Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości

Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wpływ na to, czy danemu sportowcowi uda się wygrać zawody ma – wbrew pozorom – nie tylko jego przygotowanie fizyczne. Istotną rolę odgrywa również mózg, a dokładnie odpowiednie nastawianie oraz gotowość do podjęcia walki i zmierzenia się zarówno z przeciwnikami, jak i z samym sobą. W obecnych czasach, podczas przygotowań do różnego rodzaju rozgrywek sportowych odgrywa trening mentalny, nazywany popularnie biofeedbackiem. Polskim uczonym udało się zmodernizować tę metodę bazującą na nauce.

Sport a mózg

Sport to przede wszystkim wysiłek fizyczny. Aby osiągnąć sukces, niezbędne są zarówno stosowne predyspozycje, jak i setki, a nawet tysiące godzin poświęconych na treningi. Zapewne nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz równie istotną rolę odgrywa mózg. Refleks, precyzja, odpowiednia koordynacja ruchów, koncentracja, odporność na stres oraz należyty odpoczynek – to bardzo istotne kwestie. Wszystko to sprawia, że coraz więcej sportowców decyduje się poprawić swoje możliwości przy pomocy biofeedbacku. Mianem tym określa się trening mentalny mający na celu usprawnić kluczowe z punktu widzenia sportowca partie mózgu. Co ciekawe, biofeedback jest wykorzystywany w sporcie już od ponad 30 lat. Regularnie stosuje go między innymi Justyna Kowalczyk, Agnieszka Radwańska czy Kamil Stoch. Biofeedback jest również nieodłącznym elementem przygotowań wśród zawodników topowych klubów sportowych, takich jak Real Madryt czy AC Milan.

Czy wiecie co łączy Adama Małysza i Kamila Stocha z piłkarzami AC Milan?
Sport, pasja i ciężka praca przede wszystkim,…

Opublikowany przez Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Przystań. Centrum Edukacji i Rozwoju. Piątek, 10 maja 2019

Trening dla mózgu

Na czym dokładnie polega trening mentalny? W jego skład wchodzi mnóstwo różnych elementów, takich jak między innymi wizualizacja, relaksacja, koncentracja czy pewność siebie. Bardzo często jest wspomagany wspomnianym biofeedbackiem. Jak wygląda tego typu trening? Zawodnik jest podłączany do specjalnego urządzenia analizującego sygnały psychofizyczne takie jak puls, EEG czy EDA. Dzięki temu możliwe staje się sprawdzenie, jak organizm reaguje w danych sytuacjach, w jaki sposób te zachowania wpływają na wydajność sportowca oraz wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości.

Kolejne sesje opierają się o powtarzanie danych czynności. W ten sposób sportowiec stopniowo uczy się, w jaki sposób panować nad swoim ciałem i reagować w sposób, który pozwoli mu na możliwie jak najbardziej wydajną pracę oraz optymalizację aktywności niezbędnej do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu. Jak twierdzą psychologowie sportu, sportowcy każdego dnia zmagają się z szeregiem różnego rodzaju wyzwań. Bez względu na to, jak są przygotowani fizycznie, o wygranej w zawodach decyduje ich umiejętność zapanowania nad różnego rodzaju czynnikami takimi jak zmęczenie czy stres. Biofeedback może się tutaj okazać nieocenioną pomocą.

Nowoczesny trening

Wykorzystywany obecnie biofeedback bazuje na wiedzy, którą w ostatnich latach udało się mocno zweryfikować, polscy naukowcy intensywnie pracują nad jego zmodernizowaną wersją. W tym celu nawiązali współpracę z inżynierami z firmy Neuro Device Group. Zmiany, jakie mają zostać przez nich wprowadzone, mają znacząco usprawnić omawianą metodę. Chodzi tutaj między innymi o jeszcze dokładniejszą obserwację aktywności mózgu w czasie wykonywania poszczególnych ruchów.

Pilotażowe badania są przeprowadzane po to, aby zmierzyć wyobrażenia ruchowe z wykorzystaniem EEG – jego monitorowanie może stanowić podstawę do rozszerzenia wykorzystywanego do tej pory biofeedbacku. Jak pokazują liczne badania, trening z wykorzystaniem wyobrażeń ruchowych może poprawić zarówno efektywność i technikę, jak i pomóc w jeszcze lepszym radzeniu sobie ze stresem oraz negatywnymi stanami przedstartowymi.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób najlepsze kluby piłkarskie wykorzystują zbiory danych big data?
/
W jaki sposób najlepsze kluby piłkarskie wykorzystują zbiory danych big data?
Analitycy staną się równie ważni co trenerzy? Big data rewolucjonizuje piłkę nożną – na czym polega i w jaki sposób kluby mogą ją wykorzystać?
Technologiczna rewolucja w piłce nożnej. Automatyczny spalony ma zadebiutować już na mundialu w Katarze!
/
Technologiczna rewolucja w piłce nożnej. Automatyczny spalony ma zadebiutować już na mundialu w Katarze!
Wielkimi krokami zbliża się istna rewolucja w sędziowaniu meczów piłki nożnej. Jak zapowiedział szef rozwoju FIFA, Arsène Wenger, już podczas […]
Jakie dodatkowe funkcje można aktywować dzięki aplikacji dedykowanej Xiaomi Mi Band?
/
Jakie dodatkowe funkcje można aktywować dzięki aplikacji dedykowanej Xiaomi Mi Band?
Sprawdź, jak najnowsza aplikacja mobilna poszerza możliwości sportowego zegarka Xiaomi Mi Band!