Buty do biegania w terenie – za czym się rozejrzeć? Co jest ważne?

Buty do biegania w terenie – za czym się rozejrzeć? Co jest ważne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Buty do biegania w terenie są przeznaczone dla biegaczy, którzy lubią trenować w wymagającym terenie, a jednocześnie chcą zabezpieczyć swoje stopy przed urazami i licznymi nierównościami. Niektóre modele są przeznaczone na łatwiejszy teren, a inne na zdecydowanie trudniejszy. W butach trailowych zawarto starannie dopracowany rodzaj podeszwy – bieżnikowany. Dzięki temu buty gwarantują biegaczom doskonałą przyczepność do podłoża, nawet w najmniej korzystnych warunkach środowiskowych.

Buty do biegania w terenie – czym konkretnie się kierować?

Dobierając dla siebie buty do biegania w terenie nie można zapomnieć o kilku ważnych czynnikach. Najważniejsze dla mniej zaawansowanych, jak i profesjonalnych biegaczy będą:

  • doskonała amortyzacja,
  • gruba podeszwa,
  • lekkość,
  • ochrona stop przed kamieniami, korzeniami, uderzeniami i wstrząsami,
  • utrzymanie stabilności na nierównym i górskim podłożu,
  • nowoczesny system sznurowania,
  • cholewka wykonana z szybkoschnącego i przewiewnego materiału.

Posługując się takimi kryteriami, z całą pewnością wybierze się dla siebie odpowiednie obuwie biegowe na wymagającą trasę, niezależnie od tego, czy ma to być trening, czy też poważne zawody biegowe. Atutem butów do biegania w terenie jest również ich trwałość. Biegacze docenią też elastyczność, odporność na uszkodzenia mechaniczne i naturalne przetaczanie stopy w trakcie biegu. 

Jak ważne jest umiejętne dopasowanie butów do biegania w terenie?

Dopasowanie butów do biegania w terenie jest niezwykle istotne, gdyż w ten sposób dba się nie tylko o swój komfort biegu, ale też o stopy i możliwość pokonania dłuższego dystansu w górach, po błocie czy też na kamienistych ścieżkach. Kluczowe jest to, aby cała konstrukcja butów była solidnie wzmocniona, a do tego zastosowano w nich technologię odpowiadającą za zabezpieczenie palców i pięty. Na trudnym podłożu to absolutna konieczność, gdyż w przeciwnym razie można się narazić na bardzo poważne urazy i kontuzje.

Buty do biegania w terenie powinny się pojawić w szafie każdego biegacza. Zwykle sięga się po nie na treningach długodystansowych, chociaż jest to zależne wyłącznie od indywidualnych preferencji biegaczy. Dzięki takim butom nawet bieganie w deszczu sprawia zainteresowanym osobom wielką przyjemność i nie powinno nieść za sobą żadnych zagrożeń. Obuwie trailowe charakteryzuje się maksymalnym poziomem wygody, dopasowaniem do stopy użytkownika i odciążenie stawów oraz kręgosłupa. To szczególnie przydatne podczas wymagających biegów ultra. Dodatkową zaletą jest fakt, że biegacze mogą dla siebie wybrać optymalny kolor obuwia biegowego. 

Fot.: Gary Butterfield/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
UI designer i jego codzienne wyzwania
/
UI designer i jego codzienne wyzwania
Wraz z rozwojem technologii w obszarze IT powstają nowe stanowiska, które mają na celu dostosowywać oprogramowanie, aplikacje i inne produkty do potrzeb współczesnych użytkowników. Jednym z nich jest UI designer.
Nowoczesne sposoby hakowania mózgu
/
Nowoczesne sposoby hakowania mózgu
Hakowanie mózgu - idea rodem z science-fiction staje się rzeczywistością! Czy w przyszłości ludzie posiądą nadprzyrodzone “moce”?
Pływanie z trackerem, czyli jak poprawiać technikę i osiągi na basenie w czasie rzeczywistym
/
Pływanie z trackerem, czyli jak poprawiać technikę i osiągi na basenie w czasie rzeczywistym
To urządzenie poprawi zdecydowanie Twoje zdolności pływackie!