10 innowacji, które zmieniły oblicze światowego kolarstwa

10 innowacji, które zmieniły oblicze światowego kolarstwa
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia rowerowa nieustannie się rozwija, czego efektem są kolejne nowoczesne rozwiązania. Oto lista 10 innowacji, dzięki którym światowe kolarstwo zyskało zupełnie nowe, nieznane dotąd oblicze!

Koła 29″ i 27,5″

Kolarstwo górskie nigdy nie było przystępniejsze niż po wprowadzeniu kół 29″ i 27,5″! Dzięki nim miłośnicy MTB mogą spokojnie uprawiać ulubioną dyscyplinę, bez martwienia się o stan swojego roweru. Ninery cechują się bowiem znacznie mniejszą wrażliwością na nierówności i ogólnie są bardziej wytrzymałe.

Wolnobieg

Nie byłoby nadużyciem stwierdzenie, że spośród wszystkich innowacji to właśnie wolnobieg w największym stopniu przyczynił się do rozwoju technologii rowerowej. Niebywała wygoda w połączeniu z przystępnością uczyniły kolarstwo aktywnością dostępną dla amatorów – i w efekcie spopularyzowały ten sport na skalę światową.

Przerzutki

Przerzutki stały się tak istotne, że rower pozbawiony tej innowacji wydaje się dziś ideą wręcz kuriozalną. Dzięki opcji szybkiej zmiany przyłożenia kolarze mogą rozwijać duże prędkości i na bieżąco dostosowywać przyłożenie do ukształtowania terenu. To ułatwienie nie tylko dla profesjonalnych kolarzy, ale przede wszystkim dla amatorów.

Aluminium i karbon

Materiały, które zyskały na popularności mniej więcej w tym samym czasie. Karbon jest dziś niekwestionowanym liderem w niemal każdej dziedzinie kolarstwa zawodowego. Aluminium zaś stanowi preferowany materiał w rowerach codziennego użytku.

Klamkomanetki

Innowacja, dzięki której jazda szosowa zyskała zupełnie nową jakość. O olbrzymim sukcesie klamkomanetek najlepiej świadczy fakt, że możliwość zmiany biegów bez odrywania rąk od kierownicy wydaje się aktualnie czymś równie oczywistym, co obecność samych przerzutek.

Zawieszenie

Bez zawieszenia kolarstwo MTB prawdopodobnie nie zyskałoby dzisiejszej popularności. To właśnie amortyzatory najbardziej poszerzyły wachlarz możliwości terenowych, dając niemal pełną kontrolę nad rowerem w najbardziej ekstremalnych warunkach. Poczucie kontroli jest zaś niezbędne do pewności siebie – kluczowego elementu kolarstwa górskiego.

Rowery MTB

O rowerach MTB wspominaliśmy już przy okazji kilku innych innowacji, ale one same także odegrały istotną rolę w rozwoju technologii rowerowej. Pomysł Gary’ego Fishera i spółki, aby przenieść kolarstwo w teren, okazał się absolutnym strzałem w dziesiątkę – jazda górska stworzyła zupełnie nowy wymiar sportów rowerowych.

Wielokomorowe obręcze

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że koła stanowią fundamentalną część roweru. Wielokomorowe obręcze, które zdecydowanie podniosły ich niezawodność, bez wątpliwości powinny znaleźć się więc w zestawieniu najważniejszych innowacji! 

Hamulce tarczowe

Hamulce tarczowe to wynalazek, bez którego kolarstwo z pewnością nie byłoby w stanie osiągnąć dzisiejszego poziomu. Większa skuteczność na zjazdach, wysoka odporność na niekorzystne warunki pogodowe i przegrzewanie – to tylko niektóre zalety ich posiadania.

Elektroniczne przerzutki

Najbardziej zaawansowana technologia spośród wszystkich wymienionych dotąd innowacji. Co oferują użytkownikowi elektroniczne przerzutki? Przede wszystkim możliwość zmiany biegu bez zmiany pozycji i brak konieczności używania siły, dzięki czemu miłośnik kolarstwa może się skupić wyłącznie na samej jeździe.

Zdj. główne: Martin Magnemyr/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pas cardio – nieodłączny asystent sportowca czy zbędny gadżet?
/
Pas cardio – nieodłączny asystent sportowca czy zbędny gadżet?
Pas cardio jest w stanie skutecznie zwiększyć efektywność treningu i uchronić osobę ćwiczącą przed kontuzją.
Najlepsze smartwatche sportowe 2020 roku – ranking
/
Najlepsze smartwatche sportowe 2020 roku – ranking
Inteligentny zegarek to gadżet, który dzięki rozwiniętym funkcjom przewyższa tradycyjne modele. Mierzenie tętna, połączenie z telefonem, odtwarzacz muzyczny, pomiar jakości […]
Czy technologia wearable może poprawić twoje wyniki sportowe?
/
Czy technologia wearable może poprawić twoje wyniki sportowe?
Wypróbuj najnowsze technologie wearable, które mogą pomóc Ci zwiększyć swoją wydajność sportową. Dowiedz się, jak możesz ich używać do śledzenia swojego postępu i ulepszenia treningów.