Odżywki białkowe – skoncentrowane źródło cennego makroskładnika

Odżywki białkowe – skoncentrowane źródło cennego makroskładnika
/
/
Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odżywki białkowe to suplementy diety, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród sportowców, jak i w gronie osób stosujących dietę redukcyjną. To preparaty, które stanowią skoncentrowane źródło cennego makroskładnika, jakim jest białko, ułatwiając pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na proteiny wśród osób aktywnych fizycznie.

Odżywka białkowa – co to?

Odżywka białkowa to suplement diety, który stanowi źródło białka. To preparat dostępny najczęściej w postaci proszku, który chętnie stosowany jest zarówno przez początkujących zawodników, jak i doświadczonych sportowców, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej. Preparaty białkowe to produkty wykorzystywane także przez osoby na diecie odchudzającej oraz konsumentów, którzy mają trudności z dostarczeniem odpowiedniej ilości protein wraz z codzienną dietą.

Odżywki białkowe zawierają przede wszystkim białko, lecz coraz częściej wzbogacane są także w inne, wartościowe związki. Wśród składników suplementów białkowych niekiedy można znaleźć także witaminy i składniki mineralne, a także węglowodany czy olej MCT.

Rodzaje odżywek białkowych

Ze względu na duże zainteresowanie osób aktywnych fizycznie, na rynku suplementów diety można znaleźć wiele różnych preparatów białkowych. Każdy rodzaj odżywki proteinowej stanowi skoncentrowane źródło białka, jednak dobór odpowiedniego produktu to kwestia indywidualnych preferencji i potrzeb sportowca. Poszukując wysokiej jakości odżywki białkowej warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit na stronie https://ostrovit.com/pl/menu/odzywki-bialkowe-18776.html. Bogaty asortyment i mnogość wariantów smakowych sprawiają, że każdy konsument znajdzie produkt odpowiadający jego potrzebom.

Największą popularnością na rynku odżywek białkowych cieszy się białko serwatkowe, które stanowi mieszaninę białek wyizolowanych z serwatki. To zwierzęce źródło protein, które szybko się wchłania w organizmie człowieka. Wśród odżywek białka serwatkowego można wyróżnić:

  • koncentrat białka serwatki (WPC – whey protein concentrate), który zawiera ok. 70-80% czystego białka;
  • izolat białka serwatkowego (WPI – whey protein isolate), który dostarcza do organizmu 80-95% czystego białka;
  • hydrolizat białka serwatki (WPH – whey protein hydrolysate), który może zawierać nawet 100 białka.

Oprócz białka serwatkowego dużą popularnością cieszy się również białko wołowe, które wyróżnia się świetną przyswajalnością i stanowi interesującą alternatywę dla białka serwatki, ponieważ nie zawiera laktozy i kazeiny. Zainteresowanie konsumentów zyskuje również kazeina, określana mianem białka na noc, która stanowi wolno trawione źródło protein, a także białka jaja kurzego (białko jajeczne), które są dobrze tolerowane i łatwo wchłaniane przez organizm człowieka. Ze względu na fakt, iż wiele osób stosuje diety wegetariańskie i wegańskie, wśród chętnie przyjmowanych odżywek białkowych nie brakuje również roślinnych alternatyw – na sklepowych półkach można znaleźć białko sojowe, białko grochu czy białko dyniowe.

Czy warto stosować odżywki białkowe?

Preparaty proteinowe dostarczają do organizmu znaczne ilości białka, które sprzyja zwiększeniu masy mięśniowej. Ponadto mogą nasilać reakcje anaboliczne zachodzące w ustroju, wspierać funkcjonowanie układu odpornościowego i przyspieszać regenerację organizmu po zakończeniu wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Suplementy białkowe mogą także poprawiać wydolność i korzystnie wpływać na proces redukcji tkanki tłuszczowej. Stanowiąc wygodne, smaczne i łatwo przyswajalne źródło protein, umożliwiają zaspokojenie zwiększonych potrzeb osób trenujących.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Fotokomórka w sporcie – tu liczą się tysięczne sekundy
/
Fotokomórka w sporcie – tu liczą się tysięczne sekundy
W jaki sposób precyzyjnie zmierzyć czas sportowcom przekraczającym linię mety? Co w przypadku, gdy ludzkie oko zawodzi i pojawiają się wątpliwości? Wówczas do gry wkracza nowoczesna technologia.
Zepp Football Tracker – kieszonkowy rejestrator najważniejszych osiągów piłkarza
/
Zepp Football Tracker – kieszonkowy rejestrator najważniejszych osiągów piłkarza
Producent piłkarskiego urządzenia odpowiada także za bardzo popularne sensory dla graczy tenisa ziemnego oraz golfistów.
Skuteczne pozycjonowanie strony z butami! Na co zwrócić uwagę?
/
Skuteczne pozycjonowanie strony z butami! Na co zwrócić uwagę?
Co zrobić, by poprawić pozycję strony z butami sportowymi w wyszukiwarce? Poznaj najważniejsze techniki SEO, które pomogą zdobyć nowych klientów.