Krótkofalówka – którą wybrać, kiedy i dlaczego?

Krótkofalówka – którą wybrać, kiedy i dlaczego?
/
/
Gadżety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Współczesny świat jest miejscem, w którym rozwój technologiczny niemal galopuje. Czy jest więc w nim miejsce na taki sprzęt elektroniczny jak krótkofalówka? Jaki model wybrać, w jakich warunkach i sytuacjach okaże się najbardziej przydatny, dlaczego właśnie ten, a nie inny? Co o krótkofalówkach mówi polskie prawo? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście! Miłej lektury! 

Krótkofalówki, czyli walkie-talkie – co to takiego?

Popularne „łoki toki” (zapisywane czasem także jako „walky talky”, lub „walki talki”) to nic innego jak radiotelefon PMR (ang. private mobile radio), a więc niewielka stacja nadawczo-odbiorcza o krótkim zasięgu. Pasmo częstotliwości umożliwiające uzyskanie połączenia między jednym a drugim urządzeniem wynosi 446 MHz, a każde takie połączenie, w przeciwieństwie do innych urządzeń, jest zupełnie darmowe. Jedyny koszt, jaki ponosi właściciel urządzenia, to ten związany z jego kupnem.

Do obsługi walkie talkie nie trzeba mieć żadnego specjalnego przeszkolenia czy nawet doświadczenia. Obsługa sprzętu jest bardzo intuicyjna i nie stanowi problemu nawet dla dzieci w wieku kilku lat! Proste urządzenie pozwala na nadawanie bądź odbieranie komunikatu między dwiema osobami. Gdy jedna nadaje, druga odbiera. Krótkofalówka nie jest jednak przeznaczona do prowadzenia rozmów między większą liczbą użytkowników.

Przed użyciem urządzeń należy pamiętać, aby ustawić ich częstotliwość na wcześniej wspomniane 446 MHz. To wszystko. Wystarczy wcisnąć przycisk i mówić lub zwolnić go i czekać na sygnał z drugiego urządzenia!

Przydatność krótkofalówek

Ich zastosowanie jest ograniczone, jednakże w pewnych sytuacjach posiadanie krótkofalówek okazuje się niezastąpione. Są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie trudno uzyskać dostęp do sieci GSM, a więc:

  • w górach;
  • w lesie;
  • w niedostępnych terenach;
  • strefach działań wojennych;
  • wielu innych niebezpiecznych miejscach.

Swoją przydatność wykazują także w wielu miejscach pracy, czy to na obszarze budowy, czy to w pracy służb mundurowych. Te ostatnie korzystają ze specjalnych krótkofalówek. Krótkofalówka policyjna czy krótkofalówki wojskowe nie różnią się znacząco od tych przeznaczonych do użytku prywatnego, są jednak zdecydowanie droższe. Wynika to z prostego faktu: praca policjanta czy żołnierza niesie za sobą ryzyko nie tylko utraty zdrowia, ale także życia. Niezawodny sprzęt w takim zawodzie to absolutna podstawa, dlatego krótkofalówki profesjonalne są zdecydowanie bardziej odporne na wstrząsy, urazy mechaniczne, drgania, upadek z wysokości, przecięcie czy rozłupanie ostrym przedmiotem.

Do użytku prywatnego warto wybierać nieco tańsze odpowiedniki, które po prostu nie muszą być tak “pancerne”, jak te profesjonalne. Ciekawym wyborem okazują się krótkofalówki Baofeng. Nie są drogie, a ich zasięg jest dość niewielki (do 3 kilometrów na otwartej przestrzeni), ale doskonale sprawdzają się właśnie w środowisku pracy czy jako interesujący gadżet. Krótkofalówka Baofeng ma do 8 kanałów głównych i aż do 99 podkanałów, dla każdego kanału głównego.

Profesjonalne krótkofalówki używane przez wojsko, policję czy inne służby mundurowe są odpowiednio droższe, charakteryzują się wyższą wytrzymałością i zdecydowanie większym zasięgiem, który dociera, a czasem przekracza nawet 10 kilometrów! Ponadto ratownicy górscy często wykorzystują także modele odporne na zachlapania, które sprawdzają się podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Oczywiście prawdziwi pasjonaci tego typu gadżetów z pewnością sięgną po najbardziej efektywne modele, jednak te mniej kosztowne również okazują się w pełni przydatne. Kluczem jest określenie przeznaczenia krótkofalówek, a ich wybór nie powinien być zbyt trudny!

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie wykorzystać funkcje iPada do pracy zdalnej?
/
Jak skutecznie wykorzystać funkcje iPada do pracy zdalnej?
Odkryj sposoby na efektywne wykorzystanie iPad do pracy zdalnej. Podpowiadamy jak optymalizować użycie narzędzi i funkcji, które ułatwią Twoje codzienne zadania.
Akumulatory Nimh – wszystko co musisz o nich wiedzieć
/
Akumulatory Nimh – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Każdy fan modelarstwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pasja ta wyglądałaby zupełnie inaczej bez odpowiednich akumulatorów.
x-kom AGO Team wygrywa ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2021!
/
x-kom AGO Team wygrywa ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2021!
x-kom AGO Team w majowym finale ESL Mistrzostw Polski 2021 okazał się lepszy od faworyzowanego Honoris i sięgnął tym samym […]