Artykuł sponsorowany
Dieta do bardzo ważny element codziennego życia. Ma wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i możliwości fizyczne. Dobrze zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki i spełniająca Twoje potrzeby może być świetnym sposobem na utrzymanie w optymalnej kondycji zarówno Twojego ciała, jak i umysłu. Tylko jak ją utrzymać?
Żeby zbilansować swoją dietę, potrzebujesz dwóch informacji – liczby kalorii, które musisz spożywać oraz rozłożenia makroskładników, które będzie dla Ciebie optymalne. Skąd wziąć te dane? W Internecie znajdziesz proste w obsłudze kalkulatory dietetyczne, które pomogą wyliczyć Ci Twoje zapotrzebowanie kaloryczne PPM (podstawową przemianę materii – ilość energii potrzebną do funkcji fizjologicznych, czyli oddychania, trawienia, myślenia) oraz CPM (całkowitą przemianę materii – ilość energii, którą realnie zużywasz każdego dnia). W jaki sposób za pomocą PPM i CPM wyznaczyć ilość kalorii, które musisz przyjmować? To zależy, co jest Twoim celem. Jeśli chcesz utrzymać masę ciała, przyjmuj codziennie ilość kalorii równą CPM. Jeżeli Twoim celem jest redukcja – postaw na CPM pomniejszone o 100-300 kcal, ale nigdy nie mniej niż PPM. Jeśli natomiast chcesz zbudować masę, dodaj 100-300 kcal do CPM. A co z makroskładnikami? Optymalne rozłożenie ich w diecie to od 15% do 25% kcal przyjmowanych z białkiem, 20-30% z tłuszczami i 55-65% z węglowodanami. Zacznij od trzymania się tych przedziałów, a z czasem samodzielnie ustalisz swoje dokładniejsze potrzeby, dzięki dodatkowej edukacji w zakresie dietetyki i obserwacji swojego ciała.
Zbilansowałeś już swoje kaloryczne potrzeby i zastanawiasz się teraz, jak przełożyć to na praktykę? Jeżeli nie lubisz gotować, a zależy Ci na zdrowiu i prawidłowych nawykach, postaw na tani catering dietetyczny. To dobry sposób nie tylko dla tych, którzy nie lubiąa przebywać w kuchni, ale również dla zabieganych i zapracowanych, czyli tych, którym brakuje na wszystko czasu. Być może jednak ta sytuacja Cię nie dotyczy i wolisz samodzielnie przygotowywać swoje posiłki. Jeżeli lubisz gotować, bilansowanie posiłków wcale nie będzie dla Ciebie trudne. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na to, jakie produkty spożywcze kupujesz i co się w nich znajduje – jaki mają skład pod względem zawartości białka, tłuszczy i węglwodonanów, a także, jaka jest ich kaloryczność. W ten sposób szybko zdobędziesz informacje i kiedy po raz kolejny odwiedzisz sklep spożywczy online dużo szybciej poradzisz sobie z wypełnieniem koszyka wartościowymi produktami. Pamiętaj, żeby do kaloryczności całego posiłku doliczać również olej, na którym smażysz oraz dodawane przyprawy – zwłaszcza cukier. Czasami mają one znacznie wyższą kaloryczność, niż mogłoby się wydawać.
Dieta to nie tylko kalorie i zdrowe produkty. Ważne są również codzienne nawyki żywieniowe, które pozwalają Ci wspierać metabolizm i budować zdrowe, silne ciało. Należy do nich na przykład sposób jedzenia. Zdecydowanie niezdrowe jest jedzenie w pośpiechu i w biegu. Jeśli masz więc możliwość – pozwól sobie zrelaksować się przy jedzeniu i poświęć posiłkowi odrobinę czasu. Jedz małymi kęsami, dokładnie przeżuwaj pokarm, a przede wszystkim: siedź przy stole. Świetnym nawykiem związanym z dietą jest również picie dużej ilości wody (dorosła osoba potrzebuje przeciętnie 2,5 litra na dobę). Pamiętaj, że woda to nie to samo co soki, napoje gazowane czy herbata i kawa. Nie chodzi tu o picie płynów, ale właśnie wody. Niektórzy nie wdrażają tego nawyku ze względu na to, że nie przepadają za „jałowym” smakiem wody – jeśli to jest powód, dla którego wciąż Ci nie wychodzi, spróbuj innego rodzaju wody, na przykład Borjomi, którą znajdziesz na stronie: https://wodasklep.pl/pl/c/Borjomi/5 albo zacznij dodawać do wody plasterek cytryny bądź ogórka.
Zdjęcie główne: pexels.com/Andres Ayrton