Informacja – to w niej kryje się klucz do sukcesu. Gdy jej zabraknie, można poczuć się zagubionym. Na szczęście nowoczesne technologie pomagają nam zadbać o właściwy przepływ informacji. Nieocenione okazują się też mózg oraz neuroprzekaźniki.
Ludzki mózg w dużej mierze wciąż pozostaje tajemnicą. Oczywiście nauka wciąż się rozwija, jednak wielu tajemnic wciąż nie udało się odkryć. Naukowcy są zdania, że wykorzystujemy zaledwie niewielki ułamek możliwości, jakie daje nam własny mózg. Wiele pytań dotyczy też tego, jak to się dzieje, że u jednych osób możliwości regeneracyjne mózgu (np. w sytuacji po wylewie czy udarze) są znacznie większe niż u innych pacjentów z takim samym schorzeniem. Czasem się zdarza, że uszkodzony mózg jest w stanie wytworzyć specjalne obejścia wadliwych obszarów, dzięki czemu możliwy jest powrót przynajmniej do częściowej sprawności.
Za przepływ informacji w mózgu odpowiadają neurony. Jest ich bardzo dużo, tak dużo, że zliczenie ich staje się nie lada wyzwaniem. Można natrafić na informacje mówiące o tym, że w ludzkim mózgu występuje ponad 86 miliardów neuronów. Ich zadaniem jest transport informacji przy wykorzystaniu sygnału energetycznego. Komunikacja między neuronami nie mogłaby istnieć, gdyby zabrakło chemicznych przekaźników. To neurotransmitery – substancje odpowiadające za to, aby właściwie regulować nasz nastrój.
Jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Neurotransmitery są także odpowiedzialne za sterowanie zachciankami oraz za takie umiejętności, jak sprawne zapamiętywanie czy koncentracja na wykonywanych aktualnie zadaniach. Jeżeli występują u Ciebie zaburzenia ze snem, masz problemy z koncentracją, a Twój nastrój przypomina jazdę kolejką górską, może to oznaczać, że Twoje neuroprzekaźniki uległy zupełnemu rozregulowaniu.
Nie sposób wymienić wszystkich neuroprzekaźników występujących w naszym mózgu. Pełnią one zresztą różnorodne funkcje. Niektóre z nich są bardzo ważne, inne o wiele mniej istotne. Warto skoncentrować się przede wszystkim na kilku z nich, na tych, które do tej pory zostały najlepiej zbadane:
• dopamina – to bardzo ważny neuroprzekaźnik. Do jego zadań należą między innymi koordynowanie ruchów naszego ciała oraz troska o to, aby mięśnie były odpowiednio napięte. Kontroluje również proces wydzielania hormonów. Chcesz zwiększyć swoją produktywność? Zadbaj o wysoki poziom dopaminy w organizmie. Dzięki niej poprawi się Twoja koncentracja. W efekcie wyznaczone zadania będziesz wykonywać sprawniej oraz dokładniej.
• serotonina – jest to neurotransmiter, który w dużej mierze odpowiada za to, czy jesteśmy szczęśliwi, czy odczuwamy smutek. Serotonina uznawana jest za bardzo ważny regulator nastroju. Gdy w organizmie człowieka jej poziom znacznie spada, to występuje zwiększone ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych. Wbrew pozorom, serotonina nie jest magazynowana w mózgu człowieka, lecz w jelitach. Jeżeli masz trudne do okiełznania napady głodu, Twoje libido jest niskie, podobnie jak samoocena i ciągle zmagasz się z bezsennością, to są to objawy, które mogą świadczyć o tym, że w Twoim organizmie jest za mało serotoniny.
Mówi się, że sport to zdrowie i zgadzamy się z tym w 100%! ❗Dziś poruszymy temat wpływu aktywności fizycznej na nasze…
Opublikowany przez Smart Oak Projects Sobota, 26 września 2020
Chcesz zaprogramować swój mózg na wygrywanie? Zadbaj o prawidłowy przepływ informacji! Wyeliminuj przeszkody, które mogą być związane ze zbyt niskim poziomem neuroprzekaźników. Udaj się do lekarza na specjalistyczną konsultację. Rada doświadczonego eksperta z pewnością okaże się pomocna. Zadbaj również o prawidłową dietę. Dobierając codzienne potrawy według odpowiedniego klucza, jesteś w stanie podnieść poziom neuroprzekaźników, które są kluczowe dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Foto wyróżniające: Freepik