Biohacking

Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości

Wpływ na to, czy danemu sportowcowi uda się wygrać zawody ma – wbrew pozorom – nie tylko jego przygotowanie fizyczne. Istotną rolę odgrywa również mózg, a dokładnie odpowiednie nastawianie oraz gotowość do podjęcia walki i zmierzenia się zarówno z przeciwnikami, jak i z samym sobą. W obecnych czasach, podczas przygotowań do różnego rodzaju rozgrywek sportowych odgrywa trening mentalny, nazywany popularnie biofeedbackiem. Polskim uczonym udało się zmodernizować tę metodę bazującą na nauce.

Sport a mózg

Sport to przede wszystkim wysiłek fizyczny. Aby osiągnąć sukces, niezbędne są zarówno stosowne predyspozycje, jak i setki, a nawet tysiące godzin poświęconych na treningi. Zapewne nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz równie istotną rolę odgrywa mózg. Refleks, precyzja, odpowiednia koordynacja ruchów, koncentracja, odporność na stres oraz należyty odpoczynek – to bardzo istotne kwestie. Wszystko to sprawia, że coraz więcej sportowców decyduje się poprawić swoje możliwości przy pomocy biofeedbacku. Mianem tym określa się trening mentalny mający na celu usprawnić kluczowe z punktu widzenia sportowca partie mózgu. Co ciekawe, biofeedback jest wykorzystywany w sporcie już od ponad 30 lat. Regularnie stosuje go między innymi Justyna Kowalczyk, Agnieszka Radwańska czy Kamil Stoch. Biofeedback jest również nieodłącznym elementem przygotowań wśród zawodników topowych klubów sportowych, takich jak Real Madryt czy AC Milan.

Czy wiecie co łączy Adama Małysza i Kamila Stocha z piłkarzami AC Milan?
Sport, pasja i ciężka praca przede wszystkim,…

Opublikowany przez Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Przystań. Centrum Edukacji i Rozwoju. Piątek, 10 maja 2019

Trening dla mózgu

Na czym dokładnie polega trening mentalny? W jego skład wchodzi mnóstwo różnych elementów, takich jak między innymi wizualizacja, relaksacja, koncentracja czy pewność siebie. Bardzo często jest wspomagany wspomnianym biofeedbackiem. Jak wygląda tego typu trening? Zawodnik jest podłączany do specjalnego urządzenia analizującego sygnały psychofizyczne takie jak puls, EEG czy EDA. Dzięki temu możliwe staje się sprawdzenie, jak organizm reaguje w danych sytuacjach, w jaki sposób te zachowania wpływają na wydajność sportowca oraz wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości.

Kolejne sesje opierają się o powtarzanie danych czynności. W ten sposób sportowiec stopniowo uczy się, w jaki sposób panować nad swoim ciałem i reagować w sposób, który pozwoli mu na możliwie jak najbardziej wydajną pracę oraz optymalizację aktywności niezbędnej do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu. Jak twierdzą psychologowie sportu, sportowcy każdego dnia zmagają się z szeregiem różnego rodzaju wyzwań. Bez względu na to, jak są przygotowani fizycznie, o wygranej w zawodach decyduje ich umiejętność zapanowania nad różnego rodzaju czynnikami takimi jak zmęczenie czy stres. Biofeedback może się tutaj okazać nieocenioną pomocą.

Nowoczesny trening

Wykorzystywany obecnie biofeedback bazuje na wiedzy, którą w ostatnich latach udało się mocno zweryfikować, polscy naukowcy intensywnie pracują nad jego zmodernizowaną wersją. W tym celu nawiązali współpracę z inżynierami z firmy Neuro Device Group. Zmiany, jakie mają zostać przez nich wprowadzone, mają znacząco usprawnić omawianą metodę. Chodzi tutaj między innymi o jeszcze dokładniejszą obserwację aktywności mózgu w czasie wykonywania poszczególnych ruchów.

Pilotażowe badania są przeprowadzane po to, aby zmierzyć wyobrażenia ruchowe z wykorzystaniem EEG – jego monitorowanie może stanowić podstawę do rozszerzenia wykorzystywanego do tej pory biofeedbacku. Jak pokazują liczne badania, trening z wykorzystaniem wyobrażeń ruchowych może poprawić zarówno efektywność i technikę, jak i pomóc w jeszcze lepszym radzeniu sobie ze stresem oraz negatywnymi stanami przedstartowymi.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Justyna Zajdel
Copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie miłośniczka kulinariów i podróży, które zajmują większą część jej wolnego czasu.
  Najlepsze smartwatche sportowe 2020 roku – ranking
  Poprzedni artykuł
  Tour de Zwift – kolarski wyścig w Twoim domu!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Biohacking

  Implanty w mózgach zrewolucjonizują sport? Neuralink rozpocznie testy na ludziach jeszcze w tym roku!
  Trener poruszający zawodnikiem po boisku niczym w znanych symulatorach gier sportowych – brzmi jak scenariusz filmu science-fiction? Nic bardziej mylnego! Firma słynnego Elona Muska, zajmująca się neurotechnologią, będzie już niebawem testować na ludziach swoje nowatorskie implanty, dzięki którym możliwe stanie się sterowanie człowiekiem za pomocą szeroko dostępnych urządzeń elektronicznych!
  Doping genowy – czy da się stworzyć sportowca idealnego?
  Wpływ na osiąganie dobrych wyników sportowych mają między innymi różnego rodzaju czynniki środowiskowe oraz genetyczne. W ostatnim czasie pojawił się szereg dowodów wskazujących na to, że istnieją geny powiązane z rezultatami osiąganymi przez sportowców. Poniżej prezentujemy garść najważniejszych informacji na temat tego zagadnienia.
  Piracetam w sporcie – myśl szybciej, działaj sprawniej!
  Piracetam jest najstarszym lekiem nootropowym wykorzystywanym w neurologii. Od niego się praktycznie wszystko zaczęło. Został stworzony w 1973 roku i był przedstawiany jako złoty środek na leczenie mózgu, a konkretniej zaburzenia krążenia, chorobę Alzheimera czy też utratę pamięci. Jak ten sam lek działa w sporcie? Czy jest skuteczny?