Nowoczesna technologia na stałe zagościła na piłkarskich arenach całego świata. Jednym z urządzeń, które wykorzystuje się w piłce nożnej, jest dron.
Według ekspertów zajmujących się przygotowaniem technicznym i system szkolenia dron stanowi istotny element w procesie nagrywania i analizowania sesji treningowych. Dzięki bezzałogowemu statkowi powietrznemu analitycy otrzymują dodatkowy obraz stanowiący świetną podstawę do monitorowania sposobu poruszania się zawodników po boisku.
Nagrania z lotu ptaka pokazują ruch, pozycję i przestrzeń w grze każdego zawodnika. Dzięki temu analitycy mogą przygotować szczegółową analizę taktyczną rozgrywanych ustawień podczas meczu. Jak podkreślają trenerzy, nagrania z drona są także skuteczną metodą pokazywania zawodnikowi, w jaki sposób indywidualnie rozegrać konkretną akcję.
W przypadku napastnika nagranie z perspektywy drona może okazać się pomocne w dostosowaniu sposobu biegu i ominięcia obrońcy podczas udanego podania. Dron daje dodatkową przestrzeń do obserwacji, której z pozycji ławki, trybun czy boiska nie miałby trener i sztab szkoleniowy drużyny.
Jak podkreślają członkowie sztabów szkoleniowych drużyn piłkarskich oraz trenerzy, samo wykorzystanie drona nie gwarantuje poprawy rezultatów. Co więcej, samo nagranie jest bezwartościowe bez dobrych analityków, którzy będą umieli wykorzystać uzyskane dane i stworzyć szczegółowe statystyki dotyczące konkretnych pozycji, zawodników oraz sposobów realizacji zaplanowanej taktyki.
Na podstawie uzyskanych nagrań wideo trenerzy mogą omawiać między innymi przestrzenie między liniami obrony i ataku, ustawienie zawodników, wolne strefy czy możliwości przeprowadzania konkretnych akcji rozegrania piłki.
Latanie dronem nad stadionem wymaga konkretnego pozwolenia, ponieważ w przypadku tak dużych obiektów wprowadzona jest strefa No Fly Zone. Z tego powodu kluby decydujące się na wykorzystanie dronów w swoim systemie treningowym podejmują współpracę z firmami, które zajmują się szkoleniem pilotów i nagrywaniem materiałów wideo. Dodatkowe szkolenia są także niezbędne dla analityków, którzy mają zbierać dane i tworzyć na ich podstawie statystyki oraz przedmeczowe analizy.
Wykorzystanie dronów w piłce nożnej nie jest tak dużą nowinką techniczną, jak jeszcze kilka lat temu. Od wielu sezonów z tego typu pomocy korzystają między innymi czołowe kluby Premier League, jednak takie rozwiązanie na stałe gości w polskiej piłce nożnej dopiero od kilku sezonów.
W polskiej lidzie piłkarskiej pierwszym trenerem, który zdecydował się na wykorzystanie drona w systemie szkolenia zawodników był Czesław Michniewicz, odpowiedzialny wówczas za prowadzenie Pogoni Szczecin. To nie pierwszy raz, gdy legendarny trener wprowadza do polskiej piłki nożnej nowinki techniczne. W 2003 roku odpowiadał za włączenie komputera do analiz technicznych.
W przypadku drona na używanie sprzętu zgody nie wyraził klub, jednak jeden z członków sztabu samodzielnie zainwestował w sprzęt, przeprowadzając pierwsze nagrania i analizy. Efekty zaskoczyły nawet prezesa klubu, który na stałe wprowadził korzystanie z drona jako element systemu szkolenia.
Aktualnie jednym z klubów, które otwarcie korzystają z profesjonalnej firmy zajmującej się pilotażem dronów, jest Lech Poznań. Marka IRONSKY od 2020 roku podpisała umowę partnerską z klubem i pomaga analitykom w zbieraniu materiałów wideo podczas treningów drużyny.
Zdjęcie główne: Sandro Schuh/unsplash.com