykorzystywana w przemyśle. Tym bardziej że takie grawerowanie jest możliwe na różnych powierzchniach – zarówno na delikatnym papierze czy szkle, jak i na skórze oraz drewnie. Odpowiedni laser poradzi sobie nawet z metalem, ceramiką, tworzywem sztucznym i emaliowanym, a także z odblaskami. Te ogromne możliwości urządzeń do znakowania laserowego sprawiły, że znalazło to zastosowanie w przemyśle elektronicznym, chemicznym, kosmetycznym, motoryzacyjnym, a nawet w lotniczym. Poza tym ta technologia jest popularna w trakcie produkcji etykiet i opakowań.

Fot.: Opt Lasers/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać fotobudkę na twojej prywatnej imprezie?
/
Jak wykorzystać fotobudkę na twojej prywatnej imprezie?
Odkryj kreatywne sposoby na wykorzystanie fotobudki podczas twojej prywatnej imprezy, które zwiększą zabawę i stworzą niezapomniane wspomnienia.
Jak dbać o baterię w iPhone 11 Pro?
/
Jak dbać o baterię w iPhone 11 Pro?
Odkryjmy razem, jak skutecznie zarządzać energią w naszym iPhone 11 Pro, aby mieć pewność, że zawsze będzie gotowy sprostać naszym potrzebom.
Jak wybrać odpowiedni toner do twojej drukarki – poradnik dla początkujących
/
Jak wybrać odpowiedni toner do twojej drukarki – poradnik dla początkujących
Dowiedz się, jak wybrać idealny toner do swojej drukarki. Nasz poradnik dla początkujących pomoże Ci podjąć prawidłową decyzję, unikając błędów i niepotrzebnych kosztów.