BCAA – czym tak naprawdę jest i jak go suplementować?

BCAA – czym tak naprawdę jest i jak go suplementować?
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aminokwasy BCAA to jeden z najpopularniejszych suplementów wśród sportowców. Jak działa i dlaczego warto go regularnie przyjmować? 

BCAA – działanie 

BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Ich działanie jest syntetycznie zmodyfikowane, dlatego są najczęściej wykorzystywane w produktach dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Rola aminokwasów BCAA opiera się przede wszystkim na budowaniu białek w organizmie. Dzięki nim tworzą się nowe tkanki mięśniowe oraz kostne. Suplement odpowiada nie tylko za budowę nowych tkanek, ale także ich wzmocnienie oraz szybszą i efektywniejszą regenerację tkanek. Aminokwasy biorą również udział w transporcie składników odżywczych po całym organizmie, prawidłowej gospodarce hormonalnej oraz regulowaniu skurczy i rozkurczy mięśni. Dzięki temu pomagają usprawnić funkcjonowanie organizmu, regulują ciśnienie krwi oraz właściwe pH płynów ustrojowych, a także zmniejszają uczucie zmęczenia po intensywnym wysiłku fizycznym.

Suplementacja BCAA – najważniejsze założenia

Po zdecydowaniu się na suplementację aminokwasów BCAA należy zacząć od wyboru formy, w jakiejś środek ma być przyjmowany. Na rynku najczęściej dostępne są suplementy w kapsułkach lub proszku. Proszkowane BCAA świetnie sprawdzi się jako dodatek do przedtreningowych shake’ów, owsianki czy owocowych koktajli. W przypadku kapsułek wiele produktów oprócz grupy aminokwasów BCAA ma w swoim składzie także witaminy i minerały, na przykład witaminę B6, glutaminę lub składniki wspierające szybszą regenerację mięśni. Na rynku dostępne są także wegańskie suplementy BCAA, których skład jest równie skuteczny i bezpieczny dla organizmu. Jeśli chodzi o samo dawkowanie, to w przypadku dorosłego, aktywnego fizycznie człowieka dzienna dawka wynosi około 20 gramów. Specjaliści zalecają, by tę ilość podzielić na kilka porcji spożywanych 30 minut przed treningiem oraz po nim. 

Skutki uboczne 

Oprócz niekwestionowanych zalet wynikających z suplementacji aminokwasów BCAA należy pamiętać o skutkach ubocznych, które mogą wywoływać. Warto zwrócić uwagę na utrzymanie przyjmowanych dawek na właściwym poziomie. Zalecane porcje nie powinny zaszkodzić organizmowi, a jedynie pomóc mu się szybciej i efektywniej rozwijać. Nieprzestrzeganie zalecanych dawek może prowadzić do niewydolności nerek czy wątroby oraz ograniczenia wchłanialności aminokwasów. Istotną kwestią podczas suplementacji BCAA jest także korzystanie ze sprawdzonych źródeł produktów. Rekomendowani dostawcy gwarantują, że substancje pochodzą z pewnego źródła i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Żadne dotychczasowe badania oraz testy nie wykazały, aby regularne przyjmowanie produktu w zalecanych dawkach wywoływało jakiekolwiek skutki uboczne.

Zdj. główne: HowToGym/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastosowanie i działanie rozdzielnic elektrycznych
/
Zastosowanie i działanie rozdzielnic elektrycznych
Dowiedz się, jak rozdzielnie elektryczne przyczyniają się do efektywnego i bezpiecznego funkcjonowania systemów zasilania. Poznaj ich zastosowanie, budowę i zasady działania.
Jak trymować żagle: praktyczne porady dla początkujących i zaawansowanych żeglarzy
/
Jak trymować żagle: praktyczne porady dla początkujących i zaawansowanych żeglarzy
Zdobądź umiejętność trymowania żagli niezależnie od Twojego stopnia zaawansowania. Odkryj praktyczne porady i triki, które pomogą Ci poprawić swoje żeglarskie umiejętności.
Hulajnoga miejska – transport dla każdego
/
Hulajnoga miejska – transport dla każdego
Hulajnoga miejska staje się coraz bardziej popularny wśród osób w każdym wieku, które szukają skutecznego i niedrogiego sposobu na poruszanie się po mieście.